Dąbrowa Górnicza – Żabie Doły

Dąbrowa Górnicza – Żabie Doły

trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza - Żabie Doły

Wyjazd z Dąbrowy Górniczej, Plac Wolności
Cel: Żabie Doły, Chorzów/Bytom/Piekary Śląskie
Odległość: 25km

Dąbrowa Górnicza: Centrum – Zielona – Będzin: Łagisza – Grodziec – Czeladź – Siemianowice Śląskie: Centrum – Bytków – Chorzów: Chorzów Stary – Żabie Doły

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA – ŻABIE DOŁY

Trasę rowerową zaczynamy w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności, przy Ławeczce Jimiego Hendrixa. Mając pomnik przed sobą jedziemy w lewo w kierunku marketu ALDI. Dojeżdżamy do alei Tadeusza Kościuszki i jedziemy nią w prawo. Rondo przejeżdżamy prosto i na łuku drogi łączące aleję Kościuszki i ul. Kolejową jedziemy prosto między budynkiem dworca i przystankiem autobusowym. Uwaga, tam jest zakaz jazdy na rowerze, dlatego przeprowadzamy rower przez tory. Za nimi skręcamy w lewo w ul. Limanowskiego i po chwili drogą z pierwszeństwem w prawo w ul. Robotniczą. Jedziemy prosto, przejeżdżamy przez most i na rondzie prosto. Dalej prosto drogą z pierwszeństwem aż wjedziemy do Będzina.

Dojedziemy do mostu nad Przemszą i przed nim skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż rzeki. Po niecałych 700m odbijamy w lewo od brzegu rzeki i pilnujemy się czarnego szlaku rowerowego. Jedziemy ul. Prostą, Krętą i Zieloną, a na jej końcu jadąc prosto znów dojedziemy do brzegu Przemszy. Przejeżdżamy na drugi brzeg i jedziemy dalej mijając targ po prawej stronie. Za rzeką po lewej stronie widać Zamek Będzin. Dojedziemy do dużej dwupasmowej drogi – aleja Hugona Kołłątaja. Skręcamy w prawo i jadąc dalej prosto chodnikiem dojedziemy do pasów, przeprowadzamy rower i po drugiej stronie skręcamy w prawo i chodnikiem przejeżdżamy obok przystanku tramwajowego. Za nim skręcamy w lewo w chodnik i wyjedziemy na ul. Akacjowej. Jedziemy prosto, po prawej stronie mijamy Pałac Mieroszewskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Zagłębia. Na łuku drogi na wysokości bloku Partyzantów 16 skręcamy w prawo na chodnik. Dojedziemy do torów tramwajowych, przeprowadzamy rower przez nie i przez przejście dla pieszych. Za barierkami wprowadzamy rower po schodach i dalej chodnikiem prosto przez ulicę. Znów kilka razy schodami na górę i po lewej stronie miniemy szkołę. Dojedziemy do ul. Wolności z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną i przystankiem autobusowym. Skręcamy na nią w lewo. Po chwili po lewej stronie pojawi się ścieżka rowerowa. Przejeżdżamy wiaduktem nad drogą 86 i po niecałym 1km skręcamy w lewo w ul. Wróblewskiego. Jedziemy nią prosto, asfalt się skończy i wjedziemy na drogę polną. Po 1,2km na polnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Jedziemy aż do asfaltowej ul. Nowotki. Przejeżdżamy na jej drugą stronę i wjeżdżamy znów na polną drogę.

Jesteśmy już w Czeladzi. Gdy po lewej stronie zobaczymy betonowy budynek skręcamy w lewo i za nim w prawo. Jedziemy wzdłuż ogródków działkowych. Gdy ich ogrodzenia się skończą, skręcamy w lewo. Znów wzdłuż ogródków aż do garaży, a dalej prosto asfaltową ul. Szpitalną. Dojedziemy do dużego skrzyżowania i skręcamy w prawo w ul. Wojkowicką, a po chwili w lewo w ul. Ogrodową. Jedziemy do końca, do skrzyżowania ze znakiem ustąp pierwszeństwa – skręcamy w prawo w ul. Boczną. Dojedziemy nią do końca i dalej prosto schodami zjeżdżamy w dół. Na dole znów prosto na chodnik i mostem nad Brynicą. Za mostem skręcamy na ulicę w prawo, skrzyżowanie przejeżdżamy na wprost i za nim w lewo w ul. Siemianowicką. Po 350m, gdy po prawej stronie za garażami pojawi się droga szutrowa – skręcamy w nią. Jedziemy prosto przez pola, potem chwilę lasem i dojedziemy do asfaltowej ulicy – ul. Stara Szosa.

Jesteśmy w Siemianowicach Śląskich, dojedziemy do skrzyżowania przed Parkiem Miejskim z Pałacem Donnersmarcków i skręcamy w prawo w aleję Spacerową. Park się kończy, my jedziemy drogą z pierwszeństwem czyli skręcamy w lewo w ul. Dworcową, obok której mamy ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do skrzyżowania i przejeżdżamy je prawie prosto (w prawo i od razu w lewo). Jesteśmy na ul. Spokojnej, jedziemy prosto po lewej mijając bloki i cmentarz, a po prawej ogródki działkowe. Dojeżdżamy do ul. Michałkowickiej – skręcamy w prawo, jadąc ścieżką rowerową przejeżdżamy na drugą stronę ulicy. Przejeżdżamy przez tunel i wjedziemy do Parku Górnik. Jedziemy alejką prowadzącą w prawo, a na rozwidleniu skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż przedsiębiorstwa Kotłomontaż. Dojeżdżamy do ul. Oświęcimskiej, przejeżdżamy prosto na druga stronę w ul. Traugutta. Po chwili wjeżdżamy na czarną drogę wzdłuż lasu. Miniemy osiedle po prawej, po lewej pojawią się pola. Jedziemy nasypem prosto aż do drogi asfaltowej-  ul. Maciejkowickiej, skręcamy w prawo.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo na Bytom i Piekary Śląskie w ul. Główną. Jedziemy przez skrzyżowania prosto, na kolejnym skrzyżowaniu, kiedy droga z pierwszeństwem biegnie w lewo, my dalej jedziemy prosto. Dojedziemy do miejsca, gdzie droga łukiem zacznie prowadzić w lewo, za tym łukiem po obu stronach ulicy zobaczymy betonowe kwadratowe bryły, skręcamy tam w prawo. Czerwona tabliczka informuje, że wjeżdżamy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły, gdzie możemy pokrążyć i podziwiać przyrodę. Jednak jadąc prosto po chwili dojedziemy do „Doliny Górnika”, gdzie znajdziemy też restaurację i place zabaw.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
  • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
  • Zamek w Będzinie
  • Pałac Mieroszewskich (Będzin)
  • Pałac Donnersmarcków (Siemianowice Śląskie)
  • Żabie Doły (Chorzów/Bytom/Piekary Śląskie)
  • Dolina Górnika (Chorzów)

Dowiedz się więcej – ŻABIE DOŁY
Inne TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com