Gliwice – Tarnowskie Góry

Gliwice – Tarnowskie Góry

trasy rowerowe Gliwice - Tarnowskie Góry

Wyjazd z Gliwic, Rynek
Cel: Tarnowskie Góry
Odległość: 38km

Gliwice: Śródmieście – Szobiszowice – Żerniki – Zabrze: Maciejów – Mikulczyce – Bytom: Miechowice – Stolarzowice – Tarnowskie Góry: Repty Śląskie – Stare Tarnowice – Śródmieście

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE GLIWICE – TARNOWSKIE GÓRY

Trasę rowerową zaczynamy w Gliwicach, na Rynku przy Fontannie z Neptunem. Mając Ratusz za sobą a Neptuna przed sobą jedziemy w prawo i wyjeżdżamy z Rynku (obok budynku pod adresem Rynek 14). Wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Plebańską i od razu w pierwszą uliczkę w prawo – ul. Średnia. Jedziemy do końca i przejeżdżamy przez ulicę prosto, przejeżdżamy chodnikiem między budynkami i dojedziemy do ul. Dolnych Wałów. Przejeżdżamy przez nią na wprost i wjedziemy w jednokierunkową ul. Studzienną. Dojedziemy do znaku stop na końcu. Proponuje wjechać na chodnik po drugiej stronie ulicy – skręcamy w lewo i zaraz dojedziemy do oznaczonej zielonym kolorem ścieżki rowerowej. Przejeżdżamy przez przejście dla pieszych i jedziemy ścieżką rowerową obok Pomnika Józefa Piłsudskiego. Ścieżką jedziemy aż do mostu nad Kanałem Gliwickim. Za nim jedziemy prosto pod wiaduktem czerwonym szlakiem rowerowym po prawej stronie ulicy. Nagle szlak rowerowy skręca w lewo, my jednak jedziemy dalej prosto pod wiaduktem kolejowym. Za nim dalej prosto drogą 78 (ul. Jana Śliwki). Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo na Olesno (droga 901), a po chwili w prawo w ul. Bernardyńską. Po prawej stronie mijamy Kościół, a następnie droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo, my z niej zjeżdżamy w lewo. To dalej ul. Bernardyńska, po ok. 250m skręcamy w lewo w ul. Folwarczną. Przejeżdżamy pod wiaduktem i na końcu ulicy skręcamy w lewo, a po chwili na rozwidleniu w prawo w ul. Jałowcową. Dojedziemy do końca i w prawo w ul. Strzelniczą. Później nazwa ulicy zmieni się na Olszewskiego i dojedziemy do skrzyżowania z ruchliwą ul. Tarnogórską. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w ul. Kurpiowską, pod koniec odbijamy w lewo i dojedziemy do skrzyżowania, przez które jedziemy prosto – ul. Żernicka. Jedziemy ścieżką rowerową 750m i na skrzyżowaniu w lewo. Mijamy przystanek po lewej stronie i dalej czerwonym szlakiem rowerowym prosto. Wjeżdżamy na drogę polną, po chwili na rozwidleniu w prawo (nie przejeżdżamy przez most) i dojedziemy do znaku ustąp pierwszeństwa. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy wiaduktem nad A1.

Po drugiej stronie to już Zabrze. Dalej cały czas prosto, wjeżdżamy do lasu, w którym jedziemy prosto, a gdy z niego wyjedziemy, jedziemy drogą asfaltową – ul. Leśna. Dojeżdżamy do końca ulicy, czyli do ronda i na nim skręcamy w lewo w ul. Lipową. Na końcu skręcamy w prawo w ul. Tarnopolską. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w lewo w ul. Brygadzistów. Przejeżdżamy przez tory, za nimi skręcamy w prawo w ul. Kopalnianą. Jedziemy nią aż do dużego ronda, na którym jedziemy prosto. Na kolejnym rondzie też prosto w ul. Ziemską.

Nawierzchnia zmienia się na kostkę brukową i wjeżdżamy do Bytomia. Jedziemy ul. Szyb Zachodni i dojeżdżamy do DK 94 – ul. Frenzla, skręcamy w prawo. Od razu za lasem, za tablicą teren zabudowany, skręcamy w lewo w gruntową drogę. Dojeżdżamy do skrzyżowania z oznakowaniem szlaków rowerowych. Jedziemy prosto trasą rowerową nr 6 oznaczoną kolorem czerwonym. Po lewej stronie las, po prawej osiedle, jedziemy prosto. Dojedziemy do drogi asfaltowej – ul. Stolarzowicka, skręcamy w prawo. Po 150m skręcamy w lewo w ul. Nową. Jedziemy bokiem osiedla wzdłuż lasu. Dojeżdżamy do tablicy informacyjnej, jedziemy dalej prosto obok szkoły. Na jej wysokości odbijamy w lewo na parking, a na jakiego końcu wjeżdżamy do lasu prosto przez szlaban. Jesteśmy w Parku Edmunda Osmańczyka. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym. Przejeżdżamy tunelem pod autostradą A1 i jedziemy dalej prosto przez 450m po czym skręcamy w lewo. Jedziemy cały czas niebieskim szlakiem rowerowym (Trasa Miechowicka), zwracamy uwagę na tabliczki i oznaczenia na drzewach. Mijamy szlaban i dojedziemy ścieżką przez mostek do ul. Łokietka, którą przecinamy na wprost w ul. Wiejską. Jedziemy nią przez 700m (prawie do końca) i skręcamy w prawo tak jak pokazują tabliczki z oznaczeniami. Wjedziemy między drzewa i na końcu skręcamy w lewo (zapamiętajcie to miejsce). Po ok. 600m skręcamy w prawo i jedziemy lasem przez Rezerwatu Przyrody „Segiet”. Pilnujemy się niebieskich oznaczeń na drzewach i tabliczkach. Dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym – skręcamy na niego w lewo.

Jesteśmy już w Tarnowskich Górach. Wyjedziemy z lasu na ul. Żeromskiego i jedziemy kamienistą drogą. Opuszczamy zielony szlak rowerowy, który odbija w lewo. Jedziemy prosto tak jak prowadzą nas oznaczenia czarnego szlaku rowerowego Stowarzyszenia Trasy Rowerowe. Dojedziemy do końca drogi – skrzyżowania z drogą 78. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto w ul. Waliski. Tą ulicą też jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Witosa, a gdy ta z pierwszeństwem odbija lekko w lewo my skręcamy w prawo w ul. Repecką. Jadąc prosto pod górkę po lewej stronie zobaczymy parking, wtedy skręcamy w lewo i wjeżdżamy do Parku w Reptach. W parku od razu skręcamy w lewo i dojedziemy do Sztolni Czarnego Pstrąga, najpierw przejedziemy obok Szybu Sylwester, a potem na końcu alejki skręcimy w lewo i po chwili po lewej stronie zobaczymy Szyb Ewa. Jedziemy dalej i parkową alejką dojedziemy do ul. Śniadeckiego. Skręcamy w lewo i wyjeżdżamy z parku obok szlabanu. Znów patrzymy na czarne oznakowania. Po 100m skręcamy w małą uliczkę w prawo, którą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Pyskowicką – skręcamy w prawo. Po chwili po lewej stronie zobaczymy Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach. Jedziemy dalej ul. Pyskowicką, przed kościołem skręcamy w prawo z głównej drogi w ul. Niedziałkowskiego. Na skrzyżowaniu prosto i dalej aż do drogi szutrowej. Mijamy pola i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku parku wodnego, ale do niego nie dojeżdżamy. Wyjedziemy na drodze asfaltowej przy Castoramie – ul. Bałtycka, a jadąc dalej prosto dojedziemy do ronda. Na nim ani w lewo, ani w prawo – jedziemy prosto, czyli zjeżdżamy z asfaltu i wjeżdżamy znów na drogę gruntową do Parku Miejskiego. Przejedziemy już asfaltem obok cmentarza i na końcu w lewo,  a potem na Rondzie Solidarności skręcamy w prawo w ul. Legionów. Po chwili w lewo w jednokierunkową ul. Gliwicką. Za kościołem lekko odbijamy z pierwszeństwem w prawo, ale warto zobaczyć po lewej stronie Dzwonnice Gwarków. Przejeżdżamy przez Plac Gwarków i dalej zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem ze znakiem stop. Skręcamy w prawo, a potem w lewo w ul. Zamkową, którą dojedziemy do Rynku w Tarnowskich Górach.

Aby zwiedzić Zabytkową Kopalnie Srebra wrócić możemy jadąc inaczej. Z Rynku wyjeżdżamy tak jak wjechaliśmy, czyli ul. Zamkową obok Domu Sedlaczka. Jedziemy jednokierunkową uliczką do końca i skręcamy w lewo w ul. Legionów, a następnie w pierwszą w prawo – ul. Górnicza. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc prosto dojeżdżamy do końca ulicy (skrzyżowanie ze znakiem STOP). Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Małą. Kończy się asfalt, a my pedałujemy dalej polną drogą cały czas prosto. Asfalt wraca i na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Natomiast, gdy skręcimy w prawo i podjedziemy 250m, dojedziemy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych – ul. Szczęść Boże. Gdy dojedziemy do końca ulicy Małej skręcamy w prawo w ul. Długą i po 180m w lewo. Jedziemy zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Po 750m dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym, na którym już byliśmy. Urozmaicając trasę pojedziemy w lewo. Zielona Trasa Stolarzowicka jest trudniejsza, bo ma ostre podjazdy i zjazdy po nierównościach, ale jest ładniejsza niż trasa niebieska (ta na wprost), którą jechaliśmy wcześniej. Trzymamy się zielonych oznaczeń na drzewach i gdy wyjedziemy z lasu skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok szlabanu. Dojedziemy do skrzyżowania, które mieliśmy zapamiętać – skręcamy w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Fontanna z Neptunem (Gliwice)
 • Pomnik Józefa Piłsudskiego (Gliwice)
 • Rezerwat Przyrody „Segiet” (Bytom)
 • Park w Reptach (Tarnowskie Góry)
 • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Sylwester (Tarnowskie Góry)
 • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Ewa (Tarnowskie Góry)
 • Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry)
 • Dzwonnica Gwarków (Tarnowskie Góry)
 • Rynek (Tarnowskie Góry)
 • Zabytkowa Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry)
 • Skansen Maszyn Parowych (Tarnowskie Góry)

Dowiedz się więcej – TARNOWSKIE GÓRY
Inne TRASY ROWEROWE GLIWICE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com