Bytom – Tarnowskie Góry

Bytom – Tarnowskie Góry

trasy rowerowe Bytom - Tarnowskie Góry

Wyjazd z Bytomia, Park Miejski
Cel: Tarnowskie Góry
Odległość: 22km

Bytom: Śródmieście – Karb – Mechowice – Stolarzowice – Tarnowskie Góry: Repty Śląskie – Stare Tarnowice – Śródmieście

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

TRASY ROWEROWE BYTOM – TARNOWSKIE GÓRY

Trasę rowerową zaczynamy w Bytomiu w Parku Miejskim, przed Urzędem Miasta koło fontanny. Jedziemy do ul. Chrzanowskiego i skręcamy w prawo, przejedziemy przez tory tramwajowe i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Tarnogórską. Dojedziemy do skrzyżowania ze znakiem stop – jedziemy prosto i dalej prosto w ślepą uliczkę wzdłuż torów tramwajowych. Po chwili skończy się asfalt a my dalej jedziemy prosto wzdłuż torów. Jedziemy tak aż do przystanku „Odrzańska”, za którym wąską ścieżką pojedziemy wzdłuż ogródków działkowych, a potem betonowego ogrodzenia. Dojedziemy do ruchliwej ul. Strzelców Bytomskich, skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo w ul. Węglową. Jedziemy asfaltem, przejedziemy przez przejazd tramwajowy i dojedziemy do torów kolejowych. Tam nazwa ulicy zmieni się na Zachodnią i jedziemy nią do końca. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Celną, przejeżdżamy wiaduktem nad A1 i za nią skręcamy w lewo w ul. Dąbrowa Miejska. Przejeżdżamy pod dwoma wiaduktami kolejowymi, a następnie tuż przed torami skręcamy po skosie w prawo w ul. Przy Kopalni Bytom. Dojedziemy do zabudowań, jedziemy ciągle drogą przy lesie wzdłuż torów. Wjedziemy na niebieski szlak rowerowy, którego będziemy się trzymać. Po chwili przejeżdżamy na drugą stronę torów i dalej jedziemy wzdłuż nich. Po prawie 900m dojedziemy do ul. Sosnowej. Skręcamy w lewo i po 150m w prawo. Jedziemy cały czas niebieskim szlakiem rowerowym (Trasa Miechowicka), zwracamy uwagę na tabliczki i oznaczenia na drzewach. Mijamy szlaban i dojedziemy ścieżką przez mostek do ul. Łokietka, którą przecinamy na wprost w ul. Wiejską. Jedziemy nią przez 700m (prawie do końca) i skręcamy w prawo tak jak pokazują tabliczki z oznaczeniami. Wjedziemy między drzewa i na końcu skręcamy w lewo (zapamiętajcie to miejsce). Po ok. 600m skręcamy w prawo i jedziemy lasem przez Rezerwatu Przyrody „Segiet”.  Pilnujemy się niebieskich oznaczeń na drzewach i tabliczkach. Dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym – skręcamy na niego w lewo.

Jesteśmy już w Tarnowskich Górach. Wyjedziemy z lasu na ul. Żeromskiego i jedziemy kamienistą drogą. Opuszczamy zielony szlak rowerowy, który odbija w lewo. Jedziemy prosto tak jak prowadzą nas oznaczenia czarnego szlaku rowerowego Stowarzyszenia Trasy Rowerowe. Dojedziemy do końca drogi – skrzyżowania z drogą 78. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto w ul. Waliski. Tą ulicą też jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Witosa, a gdy ta z pierwszeństwem odbija lekko w lewo my skręcamy w prawo w ul. Repecką. Jadąc prosto pod górkę po lewej stronie zobaczymy parking, wtedy skręcamy w lewo i wjeżdżamy do Parku w Reptach. W parku od razu skręcamy w lewo i dojedziemy do Sztolni Czarnego Pstrąga, najpierw przejedziemy obok Szybu Sylwester, a potem na końcu alejki skręcimy w lewo i po chwili po lewej stronie zobaczymy Szyb Ewa. Jedziemy dalej i parkową alejką dojedziemy do ul. Śniadeckiego. Skręcamy w lewo i wyjeżdżamy z parku obok szlabanu. Znów patrzymy na czarne oznakowania. Po 100m skręcamy w małą uliczkę w prawo, którą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Pyskowicką – skręcamy w prawo. Po chwili po lewej stronie zobaczymy Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach. Jedziemy dalej ul. Pyskowicką, przed kościołem skręcamy w prawo z głównej drogi w ul. Niedziałkowskiego. Na skrzyżowaniu prosto i dalej aż do drogi szutrowej. Mijamy pola i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku parku wodnego, ale do niego nie dojeżdżamy. Wyjedziemy na drodze asfaltowej przy Castoramie – ul. Bałtycka, a jadąc dalej prosto dojedziemy do ronda. Na nim ani w lewo, ani w prawo – jedziemy prosto, czyli zjeżdżamy z asfaltu i wjeżdżamy znów na drogę gruntową do Parku Miejskiego. Przejedziemy już asfaltem obok cmentarza i na końcu w lewo,  a potem na Rondzie Solidarności skręcamy w prawo w ul. Legionów. Po chwili w lewo w jednokierunkową ul. Gliwicką. Za kościołem lekko odbijamy z pierwszeństwem w prawo, ale warto zobaczyć po lewej stronie Dzwonnice Gwarków. Przejeżdżamy przez Plac Gwarków i dalej zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem ze znakiem stop. Skręcamy w prawo, a potem w lewo w ul. Zamkową, którą dojedziemy do Rynku w Tarnowskich Górach.

Aby zwiedzić Zabytkową Kopalnie Srebra wrócić możemy jadąc inaczej. Z Rynku wyjeżdżamy tak jak wjechaliśmy, czyli ul. Zamkową obok Domu Sedlaczka. Jedziemy jednokierunkową uliczką do końca i skręcamy w lewo w ul. Legionów, a następnie w pierwszą w prawo – ul. Górnicza. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc prosto dojeżdżamy do końca ulicy (skrzyżowanie ze znakiem STOP). Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Małą. Kończy się asfalt, a my pedałujemy dalej polną drogą cały czas prosto. Asfalt wraca i na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Natomiast, gdy skręcimy w prawo i podjedziemy 250m, dojedziemy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych – ul. Szczęść Boże. Gdy dojedziemy do końca ulicy Małej skręcamy w prawo w ul. Długą i po 180m w lewo. Jedziemy zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Po 750m dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym, na którym już byliśmy. Urozmaicając trasę pojedziemy w lewo. Zielona Trasa Stolarzowicka jest trudniejsza, bo ma ostre podjazdy i zjazdy po nierównościach, ale jest ładniejsza niż trasa niebieska (ta na wprost), którą jechaliśmy wcześniej. Trzymamy się zielonych oznaczeń na drzewach i gdy wyjedziemy z lasu skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok szlabanu. Dojedziemy do skrzyżowania, które mieliśmy zapamiętać – skręcamy w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Park Miejski (Bytom)
  • Rezerwat Przyrody „Segiet” (Bytom)
  • Park w Reptach (Tarnowskie Góry)
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Sylwester (Tarnowskie Góry)
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Ewa (Tarnowskie Góry)
  • Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry)
  • Dzwonnica Gwarków (Tarnowskie Góry)
  • Rynek (Tarnowskie Góry)
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry)
  • Skansen Maszyn Parowych (Tarnowskie Góry)

Dowiedz się więcej – TARNOWSKIE GÓRY
Inne TRASY ROWEROWE BYTOM


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com