Rybnik – Nikiszowiec

Rybnik – Nikiszowiec

trasy rowerowe Rybnik - Nikiszowiec

Wyjazd z Rybnika, Plac Jana Pawła II
Cel: Nikiszowiec, Katowice
Odległość: 58km

Rybnik: Śródmieście – Rybnik-Północ – Paruszowiec-Piaski – Ligota – SzczejkowiceBełkCzerwionka-LeszczynyOrnontowiceOrzeszeMikołówRuda Śląska: Halemba – Katowice: Panewniki – Ligota – Brynów – Muchowiec – Nikiszowiec

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

TRASY ROWEROWE RYBNIK – NIKISZOWIEC

Trasę rowerową zaczynamy w Rybniku na Placu Jana Pawła II, przed Bazyliką Mniejszą. Jedziemy do ul. Mikołowskiej i skręcamy w nią w prawo, czyli przejeżdżamy po lewej stronie Bazyliki. Ścieżką rowerową przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie i dojeżdżamy do ronda. Ścieżka rowerowa się kończy i wjeżdżamy na jezdnię, na rondzie wybieramy drugi zjazd na drogę 925. Za rondem jedziemy 700m i skręcamy w prawo – niebieski szlak rowerowy. Wjeżdżamy między drzewa i dojedziemy do zbiornika wodnego. Jedziemy jego brzegiem, skręcamy w lewo i dalej wzdłuż brzegu, a przed mostem w prawo. Jedziemy teraz wzdłuż brzegu rzeki Rudy. Przejeżdżamy asfaltową drogę na wprost i dalej wzdłuż rzeki. Skręcamy w lewo i przejeżdżamy mostem nad Rudą i nad Przegedzą. Skręcamy w prawo w ul. Stawową i jadąc nią prosto wjedziemy do lasu. Trzymamy się teraz zielonego szlaku rowerowego. Jest on dobrze oznaczony, a w uproszczeniu: prosto do torów, za nimi po 400m w prawo, przed kolejnymi torami w lewo, a potem 1,2km i w prawo, pierwsza w lewo i do A1. Gdy wyjedziemy z lasu przed autostradą A1 skręcamy w prawo i wjeżdżamy na asfalt. Przejeżdżamy pod wiaduktem i jedziemy prosto.

Jesteśmy w Szczejkowicach. Po chwili droga skręca w prawo i tak jedziemy. Na końcu ulicy skręcamy w lewo w ul. Wiejską, więc opuszczamy zielony szlak rowerowy i wjeżdżamy na czarny. Jedziemy lekko ponad 1,5km i skręcamy w prawo, czarny szlak rowerowy się kończy. Dojedziemy do skrzyżowania z drogą 924 – jedziemy prosto w ul. Gospodarczą. Po chwili skręcamy w lewo i na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Bełkowską. Wjechaliśmy na czerwony szlak rowerowy. Po 2,3km czerwony szlak rowerowy się skończy i jedziemy dalej prosto niebieskim.

Jesteśmy już w Bełku. Asfalt się skończy i pojawią się drogi szutrowe, wyjedziemy na pola, gdzie zgodnie z niebieskimi oznaczeniami jedziemy w lewo a potem w prawo. Dojedziemy do skrzyżowania z większą drogą – jedziemy prosto. Dojedziemy do bramy, przed którą skręcamy w lewo, a potem w prawo i przejeżdżamy obok bloku. Jedziemy prosto i skrzyżowanie też przejeżdżamy na wprost. Miniemy tory i ul. Bełkowską dojedziemy do miejscowości Czerwionka-Leszczyny. Gdy miniemy boisko szkolne i Ochotniczą Straż Pożarną dojedziemy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Zamkową, opuszczając niebieski szlak rowerowy. Jedziemy prosto główną drogą.

Wjeżdżamy do Ornontowic. Skręcamy w ul. Leśną w lewo i jedziemy nią aż do znaku ustąp pierwszeństwa. Jedziemy prosto w ul. Grzegorczyka i dalej w prawo w drogę 925 na Rybnik. Wjeżdżamy do Orzesza i od razu skręcamy w lewo w ul. Hutniczą. Asfalt się kończy, wjeżdżamy na drogę szutrową i za stawem skręcamy w prawo na szlak rowerowy oznaczony kolorem czerwonym i czarnym.

Jesteśmy już w Mikołowie. Dojedziemy do skrzyżowania z drogą asfaltową i skręcamy w lewo i wjedziemy na zielony szlak rowerowy. Jedziemy prosto ul. Myśliwską, a potem Szkolną. Na końcu skręcamy w prawo na drogę 925. Gdy po prawie 3km zobaczysz czerwoną reklamę Restauracji Biały Dom – skręcamy w prawo w ul. Wolności. Z pierwszeństwem jedziemy w lewo i dojedziemy do Kościoła Św. Piotra i Pawła po lewej stronie. Dalej droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo, a my jedziemy prosto! Ulicą Staromiejską dojedziemy do skrzyżowania z ruchliwą drogą 44 – jedziemy prosto w ul. Buczka. Gdy ta będzie skręcała o 90 stopni w lewo – skręcamy w prawo do lasu. Jedziemy prosto główną leśną drogą aż do poprzecznej drogi z płyt betonowych. Przejeżdżamy przez nią na wprost i dalej drogą gruntową aż do asfaltu, na który skręcamy w lewo.

Jesteśmy w Rudzie Śląskiej. Jedziemy ul. Mikołowską do skrzyżowania, a na nim skręcamy w prawo w drogę tuż obok przystanku – ul. Ligocka. Na rozwidleniu w lewo, jadąc prosto dojedziemy do drogi wysypanej kamyczkami, przejeżdżamy mostkiem i skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu w dróżkę najbardziej w prawo. Jedziemy cały czas prosto, najpierw czarnym szlakiem rowerowym, potem niebieskim, po drodze mijamy tory.

Wyjeżdżamy w Katowicach, dojeżdżamy do asfaltowe drogi – ul. Kuźnicka. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Dojeżdżamy do ronda i skręcamy w lewo i po 400m w prawo w ul. Bałtycką. Jedziemy prosto do końca, a na końcu w lewo drogą z pierwszeństwem jest ul. Partyzantów, a w prawo ślepa ulica. Jedziemy w prawo wzdłuż ogródków działkowych i wjeżdżamy do lasu w drogę gruntową. Wyjeżdżamy na ul. Medyków. Skręcamy w prawo potem w lewo, przejeżdżamy obok budynków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jadąc prosto dojedziemy do skrzyżowania i skręcamy w lewo, dalej ul. Medyków. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do sygnalizacji świetlnej i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Po lewej stronie mijamy Bazylikę Mniejszą – Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Jedziemy 1,5km prosto, dojedziemy do dworca PKP, a potem przejeżdżamy tunelem pod torami. Dalej jedziemy ul. Kłodnicką aż do dużego skrzyżowania, przejeżdżamy prosto pod ul. Kościuszki. Za wiaduktem od razu skręcamy w lewo i przy przystanku wjeżdżamy na chodnik a potem jadąc wzdłuż torów tramwajowych przejeżdżamy pod wiaduktem. Dojedziemy do ul. Huberta, skręcamy w prawo. Jadąc cały czas prosto wjeżdżamy do parku. Jedziemy jego tyłami, przejeżdżamy obok stadniny koni. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo, a przed lotniskiem i Aeroklubem w prawo w ul. Trzech Stawów – ulicy dla ludzi uprawiających sport. Na łuku drogi, mniej więcej na wysokości siłowni na powietrzu po prawej stronie, skręcamy w lewo. Wprowadzamy rower po schodkach i jedziemy prosto obok KWK Staszic. Zaraz przed dojazdem do drogi 86 skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do przejścia nad drogą 86. Przejeżdżamy na drugą stronę. Zjedziemy przed przystankiem i zawracamy, ścieżką dojedziemy do drogi asfaltowej, pojedziemy chwile wzdłuż drogi 86 i droga skręci w prawo w las. Po chwili dojedziemy do autostrady A4, skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż niej aż asfalt się skończy. Wjeżdżamy na małą ścieżkę między drzewami i zjeżdżamy w dół. Dojedziemy do torów i przed nimi przejeżdżamy wiaduktem pod A4. Uwaga jest tam wąsko i stromo. Po drugie stronie jedziemy ścieżką obok stawu, a dalej drogą w prawo w ul. Górniczego Dorobku. Jedziemy ok. 1,5km aż dojedziemy do świateł. Przez skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w ul. Św. Anny. Wjeżdżamy bramą w Osiedle Nikiszowiec, dojeżdżamy do Kościoła Św. Anny i skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do celu!

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Bazylika Mniejsza (Rybnik)
  • Kościół Św. Piotra i Pawła (Mikołów)
  • Śląski Uniwersytet Medyczny (Katowice)
  • Bazylika Mniejsza – Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP (Katowice)
  • Aeroklub Śląski (Katowice)
  • Nikiszowiec (Katowice)

Dowiedz się więcej – NIKISZOWIEC
Inne TRASY ROWEROWE RYBNIK


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com