Katowice – Zamek w Siewierzu

Katowice – Zamek w Siewierzu

trasy rowerowe Katowice - Zamek w Siewierzu

Wyjazd z Katowic, Park Powstańców Śląskich
Cel: Zamek w Siewierzu
Odległość: 43km

Katowice: Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Janów-Nikiszowiec – Szopienice – Borki – Sosnowiec: Śródmieście – Sielec – Pogoń – Będzin: Śródmieście – Łagisza – Dąbrowa Górnicza: Zielona – Pogoria IV – Wojkowice KościelneDąbrowa Górnicza: Trzebiesławice – Glinianki – Siewierz

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE KATOWICE – ZAMEK W SIEWIERZU

Trasę rowerową zaczynamy w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich przy Pomniku Generała Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w prawo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86 obok przeszklonego budynku Uniwersytetu Śląskiego, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem. Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo i zaraz (wjeżdżamy na ścieżkę rowerową) skręcamy w lewo przejeżdżając pod drogą ekspresową 86. Na końcu mamy przejście dla pieszych/przejazd dla rowerzystów i zaraz na wprost niego ścieżkę rowerową z czerwonej kostki, która prowadzi pod górę w las – w nią wjeżdżamy. Jedziemy lasem wzdłuż rur, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo (tak jak pokazuje czerwony szlak rowerowy) w ul. Kolonia Amandy, potem na skrzyżowaniu w lewo w ul. Transportowców. Przejeżdżamy obok Stawu Upadowego. Dojeżdżamy do ul. Szopienickiej, przed sobą mamy Galerie Szyb Wilson, i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy nad drogą 79 i potem obok Selgrosa i na skrzyżowaniu w lewo w ul. Lwowską. Przejeżdżamy pod pierwszym wiaduktem, a za drugim skręcamy w lewo w jednokierunkową ul. Wałową. Jedziemy wzdłuż kamienic i nasypu kolejowego. Po lewej stronie pojawia się ścieżka rowerowa, jedziemy nią przejeżdżając prosto przez skrzyżowanie. Dalej do końca ul. Wańkowicza i z nakazem w lewo. Przed przystankiem skręcamy na chodnik w prawo i przejeżdżamy mostem nad Rawą (mapa nie zna tego mostka i pokazuje nieco inaczej). Skręcamy w prawo w ul. Bednarską i jedziemy do końca, a tam w lewo w ul. Brynicy. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto i jadąc pod górę drogą z sześciokątnych bloków dojeżdżamy do cmentarza. Przed nim skręcamy w lewo i za gimnazjum z pierwszeństwem w prawo. Jedziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo, potem w lewo i dojedziemy do stawu Borki – przed nim w prawo. Jedziemy wzdłuż wody i dojeżdżamy do stawu Morawa, skręcamy w lewo i jedziemy znów wzdłuż wody. Jedziemy do samego końca, do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo.

Jesteśmy już w Sosnowcu. Przejeżdżamy mostem przez Brynice. Jedziemy dalej prosto ul. Sobieskiego aż dojedziemy do ronda, przejeżdżamy je prosto w ul. Kilińskiego. Jedziemy prawie 0,5km aż po prawej stronie zobaczymy Dworzec PKP. Przeprowadzamy rower przejściem podziemnym pod ul. 3 Maja. Jest tam zakaz jazdy na rowerze także lepiej prowadzić. Po drugiej stronie wnosimy rower schodami po prawej stronie. Docieramy do Placu Stulecia z Pomnikiem Jana Kiepury. Niestety musimy pojechać bardzo ruchliwą ul. 3 Maja, wjeżdżamy na nią i jedziemy w prawo. Jedziemy nią prawie 1km, dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i przejeżdżamy prosto pod wiaduktem. Za nim skręcamy w prawo do parku Sieleckiego, gdzie znajduje się Zamek Sielecki. Dojeżdżamy do Przemszy i skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż niej aż dojedziemy przejścia podziemnego, znosimy rower po schodach, potem go wnosimy i za przejściem skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do drogi, która prowadzi wzdłuż torów, skręcamy w nią w prawo. Przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki skręcamy w prawo i dojeżdżamy do mostu, ale nie przejeżdżamy nim tylko skręcamy w lewo. Przejeżdżamy między budynkami, za nimi w prawo i dojedziemy do kolejnego mostu, którym przejeżdżamy przez Przemsze. Następnie w lewo, ale nie tak jak pokazuje mapa, tylko po kilkudziesięciu metrach jak rury ciepłociągu pójdą w górę. Przejeżdżamy przez tory i w prawo w ul. Chemiczną. Jedziemy ją cały czas wzdłuż torów. Po lewej stronie przejeżdżamy obok Zespołu Parkowo-Pałacowego Schoena, gdzie znajduje się Pałac Schoena.

Przejeżdżamy pod wiaduktem i wjeżdżamy do Będzina. Tutaj to już ul. Kościuszki, jedziemy nią cały czas wzdłuż torów przez ok. 2km. Dojeżdżamy do Dworca w Będzinie. Jak wjedziemy na kostkę brukową skręcamy w prawo za postojem dla taksówek. Zaraz znowu w prawo w jednokierunkową ul. Małachowskiego. Jedziemy do końca, czyli do nakazu jazdy prosto lub skrętu w prawo. Skręcamy w prawo w ul. Sączewskiego, po lewej stronie mijamy Plac 3 Maja i jedziemy prosto ulicą jednokierunkową. Dojeżdżamy do skrzyżowania z Aleją Kołłątaja, w oddali po lewej stronie widać Zamek w Będzinie. Przejeżdżamy prosto w ul. Teatralną, po lewej stronie mijamy cmentarz, za nim droga prowadzi w prawo i za szkołą skręcamy w lewo w ul. Reja. Jedziemy nią prosto aż do mostu nad Przemszą. Na drugim brzegu skręcamy w prawo i jedziemy czarnym szlakiem rowerowym brzegiem Przemszy. Następnie przejeżdżamy mostem na drugi brzeg i po chwili odrywamy się od brzegu rzeki i wjeżdżamy na uliczki asfaltowe. Czarny szlak rowerowy jest bardzo dobrze oznaczony. Jedziemy ul. Zieloną, potem w lewo w ul. Krętą – jedziemy tak jak droga z pierwszeństwem. Dalej ul. Prostą aż dojedziemy znów do brzegu Przemszy. Przejeżdżamy przez drogę i dalej wzdłuż rzeki do ul. Letniej.

Jesteśmy w Dąbrowie Górniczej. w lewo, jedziemy drogą z pierwszeństwem, czyli na rozwidleniu odbijamy w lewo. Dojedziemy do mostu i skręcamy w prawo (jak wolicie – za lub przed mostem). Dojeżdżamy do zbiornika Pogoria IV. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową i jedziemy w lewo. Objeżdżamy pół jeziora, skończy się asfaltowa ścieżka rowerowa i dojedziemy do większego placu, gdzie samochody parkują na piachu. To już Wojkowice Kościelne. Jest tam kilka tablic informacyjnych i droga, w którą skręcamy w lewo (droga prostopadła do jeziora). Przejeżdżamy mostkiem nad rzeką, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i po chwili, przed kolejnym mostkiem, skręcamy w prawo w ul. Piastowską. Po 850m droga skręca w lewo, a po chwili, za krzyżem skręcamy w prawo. Przejeżdżamy pod drogą S1, dalej droga prowadzi w prawo. Wjeżdżamy asfaltem do lasu, tam główną drogą w lewo i dojedziemy do końca drogi, skrzyżowanie ze znakiem stopu.

Ponownie jesteśmy w Dąbrowie Górniczej. Dziwne skrzyżowanie, najpierw stop, potem rondo. Generalnie musimy przejechać praktycznie na wprost. Jedziemy dalej ul. Zachodnią. Po niecałych 500m po lewej stronie zobaczymy ścieżkę rowerową z kostki brukowej. Przy niej jest słupek z oznaczeniem czerwonego szlaku rowerowego – „Szlak Zamkowy”. Wjeżdżamy na nią, po chwili nawierzchnia się zmieni na szuter. Gdy dojedziemy do asfaltowej drogi skręcamy w prawo, a po chwili znów na ścieżkę rowerową w lewo. Jedziemy szutrem między polami ciągle prosto, aż dojedziemy do asfaltowej ul. Młyńskiej obok jeziora w Siewierzu.

Skręcamy w prawo i ul. Młyńską jedziemy do końca. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Zagłębiowską. Przejeżdżamy nad rzeką Mitręga. Jedziemy główną drogą, która po kilku zakrętach zmieni nazwę na Krakowska. Przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 78, następnie mostem nad Czarną Przemszą i za nim, po prawej stronie pokaże się nam zamek. Skręcamy w prawo i podjeżdżamy pod same mury Zamku w Siewierzu.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Uniwersytet Śląski (Katowice)
 • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
 • Galeria Szyb Wilson (Katowice)
 • Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)
 • Zamek Sielecki (Sosnowiec)
 • Pomnik Tadeusza Kościuszki (Sosnowiec)
 • Pałac Schoena (Sosnowiec)
 • Zamek w Będzinie
 • Pogoria IV (Dąbrowa Górnicza)
 • Zamek w Siewierzu

Dowiedz się więcej – ZAMEK W SIEWIERZU
Inne TRASY ROWEROWE KATOWICE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com