Katowice – Zamek Ogrodzieniec

Katowice – Zamek Ogrodzieniec

trasy rowerowe Katowice - Zamek Ogrodzieniec

Wyjazd z Katowic, Park Powstańców Śląskich
Cel: Zamek Ogrodzieniec
Odległość: 60km

Katowice: Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Janów-Nikiszowiec – Mysłowice – Janów – Piasek – Sosnowiec: Radocha – Sielec – Pogoń – Będzin: Śródmieście – Łagisza – Dąbrowa Górnicza: Zielona – Kolonia Piekło – Pogoria – Ząbkowice – NiegowoniceMitręgaOgrodzieniecPodzamcze

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE KATOWICE – ZAMEK OGRODZIENIEC

Trasę rowerową zaczynamy w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich przy Pomniku Generała Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w prawo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86 obok przeszklonego budynku Uniwersytetu Śląskiego, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem. Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo i zaraz (wjeżdżamy na ścieżkę rowerową) skręcamy w lewo przejeżdżając pod drogą ekspresową 86. Na końcu mamy przejście dla pieszych/przejazd dla rowerzystów i zaraz na wprost niego ścieżkę rowerową z czerwonej kostki, która prowadzi pod górę w las – w nią wjeżdżamy. Jedziemy lasem wzdłuż rur, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo (tak jak pokazuje czerwony szlak rowerowy) w ul. Kolonia Amandy, potem na skrzyżowaniu w lewo w ul. Transportowców. Przejeżdżamy obok Stawu Upadowego. Dojeżdżamy do ul. Szopienickiej, przed sobą mamy Galerie Szyb Wilson – jedziemy prosto w ul. Oswobodzenia. Na skrzyżowaniu jedziemy proso na Mysłowice. Przejeżdżamy pod wiaduktem i na kolejnych skrzyżowaniach prosto aż wjedziemy do Mysłowic.

Tam nazwa ulicy zmienia się na Bończyka. Dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną – jedziemy prosto, wjeżdżając na ul. Obrzeżną Północną. Przejeżdżamy tunelem pod wiaduktem, za nim przez skrzyżowanie prosto i dojedziemy do ronda. Wybieramy lewy pas i zjeżdżamy na drugim zjeździe w ul. Nowososnowiecką.

Przejeżdżamy mostem nad Brynicą i wjeżdżamy do Sosnowca. Jedziemy prosto ul. Ostrogórską, przejeżdżamy pod wiaduktem i przez tory. Dojedziemy do skrzyżowania z ul. Jagiellońską z sygnalizacją świetlną i przed nim skręcamy w prawo do Parku Harcerskiego. Jedziemy do końca w kierunku mostu nad Przemszą. Za mostem mijamy garaże po prawej i wjeżdżamy w ul. Franciszkańską. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Mikołajczyka, jadąc prosto dojedziemy do dużego ronda z tramwajami. Przejeżdżamy na wprost (drugi zjazd) wjeżdżając na ul. Narutowicza. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Jedziemy 0,5km i za marketem Aldi skręcamy w prawo w ul. Klimontowską. Tu na pierwszym rondzie w lewo w ul. Kombajnistów. Jedziemy ok. 1,5km, dojeżdżamy do ronda, jedziemy prosto. Po prawej stronie Park Środula ze stokiem narciarskim. Dojeżdżamy do pseudo ronda i jedziemy dalej prosto wzdłuż ul. 3-go Maja. Skręcamy w prawo w Aleje Blachnickiego, jedziemy ok. 1km, przejeżdżając 2 razy przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Dojeżdżamy do kolejnego dużego skrzyżowania. Skręcamy w lewo w ul. Braci Mieroszewskich, jedziemy nią ok. 2,5km, czyli do samego końca Sosnowca. Po drodze po lewej mijamy Dwór Mieroszewskich.

Wjeżdżamy do Dąbrowy Górniczej, tu ta ulica się nazywa Aleja Róż, przejeżdżamy przez skrzyżowanie prosto i dojeżdżamy do dużego ronda. Jedziemy prosto, czyli drugi zjazd. Wjechaliśmy w ul. Królowej Jadwigi, jedziemy 600m i skręcamy w prawo w ul. Górników Redenu, za antykwariatem. Po lewej Pomnik Bohaterów Czerwonych Sztandarów i Ławeczka Jimiego Hendrixa. Jedziemy lekko ponad 200m i jadąc cały czas prosto wjeżdżamy w ul. Konopnickiej. Ma ona wyznaczony na jezdni pas rowerowy. Ulicą tą jedziemy 1,5km, do samego końca, potem skręcam w prawo gdy zobaczymy przed sobą znak zakaz wjazdu. Jedziemy ul. Olszową, potem skręcamy w lewo w Siewierską. Jedziemy prosto aż dojedziemy do ścieżki rowerowej, skręcamy w prawo i dojeżdżamy do molo na Pogorii III. Jedziemy w prawo, ścieżką rowerową wzdłuż zbiornika. Wjeżdżamy na jezdnię i dojedziemy do małego ronda, wybieramy pierwszy zjazd w ul. Jasną. Dojeżdżamy do torów i za nimi skręcamy w prawo. Na rozwidleniu w prawo i jedziemy wzdłuż torów. Z prawej strony za torami i drzewami znajdują się zbiorniki wodne Pogoria II i Pogoria I. Drogą gruntową dojedziemy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i od razu w prawo, jedząc ul. Armii Krajowej i nad drogą S1. Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem, przez wszystkie skrzyżowania prosto, aż dojedziemy do przejazdu tunelem pod torami. Od razu za tunelem skręcamy w prawo i jedziemy chodnikiem wzdłuż torów, po chwili wjedziemy na ul. Sikorskiego. Jedziemy nią wzdłuż torów i na końcu w lewo. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Związku Orła Białego. Jadąc prosto na rondzie wjedziemy na ul. Ząbkowicką, dojedziemy do zabudowań, a potem do kolejnego ronda. Na nim wybieramy drugi zjazd w drogę 790 na Ogrodzieniec. Przy rondzie znajduje się Pomnik Bohaterom Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbrowy Górniczej.

Jedziemy drogą wojewódzką nr 790. Przejeżdżamy przez Niegowonice, wjeżdżamy do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i po prawej stronie mamy skałki i punkt widokowy. Jedziemy przez Mitręgę do Ogrodzieńca. Jedziemy tam ul. 1 Maja aż do końca drogi z pierwszeństwem, na rondzie skręcamy w prawo i ciągle prosto. Dojedziemy do miejscowości Podzamcze i zaraz zjeżdżamy z głównej drogi w prawo w ul. Zamkową. Jadąc prosto dojedziemy do Zamku Ogrodzieniec.

Obok zamku znajduje się także Park – Ogrodzieniec, a jadąc 1,5km Gród na Górze Birów. Żeby tam dojechać, jadąc od zamku skręcamy w prawo w ul. Krakowską, potem znów w prawo na główną drogę 790. Jedziemy czerwonym szlakiem pieszym Orlich Gniazd, czyli skręcamy w lewo w ul. Partyzantów, gdy asfalt się skończy jedziemy jeszcze 550m i skręcamy w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Uniwersytet Śląski (Katowice)
 • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
 • Galeria Szyb Wilson (Katowice)
 • Stok narciarski Środula (Sosnowiec)
 • Dwór Mieroszewskich (Sosnowiec)
 • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
 • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
 • Pogoria (Dąbrowa Górnicza)
 • Pomnik Bohaterom Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbrowy Górniczej (Dąbrowa Górnicza)
 • Skałki i punkt widokowy (Niegowonice)
 • Park – Ogrodzieniec (Podzamcze)
 • Zamek Ogrodzieniec (Podzamcze)
 • Gród na Górze Birów (Podzamcze)

Dowiedz się więcej – ZAMEK OGRODZIENIEC
Inne TRASY ROWEROWE KATOWICE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com