Gliwice – Zalew Rogoźnik
Wyjazd z Gliwice, Rynek
Cel: Zalew Rogoźnik
Odległość: 39km
Gliwice: Śródmieście – Politechnika – Sośnica – Zabrze: Centrum – Zaborze – Ruda Śląska: Ruda – Bytom: Bobrek – Szombierki – Śródmieście – Piekary Śląskie – Bobrownik – Dobieszowice – Bobrownik – Rogoźnik
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyTRASY ROWEROWE GLIWICE – ZALEW ROGOŹNIK
Trasę rowerową zaczynamy w Gliwicach, na Rynku przy Fontannie z Neptunem. Mając Ratusz za sobą a Neptuna przed sobą jedziemy w prawo i wyjeżdżamy z Rynku (obok budynku pod adresem Rynek 14). Wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Plebańską i od razu w pierwszą uliczkę w prawo – ul. Średnia. Jedziemy do końca i przejeżdżamy przez ulicę prosto, przejeżdżamy chodnikiem między budynkami i dojedziemy do ul. Dolnych Wałów. Przejeżdżamy przez nią na wprost i wjedziemy w jednokierunkową ul. Studzienną. Dojedziemy do znaku stop na końcu. Skręcamy w prawo, na pierwszym i drugim skrzyżowaniu jedziemy prosto. Na trzecim nakaz jazdy w lewo rowerów nie dotyczy, więc jedziemy także prosto. Wjeżdżamy w ul. Akademicką i po 330m skręcamy w pierwszą drogę w lewo – ul. Bolesława Krzywoustego. Jedziemy obok budynków Politechniki Śląskiej. Dojeżdżamy do schodów i mostu nad rzeką, ale nie przejeżdżamy nim tylko wjeżdżamy w małą ścieżkę za ogrodzeniem. Jedziemy wzdłuż rzeki lekko ponad 1km, aż do dużego mostu, przejeżdżamy tym pierwszym, mniejszym mostem i po drugiej stronie rzeki skręcamy w prawo. Na końcu w lewo i od razu skręcamy w prawo w asfaltową ul. Królewskiej Tamy. Jedziemy wzdłuż rur i za wiaduktem DTŚ dojedziemy do ronda, na którym pojedziemy prosto (drugi zjazd na Sośnice). Przejeżdżamy pod wiaduktem autostrady A1 i nazwa ulicy zmieni się na Odrowążów. Jedziemy do końca tej ulicy i skręcamy w prawo na Zabrze w ul. Reymonta i po chwili w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Jedziemy ul. Beskidzką, która po 600m skręca w prawo w ul. Sztygarską. Na jej końcu skręcamy w lewo w ul. Sikorskiego. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i wjeżdżamy do Zabrza.
Przejeżdżamy przez rondo na wprost i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Jedziemy prosto ul. Roosevelta, przejeżdżamy wiaduktem nad torami kolejowymi i mijamy Stadion Górnika Zabrze. Ścieżka rowerowa się kończy. Przejeżdżamy przez skrzyżowania prosto, następnie aleją Bohaterów Monte Cassino i na końcu skręcamy w lewo w ul. Wolności. Po chwili w prawo w ul. Pawliczka. Jedziemy prosto z pierwszeństwem, przejeżdżając pod rurami ciepłociągu i wiaduktem. Za nim to już ul. Korczoka. Po 1,2km od wiaduktu, za blokiem nr 70 po lewej stronie skręcamy w lewo w ul. Kalinową. Jedziemy do końca, miniemy garaże i dojedziemy do łuku drogi w lewo. Tam skręcamy w leśną drogę w prawo (jest tam kilka tych dróżek – wybieramy tą najbardziej w prawo). Jedziemy do końca i skręcamy w lewo. Jedziemy między szpalerem drzew, po lewej stronie miniemy zakłady gumowe a za nimi asfalt się skończy i jedziemy drogą żwirową. Potem chwile płytami betonowymi i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim w prawo.
Jesteśmy już w Rudzie Śląskiej. Jedziemy kamienistą drogą prosto wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej. Jedziemy prosto w ul. Torową. Jedziemy nią do końca i skręcamy w lewo w ul. Gierałtowskiego. Po chwili z pierwszeństwem w prawo, potem znów z pierwszeństwem w prawo, ale uwaga na tym łuku drogi skręcamy w lewo (nie pierwszą tylko drugą) w ul. Gierałtowskiego. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Piastowską. Przejeżdżamy przez most, potem pod wiaduktem.
Wjeżdżamy do Bytomia i od razu mamy skrzyżowanie, gdzie musimy ustąpić pierwszeństwa, jedziemy prosto – ul. Stara Cynkownia. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami, dalej to już ul. Konstytucji. Przed kościołem skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez most (wiadukt) i za nim w lewo. Dojeżdżamy do ul. Zabrzańskiej i skręcamy w prawo. Po prawej stronie mijamy ogródki działkowe i gdy zaczną się kamienice skręcamy w lewo w ul. Kosynierów. Jedziemy prosto i przed mostem skręcamy w drogę gruntową w prawo. Natomiast za mostem widać Zabytkową Elektrociepłownie Szombierki. Dojeżdżamy do rur i jedziemy wzdłuż nich ok. 550m, dojeżdżamy do budynku i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy drogą z płyt betonowych nad rurami i dalej wzdłuż torów. Następnie przez dwa wiadukty i znów wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej – ul. Składowa. Skręcamy w prawo i jedziemy do końca ulicy (w pewnym momencie mocno skręca w lewo) i skręcamy w prawo w ul. Przemysłową. Jadąc z pierwszeństwem wjedziemy na ul. Okulickiego i tą do końca prosto. Dojedziemy do większej ul. Wrocławskiej, przeprowadzamy rower przez pasy dla pieszych i wjeżdżamy do Parku Miejskiego. Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż torów tramwajowych aż do przejścia dla pieszych na ul. Chrzanowskiego naprzeciwko Urzędu Miasta. Dojeżdżamy do fontanny. Będąc przed fontanną przodem do Urzędu Miasta jedziemy w prawo. Wjeżdżamy na chodnik między budynkiem Urzędu Miasta a parkomatem. Jedziemy chodnikiem prosto, po prawej strony mamy duży budynek Pływalni Miejskiej, a po lewej tory tramwajowe. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez tory i dojeżdżamy do ul. Strzelców Bytomskich. Wjeżdżamy na jezdnię w prawo i zaraz skręcamy w lewo w ul. Powstańców Warszawskich. Przejeżdżamy prosto przez dwa skrzyżowania. Na trzecim też prosto i wjeżdżamy na Alejkę Marka z ładną ścieżką rowerową przez park. Po prawej stronie mijamy zabytkowy cmentarz Mater Dolorosa. Gdy skończy się ścieżka jedziemy dalej prosto aż dojedziemy do ul. Powstańców Śląskich, skręcamy w prawo i zaraz w lewo w ul. Piekarską. Na rozwidleniu w prawo i potem jak pokazują znaki na PLEXI, czyli skręcamy w lewo w ul. Słoneczną. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo w ul. Północną. Kończy się asfalt, jedziemy drogą żwirową. Dojedziemy do skrzyżowania, w lewo znak na PLEXI, my jedziemy prosto. Przejeżdżamy przez tory i za nimi w prawo.
To już Piekary Śląskie. Jedziemy prosto drogą (docelowo dojedziemy do znajdujących się w zasięgu wzroku budynków), po chwili wjedziemy na drogę z płyt betonowych. Dojedziemy do drogi asfaltowej i w prawo. Jedziemy cały czas prosto, przejeżdżamy przez tory, znów wjeżdżamy do Bytomia. Przejeżdżamy pierwsze skrzyżowanie prosto i na drugim, kiedy pojaw się pas do skrętu w lewo – skręcamy w lewo. Dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Pojedziemy w lewo drogą 911, ale nie będziemy jechać ulicą tylko chodnikiem, który jest idealny dla rowerzystów. Dlatego na światłach jedziemy prosto i gdy przejedziemy skrzyżowanie skręcamy w lewo na chodnik. Wjeżdżamy znów do Piekar Śląskich. Jadąc chodnikiem wyjedziemy przed wiaduktem (A4). Wjeżdżamy przed nim na ulicę i na rondzie zjeżdżamy w pierwszy zjazd na Będzin i Siemianowice Śl. Dojedziemy do kolejnego ronda tam znów pierwszy zjazd i przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i zaraz przed wiaduktem z autostradą A1 skręcamy w lewo w ul. Czołgistów.
Jadąc główną drogą wjedziemy do miejscowości Bobrowniki – ul. Akacjowa. Przejeżdżamy pod autostradą A1 i po 750m skręcamy w lewo w kierunku Urzędu Miasta i Kościoła Św. Wawrzyńca – ul. 1 Maja. Jedziemy 700m i skręcamy w prawo w ul. Sienkiewicza. Po lewej stronie miniemy Kościół Św. Wawrzyńca. Skręcamy w lewo w ul. Polną, przejedziemy obok stadionu i wjedziemy do Dobieszowic, a potem znowu do Bobrownika. Dojedziemy do skrzyżowania i skręcamy w prawo na Rogoźnik w ul. Gminną.
Jadąc prosto wjedziemy do Rogoźnika, za mostem nad rzeką Jaworznik skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową. Docieramy do mniejszego zbiornika Rogoźnik 1, a jadąc dalej ścieżką rowerową dojedziemy na Rogoźnik 2.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:
- Fontanna z Neptunem (Gliwice)
- Politechnika Śląska (Gliwice)
- Stadion Górnika Zabrze (Zabrze)
- Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki (Bytom)
- Park Miejski (Bytom)
- Cmentarz Mater Dolorosa (Bytom)
- Kościół Św. Wawrzyńca (Bobrowniki)
- Zalew Rogoźnik (Rogoźnik)
Dowiedz się więcej – ZALEW ROGOŹNIK
Inne TRASY ROWEROWE GLIWICE