Dąbrowa Górnicza – Tarnowskie Góry

Dąbrowa Górnicza – Tarnowskie Góry

trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza - Tarnowskie Góry

Wyjazd z Dąbrowy Górniczej, Plac Wolności
Cel: Tarnowskie Góry
Odległość: 53km

Dąbrowa Górnicza: Centrum – Sosnowiec: Zagórze – Sielec – Śródmieście – Katowice: Szopienice – Dąbrówka Mała – Siemianowice Śląskie: Centrum – Bytków – Chorzów: Chorzów Stary – Żabie Doły – Bytom: Rozbark – Śródmieście – Karb – Mechowice – Stolarzowice – Tarnowskie Góry: Repty Śląskie – Stare Tarnowice – Śródmieście

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA – TARNOWSKIE GÓRY

Trasę rowerową zaczynamy w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności, przy Ławeczce Jimiego Hendrixa. Mając pomnik przed sobą jedziemy w prawo. Dojedziemy do ul. Górników Redenu, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy chodnikiem wzdłuż ul. Królowej Jadwigi w kierunku kościoła. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przed kościołem, przeprowadzamy rower na drugą stronę ul. Królowej Jadwigi. Teraz mamy dwie opcję. Pierwsza tak jak pokazuje mapa, czyli ruchliwą ul. Królowej Jadwigi do ronda, na nim wybieramy pierwszy zjazd na Kraków, Katowice, Sosnowiec. Druga bardziej spokojna przez Park im. gen. Józefa Hallera, czyli gdy przeprowadzimy rower przez pasy, jedziemy prosto. Wjedziemy do parku i skręcamy w lewo w drugą alejkę. Jedziemy do końca i tam będzie po lewej stronie wjazd po łuku na wiadukt. Wjeżdżamy i znajdziemy się już na tej samej drodze co w pierwszej opcji. Po prawej stronie widzimy Park Wodny „Nemo”. Na światłach prosto, przejeżdżamy pod wiaduktem i wjedziemy do Sosnowca.

Jedziemy ul. Braci Mieroszewskich, po chwili po prawej stronie pojawi się ścieżka rowerowa – wjeżdżamy na nią. Po 3km pedałowania skręcamy w prawo na Centrum w aleję Blachnickiego. Po lewej stronie ulicy jest ścieżka rowerowa. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto i potem wzdłuż parku. Dojedziemy do wiaduktu i przed nim skręcamy w lewo, jadąc cały czas ścieżką rowerową – po lewej stronie widzimy stok narciarski Środula. Ulicą Małe Zagórze dojedziemy do ronda, które przejeżdżamy prosto w ul. Kombajnistów, ale po chwili skręcamy w prawo w drogę z kostki brukowej. Kostka się kończy, jedziemy prosto (nie skręcaj w lewo w kierunku garaży), po chwili po prawej stronie pojawi się wąska ścieżka. Skręcamy w nią i jedziemy po górce wzdłuż ul. 3 Maja. Dojedziemy do dużego skrzyżowania, na którym korzystamy z przejścia podziemnego. Znosimy rower po schodach i wnosimy na końcu tunelu schodami po lewej. Wychodzimy po drugiej stronie ul. Narutowicza i jedziemy chodnikiem prosto w kierunku przystanku. Po 160m skręcamy w prawo i jadąc prosto między blokami dojedziemy do Zamku Sieleckiego. Dalej jedziemy po jego lewej stronie, alejka między Stadionem Zimowym a Zamkiem. Mijamy skatepark po prawej i gdy skończy się ogrodzenie po lewej skręcamy w prawo i jadąc prosto dojedziemy do mostu nad Przemszą. Za rzeką skręcamy w lewo i jedziemy aż do budynku, przed którym skręcamy w prawo i potem w lewo.

Wjeżdżamy do centrum miasta, więc zachowujemy szczególną ostrożność. Przeprowadzamy rower przez pasy, jedziemy pod wiaduktem i znów przez przejście dla pieszych. Budynek przed nami mijamy po prawej stronie (tunelem pod schodami) i znów przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych. Jedziemy dla bezpieczeństwa chodnikiem wzdłuż ruchliwej ul. 3 Maja. Po ok. 600m dojedziemy do Placu Stulecia z Pomnikiem Jana Kiepury. Przeprowadzamy rower przejściem podziemnym pod ul. 3 Maja w kierunku Dworca PKP. Jest tam zakaz jazdy na rowerze także lepiej prowadzić. Skręcamy w lewo w ul. Kilińskiego, dojeżdżamy do ronda, które przejeżdżamy prosto w ul. Sobieskiego. Za mostem nad rzeką Brynicą skręcamy w prawo – wjeżdżamy do parku. Jedziemy ścieżką rowerową między Brynicą a kąpieliskiem Stawiki. Przed Stadionem Ludowym skręcamy w lewo, jedziemy prosto i przy bramie wejściowej na stadion wjeżdżamy pod górę ścieżką.

Wjechaliśmy do Katowic. Przed nami staw Borki, skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż brzegu ok. 700m. Za stawem dalej prosto na drogę asfaltową – ul. Borki. Jedziemy między blokami i domami w kierunku drogi 86, przed nią droga skręca w lewo i dojeżdżamy do końca drogi. Skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod wiaduktem. Jedziemy ul. Pod Młynem cały czas drogą z pierwszeństwem. Na skrzyżowaniu prosto na Siemianowice Śląskie. Dojeżdżamy do końca drogi i w prawo w ul. Strzelców Bytomskich, jedziemy nią ponad 1km.

Wjeżdżamy do Siemianowic Śląskich, ul. Mysłowicka. Jedziemy cały czas prosto, po ok. 1,5 km na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną przejeżdżamy prosto i jedziemy dalej ul. Powstańców. Dojeżdżamy do ronda i wybieramy pierwszy zjazd – w prawo ul. 1 Maja. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto. Dalej, na rozwidleniu odbijamy w lewo, jadąc ul. Chopina. Po prawej stronie mijamy Pomnik Wojciecha Korfantego, a po lewej stronie Park Miejski z Amfiteatrem i Pałacem Donnersmarcków. Jedziemy wzdłuż parku Aleją Spacerową. Park się kończy, my jedziemy drogą z pierwszeństwem czyli skręcamy w lewo w ul. Dworcową, obok której mamy ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do skrzyżowania i przejeżdżamy je prawie prosto (w prawo i od razu w lewo). Jesteśmy na ul. Spokojnej, jedziemy prosto po lewej mijając bloki i cmentarz, a po prawej ogródki działkowe. Dojeżdżamy do ul. Michałkowickiej – skręcamy w prawo, jadąc ścieżką rowerową przejeżdżamy na drugą stronę ulicy. Przejeżdżamy przez tunel i wjedziemy do Parku Górnik. Jedziemy alejką prowadzącą w prawo, a na rozwidleniu skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż przedsiębiorstwa Kotłomontaż. Dojeżdżamy do ul. Oświęcimskiej, przejeżdżamy prosto na druga stronę w ul. Traugutta. Po chwili wjeżdżamy na czarną drogę wzdłuż lasu. Miniemy osiedle po prawej, po lewej pojawią się pola. Jedziemy nasypem prosto aż do drogi asfaltowej-  ul. Maciejkowickiej, skręcamy w prawo.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo na Bytom i Piekary Śląskie w ul. Główną. Jedziemy przez skrzyżowania prosto, na kolejnym skrzyżowaniu, kiedy droga z pierwszeństwem biegnie w lewo, my dalej jedziemy prosto. Dojedziemy do miejsca, gdzie droga łukiem zacznie prowadzić w lewo, za tym łukiem po obu stronach ulicy zobaczymy betonowe kwadratowe bryły, skręcamy tam w prawo. Czerwona tabliczka informuje, że wjeżdżamy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły. Jedziemy kamienistą drogą. Po prawej stronie pojawia się pierwszy staw. Następnie przejeżdżamy pod pierwszym wiaduktem, a za nim po dwóch stronach, po dwa stawy i trzeci wiadukt. Mijamy kolejne dwa stawy i dalej jedziemy między brzózkami.

Już jesteśmy w Bytomiu. Jedziemy dalej prosto kamienistą drogą. Przejeżdżamy pod czwartym wiaduktem (droga 911) i dojeżdżamy do asfaltowej ul. Pszczyńskiej. Jedziemy prawie do końca i przed ul. Chorzowską oraz torami tramwajowymi skręcamy w lewo i chodnikiem dojeżdżamy do przystanku i przejścia dla pieszych, przeprowadzamy rower i wjeżdżamy w ul. Tuwima. Na małym, malowanym rondku skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok Teatru Rozbark – to już ul. Kilara. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Łagiewnicką. Na skrzyżowaniu jedziemy w lewo na Rudę Śląską i Zabrze. Jedziemy ul. Zabrzańską i po 150m, za przystankiem tramwajowym, skręcamy w prawo, przejeżdżając przejściem pod dworcem PKP. Po drugiej stronie skręcamy w lewo, ale nie wjeżdżamy na ulicę tylko chodnikiem przejeżdżamy przez dworzec autobusowy i stację benzynową. Za stacją dalej chodnikiem do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Skręcamy w lewo w ul. Wyczółkowskiego, a potem po 250m na światłach w prawo w ul. Chrzanowskiego. Jedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, które przejeżdżamy na wprost.

Po lewej stronie Park Miejski, po prawej Urząd Miasta. Przejedziemy przez tory tramwajowe i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Tarnogórską. Dojedziemy do skrzyżowania ze znakiem stop – jedziemy prosto i dalej prosto w ślepą uliczkę wzdłuż torów tramwajowych. Po chwili skończy się asfalt a my dalej jedziemy prosto wzdłuż torów. Jedziemy tak aż do przystanku „Odrzańska”, za którym wąską ścieżką pojedziemy wzdłuż ogródków działkowych, a potem betonowego ogrodzenia. Dojedziemy do ruchliwej ul. Strzelców Bytomskich, skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo w ul. Węglową. Jedziemy asfaltem, przejedziemy przez przejazd tramwajowy i dojedziemy do torów kolejowych. Tam nazwa ulicy zmieni się na Zachodnią i jedziemy nią do końca. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Celną, przejeżdżamy wiaduktem nad A1 i za nią skręcamy w lewo w ul. Dąbrowa Miejska. Przejeżdżamy pod dwoma wiaduktami kolejowymi, a następnie tuż przed torami skręcamy po skosie w prawo w ul. Przy Kopalni Bytom. Dojedziemy do zabudowań, jedziemy ciągle drogą przy lesie wzdłuż torów. Wjedziemy na niebieski szlak rowerowy, którego będziemy się trzymać. Po chwili przejeżdżamy na drugą stronę torów i dalej jedziemy wzdłuż nich. Po prawie 900m dojedziemy do ul. Sosnowej. Skręcamy w lewo i po 150m w prawo. Jedziemy cały czas niebieskim szlakiem rowerowym (Trasa Miechowicka), zwracamy uwagę na tabliczki i oznaczenia na drzewach. Mijamy szlaban i dojedziemy ścieżką przez mostek do ul. Łokietka, którą przecinamy na wprost w ul. Wiejską. Jedziemy nią przez 700m (prawie do końca) i skręcamy w prawo tak jak pokazują tabliczki z oznaczeniami. Wjedziemy między drzewa i na końcu skręcamy w lewo (zapamiętajcie to miejsce). Po ok. 600m skręcamy w prawo i jedziemy lasem przez Rezerwatu Przyrody „Segiet”.  Pilnujemy się niebieskich oznaczeń na drzewach i tabliczkach. Dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym – skręcamy na niego w lewo.

Jesteśmy już w Tarnowskich Górach. Wyjedziemy z lasu na ul. Żeromskiego i jedziemy kamienistą drogą. Opuszczamy zielony szlak rowerowy, który odbija w lewo. Jedziemy prosto tak jak prowadzą nas oznaczenia czarnego szlaku rowerowego Stowarzyszenia Trasy Rowerowe. Dojedziemy do końca drogi – skrzyżowania z drogą 78. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto w ul. Waliski. Tą ulicą też jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Witosa, a gdy ta z pierwszeństwem odbija lekko w lewo my skręcamy w prawo w ul. Repecką. Jadąc prosto pod górkę po lewej stronie zobaczymy parking, wtedy skręcamy w lewo i wjeżdżamy do Parku w Reptach. W parku od razu skręcamy w lewo i dojedziemy do Sztolni Czarnego Pstrąga, najpierw przejedziemy obok Szybu Sylwester, a potem na końcu alejki skręcimy w lewo i po chwili po lewej stronie zobaczymy Szyb Ewa. Jedziemy dalej i parkową alejką dojedziemy do ul. Śniadeckiego. Skręcamy w lewo i wyjeżdżamy z parku obok szlabanu. Znów patrzymy na czarne oznakowania. Po 100m skręcamy w małą uliczkę w prawo, którą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Pyskowicką – skręcamy w prawo. Po chwili po lewej stronie zobaczymy Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach. Jedziemy dalej ul. Pyskowicką, przed kościołem skręcamy w prawo z głównej drogi w ul. Niedziałkowskiego. Na skrzyżowaniu prosto i dalej aż do drogi szutrowej. Mijamy pola i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku parku wodnego, ale do niego nie dojeżdżamy. Wyjedziemy na drodze asfaltowej przy Castoramie – ul. Bałtycka, a jadąc dalej prosto dojedziemy do ronda. Na nim ani w lewo, ani w prawo – jedziemy prosto, czyli zjeżdżamy z asfaltu i wjeżdżamy znów na drogę gruntową do Parku Miejskiego. Przejedziemy już asfaltem obok cmentarza i na końcu w lewo,  a potem na Rondzie Solidarności skręcamy w prawo w ul. Legionów. Po chwili w lewo w jednokierunkową ul. Gliwicką. Za kościołem lekko odbijamy z pierwszeństwem w prawo, ale warto zobaczyć po lewej stronie Dzwonnice Gwarków. Przejeżdżamy przez Plac Gwarków i dalej zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem ze znakiem stop. Skręcamy w prawo, a potem w lewo w ul. Zamkową, którą dojedziemy do Rynku w Tarnowskich Górach.

Aby zwiedzić Zabytkową Kopalnie Srebra wrócić możemy jadąc inaczej. Z Rynku wyjeżdżamy tak jak wjechaliśmy, czyli ul. Zamkową obok Domu Sedlaczka. Jedziemy jednokierunkową uliczką do końca i skręcamy w lewo w ul. Legionów, a następnie w pierwszą w prawo – ul. Górnicza. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc prosto dojeżdżamy do końca ulicy (skrzyżowanie ze znakiem STOP). Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Małą. Kończy się asfalt, a my pedałujemy dalej polną drogą cały czas prosto. Asfalt wraca i na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Natomiast, gdy skręcimy w prawo i podjedziemy 250m, dojedziemy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych – ul. Szczęść Boże. Gdy dojedziemy do końca ulicy Małej skręcamy w prawo w ul. Długą i po 180m w lewo. Jedziemy zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Po 750m dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym, na którym już byliśmy. Urozmaicając trasę pojedziemy w lewo. Zielona Trasa Stolarzowicka jest trudniejsza, bo ma ostre podjazdy i zjazdy po nierównościach, ale jest ładniejsza niż trasa niebieska (ta na wprost), którą jechaliśmy wcześniej. Trzymamy się zielonych oznaczeń na drzewach i gdy wyjedziemy z lasu skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok szlabanu. Dojedziemy do skrzyżowania, które mieliśmy zapamiętać – skręcamy w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
 • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
 • Dwór Mieroszewskich (Sosnowiec)
 • Stok narciarki Środula (Sosnowiec)
 • Zamek Sielecki (Sosnowiec)
 • Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)
 • Stadion Ludowy (Sosnowiec)
 • Pomnik Wojciecha Korfantego (Siemianowice Śląskie)
 • Amfiteatr (Siemianowice Śląskie)
 • Pałac Donnersmarcków (Siemianowice Śląskie)
 • Żabie Doły (Chorzów/Bytom)
 • Park Miejski (Bytom)
 • Rezerwat Przyrody „Segiet” (Bytom)
 • Park w Reptach (Tarnowskie Góry)
 • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Sylwester (Tarnowskie Góry)
 • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Ewa (Tarnowskie Góry)
 • Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry)
 • Dzwonnica Gwarków (Tarnowskie Góry)
 • Rynek (Tarnowskie Góry)
 • Zabytkowa Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry)
 • Skansen Maszyn Parowych (Tarnowskie Góry)

Dowiedz się więcej – TARNOWSKIE GÓRY
Inne TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com