Dąbrowa Górnicza – Jezioro Paprocany

Dąbrowa Górnicza – Jezioro Paprocany

trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza - Jezioro Paprocany

Wyjazd z Dąbrowy Górniczej, Plac Wolności
Cel: Jezioro Paprocany, Tychy
Odległość: 48km

Dąbrowa Górnicza: Centrum – Sosnowiec: Zagórze – Sielec – Śródmieście – Radocha – Modrzejów – Mysłowice: Śródmieście – Słupna – Brzęczkowice – Brzezinka – Morgi – Larysz – Wesoła – Katowice: Las Murckowski – Tychy: Czułów – ul. Bielska – Paprocany

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA – JEZIORO PAPROCANY

Trasę rowerową zaczynamy w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności, przy Ławeczce Jimiego Hendrixa. Mając pomnik przed sobą jedziemy w prawo. Dojedziemy do ul. Górników Redenu, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy chodnikiem wzdłuż ul. Królowej Jadwigi w kierunku kościoła. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przed kościołem, przeprowadzamy rower na drugą stronę ul. Królowej Jadwigi. Teraz mamy dwie opcję. Pierwsza tak jak pokazuje mapa, czyli ruchliwą ul. Królowej Jadwigi do ronda, na nim wybieramy pierwszy zjazd na Kraków, Katowice, Sosnowiec. Druga bardziej spokojna przez Park im. gen. Józefa Hallera, czyli gdy przeprowadzimy rower przez pasy, jedziemy prosto. Wjedziemy do parku i skręcamy w lewo w drugą alejkę. Jedziemy do końca i tam będzie po lewej stronie wjazd po łuku na wiadukt. Wjeżdżamy i znajdziemy się już na tej samej drodze co w pierwszej opcji. Po prawej stronie widzimy Park Wodny „Nemo”. Na światłach prosto, przejeżdżamy pod wiaduktem i wjedziemy do Sosnowca.

Jedziemy ul. Braci Mieroszewskich, po chwili po prawej stronie pojawi się ścieżka rowerowa – wjeżdżamy na nią. Po 3km pedałowania skręcamy w prawo na Centrum w aleję Blachnickiego. Po lewej stronie jest ścieżka rowerowa. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto i potem wzdłuż parku. Dojedziemy do wiaduktu i przed nim skręcamy w lewo, jadąc cały czas ścieżką rowerową. Po lewej stronie widzimy stok narciarski Środula. Dojedziemy do małego rondka i dalej ścieżka rowerową prosto wzdłuż ul. Małe Zagórze. Na rondzie prosto w ul. Kombajnistów, gdy ścieżka rowerowa się skończy, wjeżdżamy na asfalt i jedziemy dalej prosto do końca ulicy, czyli do ronda. Na nim wybieramy pierwszy zjazd i dojedziemy do dużego skrzyżowania z ul. Narutowicza. Skręcamy w nią w lewo, ale nie jedziemy asfaltem tylko ścieżką rowerową (po lewej stronie) wzdłuż ruchliwej ulicy. Dojedziemy do ronda, przejeżdżamy je prosto – zjeżdżamy na asfalt ul. Mikołajczyka. Jadąc prosto przejedziemy wiaduktem nad torami kolejowymi, potem przez rondo prosto i po lewej stronie jest budynek Magneti Mirelli. Gdy już prawie go miniemy, będziemy mieć skręt w lewo, a po prawej stronie wjazd do lasu z tablicą informacyjną Szlakiem Rowerowym Dawnego Pogranicza. Wjeżdżamy do lasu w ścieżkę po lewej. Od razu na pierwszym rozwidleniu w lewo. Po niecałych 300m skręcamy znów w lewo. Jedziemy według oznaczeń, po prawej stronie pojawią się stawy, przejeżdżamy obok boiska do siatkówki plażowej i dalej tak jak pokazują oznaczenia prosto. Wąską dróżką dojedziemy do drogi asfaltowej, po chwili dojeżdżamy do ul. Orląt Lwowskich. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy, wjeżdżamy na chodnik i jedziemy w prawo.

Wjeżdżamy do Mysłowic. Za mostem skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Przed Placem Wolności z Pomnikiem Augusta Hlonda skręcamy z nakazem w prawo, a na kolejnym skrzyżowaniu ze znakiem ustąp pierwszeństwa jedziemy prosto. Kręcimy wzdłuż torów tramwajowych na ul. Powstańców koło Urzędu Miasta. Jedziemy pod Przewiązką do końca ul. Powstańców, zielonym szlakiem wjeżdżamy na Promenadę i jedziemy do końca. Na końcu, gdy zaczną się zabudowania, po lewej stronie zobaczymy bramę Dworu Sułkowskich. Potem skręcamy w prawo w ul. Sułkowskiego, przejeżdżamy tunelem i skręcamy w lewo, jedziemy do końca i skręcamy w ul. Portową w prawo. Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem i dojeżdżamy do dużej ul. Oświęcimskiej, skręcamy w prawo i zaraz na światłach w lewo w ul. Stadionową. Jedziemy 150m i skręcamy w lewo, przejeżdżamy obok Muzeum Pożarnictwa. Gdy przed sobą masz boiska do plażówki skręcamy w lewo i zaraz w prawo, w tą dróżkę po prawej, bliżej ogrodzenia. Jedziemy lekko ponad kilometr dróżką leśną aż dojedziemy do wiaduktu, przejeżdżamy pod nim i skręcamy w ul. Kolejową w prawo. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w prawo, przejeżdżamy pod wiaduktem i jedziemy ścieżką rowerową do końca. Skręcamy w prawo i na światłach w prawo w ul. Reja. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, za nim to już ul. Leśna. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. Generała Pukowca, jedziemy do końca i w prawo w ul. Laryską. Też dojeżdżamy do końca, ok. 1,5km i skręcamy w lewo (droga z pierwszeństwem) w ul. 3 Maja. Przed nami Wieża Radiowo-Telewizyjna. Jedziemy do końca i w prawo w ul. Dzierżonia, dalej z pierwszeństwem w ul. Piastów Śląskich, jedziemy do małego ronda i skręcamy w prawo w ul. Kopalnianą, przejeżdżamy przez tory. Kopalniana zmienia się w ul. Beskidzką bo wjeżdżamy na moment do Katowic. Po lewej stronie mysłowicka Kopalnia Wesoła.

Jedziemy prosto 6,5km, wjeżdżamy do Tychów, dalej przejeżdżamy nad drogą 86. Nakaz w prawo i jak się skończą barierki po lewej stronie (tabliczka „do zbiornika P. Poż.”) wjeżdżamy w lewo w las. Po prawej stronie mijamy punkt poboru wody, dalej przejeżdżamy przez mostek i dojedziemy do wjazdu na drogę 86. Jednak nie wjeżdżamy na nią tylko odbijamy w prawo. Chwile jedziemy asfaltem i zaraz znów leśną drogą. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy pod wiaduktem i dojedziemy do asfaltowej ul. Katowickiej – skręcamy w prawo i pedałujemy zielonym szlakiem rowerowym. Jedziemy 4km po prawej stronie mijamy Browary Tyskie. Za browarem Katowicka zmienia się w ul. Bielską. Jedziemy ścieżką rowerową ok. 3,5km aż ścieżka każe nam przejechać na drugą stronę ul. Bielskiej.

Tu wracają oznakowania czerwonego szlaku rowerowego. Z ul. Bielskiej skręcamy w lewo do lasu i po 200m w prawo. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, na leśnym skrzyżowaniu dróg rowerowych jedziemy prosto, a potem drogą asfaltową w prawo. Jedziemy do końca i w lewo tj. pokazują znaki na Zameczek w Promnicach. Asfalt się kończy, przejeżdżamy przez mostek i za nim prosto, następnie drugi mostek i za nim w lewo w uliczkę z kostki brukowej. Dojedziemy do ogrodzonych budynków, a po lewej stronie będziemy mieć Jezioro Paprocany. Żeby dojechać do Zameczku Myśliwskiego w Promnicach skręcamy w prawo i za ogrodzeniem obiektów chronionych skręcamy w lewo w wąską ścieżkę. Po chwili dojedziemy do bramy wjazdowej. Jadąc piękną nową ścieżką rowerową wzdłuż jeziora dojedziemy do głównej plaży z placem zabaw. To nasze miejsce docelowe – Jezioro Paprocany. Z powrotem polecam pojechać drugą stroną jeziora.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
 • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
 • Dwór Mieroszewskich (Sosnowiec)
 • Stok narciarki Środula (Sosnowiec)
 • Pomnik Augusta Hlonda (Mysłowice)
 • Przewiązka (Mysłowice)
 • Dwór Sułkowskich (Mysłowice)
 • Muzeum Pożarnictwa (Mysłowice)
 • Wieża Radiowo-Telewizyjna (Mysłowice)
 • Kopalnia Wesoła (Mysłowice)
 • Browary Tyskie (Tychy)
 • Zameczek Myśliwski w Promnicach
 • Paprocany (Tychy)

Dowiedz się więcej – JEZIORO PAPROCANY
Inne TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com