Bytom – Pławniowice
Wyjazd z Bytomia, Park Miejski
Cel: Pławniowice
Odległość: 40km
Bytom: Śródmieście – Szombierki – Bobrek – Zabrze: Biskupice – Mikulczyce – Gliwice: Żarniki – Szobiszowice – Łabędy – Ligota Łabędzka – Rzeczyce – Taciszów – Pławniowice
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyTRASY ROWEROWE BYTOM – PŁAWNIOWICE
Trasę rowerową zaczynamy w Bytomiu w Parku Miejskim, przed Urzędem Miasta koło fontanny. Jedziemy w kierunku zachodniej części parku, przeprowadzamy rower przez ul. Chrzanowskiego. Za torami tramwajowymi skręcamy w lewo i jedziemy bokiem parku najpierw wzdłuż ul. Chrzanowskiego, potem wzdłuż ul. Wrocławskiej. Dojeżdżamy do końca parku i skręcamy w lewo, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Po drugiej stronie odbijamy trochę w lewo i wjeżdżamy w ul. Wallisa. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Pułaskiego. Po 700m ostro skręcamy w lewo w ul. Składową, jedziemy prawie 500m i skręcamy w prawo przejeżdżając przez tory. Jedziemy wzdłuż nich, i dalej pierwszym wiaduktem, potem drugim. Znów wzdłuż torów aż będzie przejazd z płyt betonowych nad rurami. Przejeżdżamy nim i dalej w prawo wzdłuż rur. Jak rury się skończą jedziemy dalej prosto aż do noclegowni przy ul. Kosynierów. Skręcamy w lewo i jedziemy do końca. Dojeżdżamy do ul. Zabrzańskiej i skręcamy w prawo. W pewnym momencie wjedziemy na kostkę brukową na wiadukcie i za nim skręcamy w lewo w ul. Ustronie. Jedziemy prosto do końca i przejeżdżamy przez ul. Konstytucji prosto. Wjeżdżamy w ul. Niemcewicza, przejeżdżamy tunelem pod torami i wjeżdżamy do lasu. Jedziemy wąską asfaltową dróżką, potem wjedziemy na drogę kamienisto-żwirową. Wjedziemy pod górkę na hałdy i tam jedziemy ubitą, wyjeżdżoną drogą. Następnie, jadąc prosto wjedziemy na szerszą drogę żwirową. Jedziemy nią prosto aż do drogi z płyt betonowych, a tą do drogi asfaltowej.
To już Zabrze. Po lewej stronie Skanska. Po 350m na łuku drogi skręcamy w prawo w las. Jadąc prosto dojeżdżamy do wiaduktu, przejeżdżamy pod torami – ul. Ziemska. Znów przejeżdżamy przez tory, tym razem przejazd kolejowy. Jedziemy prosto pod dwoma wiaduktami i wjedziemy na os. Młodego Górnika. Następnie zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem i jedziemy prosto w kierunku Rokitnicy. Przejeżdżamy przez tory i na skrzyżowaniu ze znakiem stop skręcamy w lewo w ul. Pod Borem. Na rondzie wybieramy ostatni zjazd, na Mikulczyce. Wjedziemy na ul. Kopalnianą. Jedziemy nią do samego końca czyli 2,5km. Uwaga ulica ta nie kończy się jak będzie przejazd kolejowy, dalej jedziemy prosto i kończy się dopiero jak dojedziemy do cmentarza. Skręcamy w lewo w ul. Brygadzistów. Kolejny raz przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, skręcamy w prawo w ul. Tarnopolską. Po 300m skręcamy w lewo w ul. Lipową, dojeżdżamy do końca i w prawo w ul. Leśną. Jedziemy nią do końca, czyli aż wjedziemy do lasu. Przez las również prosto, a za nim przejeżdżamy nad autostradą A1. Na rozwidleniu dróg (przed krzyżem) skręcamy w lewo. Jedziemy drogą szutrową prosto aż do asfaltowej ul. Żernickiej w Gliwicach.
Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, za przystankiem skręcamy w prawo i jedziemy ścieżką rowerową. Przejeżdżamy przez most, dojeżdżamy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Kurpiowską. Jedziemy asfaltem aż dojedziemy do dużej ul. Tarnogórskiej. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto, jedziemy prosto ul. Olszewskiego, potem Strzelniczą i Myśliwską. W końcu dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, przejeżdżamy je na wprost – ul. Pionierów. Dojeżdżamy do ronda, wybieramy pierwszy zjazd (na Łabędy). Wzdłuż drogi biegnie ścieżka rowerowa. Nazwa ulicy zmieni się z Pionierów na Perseusza, dojeżdżamy do następnego ronda, skręcamy w lewo w Estakadę Heweliusza. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami i na końcu ulicy skręcamy w prawo – ul. Portowa. Jedziemy ścieżką rowerową cały czas prosto. Po prawej stronie mijamy port rzeczny w Gliwicach. Ścieżka rowerowa się kończy, a my jeszcze 1km jedziemy prosto. Skręcamy w lewo na Sośnicowice, przejeżdżamy mostem nad Kłodnicą i skręcamy w prawo w ul. Staromiejską. Na skrzyżowaniu prosto i po lewej stronie mijamy małą kapliczkę. Jedziemy między drzewami drogą prowadzącą w lewo i dalej prosto obok budynków. Miniemy garaże po prawej stronie i za nimi skręcamy w prawo do lasu. Jedziemy cały czas prosto aż do drogi asfaltowej w Ligocie Łabędzkiej. Jedziemy prosto.
Pojawią się oznaczenia żółtego szlaku rowerowego. Jedziemy zgodnie z nimi. Wjeżdżamy do miejscowości Rzeczyce. Jedziemy prosto na Taciszów. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim drogą z pierwszeństwem w lewo. Droga się psuje i kawałek jedziemy wybojami. Wjeżdżamy do Taciszowa. Skręcamy w prawo na Bycinę, a na kolejnym skrzyżowaniu zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem, jadąc prosto na Pławniowice. Tutaj też opuszczamy nasz żółty szlak rowerowy. Wjeżdżamy do Pławniowic. Przejeżdżamy przez tory i jedziemy drogą z pierwszeństwem – ul. Gliwicka. W końcu dojedziemy do Zespołu Pałacowo – Parkowego z pięknym Pałacem Ballestremów.
Wrócimy nieco inaczej. Pojedziemy w kierunku jeziora, czyli za Pałacem skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem nad Kanałem Gliwickim. Za mostem skręcamy w prawo i jadąc ciągle prosto dojedziemy do Jeziora Pławniowice. Jedziemy żółtym szlakiem rowerowym wzdłuż jeziora między drzewami. Zwracamy uwagę na oznaczenia, które informują nas, że mamy nieco odbić w prawo od jeziora, a potem znów skręcić w prawo. Dojedziemy do Kanału Gliwickiego i jedziemy wzdłuż niego. Przejedziemy przez tory, a potem dojedziemy do asfaltu. Skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem nad kanałem. Znów jesteśmy w Taciszowie. Dojedziemy do skrzyżowania, na którym już byliśmy. Jedziemy z pierwszeństwem w lewo i wjechaliśmy na drogę, którą już jechaliśmy do Pławniowic.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:
- Park Miejski (Bytom)
- Kolonia Robotnicza (Zabrze)
- Port rzeczny (Gliwice)
- Pałac Ballestremów (Pławniowice)
- Jezioro Pławniowice
Dowiedz się więcej – PŁAWNIOWICE
Inne TRASY ROWEROWE BYTOM