Siemianowice – Pławniowice

Siemianowice – Pławniowice

trasy rowerowe Siemianowice - Pławniowice

Wyjazd z Siemianowic Śląskich, Rynek Miejski
Cel: Pławniowice
Odległość: 51km

Siemianowice Śląskie: Centrum – Chorzów: Park Śląski – Klimzowiec – Centrum – Świętochłowice: Centrum – Zgoda – Ruda Śląska: Chebzie – Ruda – Zabrze: Zaborze – Centrum – Maciejów – Gliwice: Żarniki – Szobiszowice – Łabędy – Ligota Łabędzka – RzeczyceTaciszówPławniowice

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE SIEMIANOWICE – PŁAWNIOWICE

Trasę rowerową zaczynamy w Siemianowicach Śląskich na Rynku Miejskim przy Pomniku Czynu Powstańczego. Mając tył pomnika za plecami jedziemy prosto w kierunku kamienicy pod adresem Plac Wolności 1. Przed nią skręcamy w prawo w ulicę jednokierunkową i na jej końcu skręcamy w prawo. Wybieramy lewy pas i skręcamy w lewo na Katowice i Chorzów w ul. Staszica. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami i zaraz jak się skończą barierki zjeżdżamy na chodnik i skręcamy w prawo zjeżdżając obok schodów wjeżdżamy do parku. Podnosimy głowę do góry i wypatrujemy kościoła z dwoma wieżami – jedziemy w jego kierunku. Przed kościołem, wjeżdżamy w uliczkę po jego lewej stronie – ul. Kapicy. Za wiaduktem skręcamy w lewo w osiedlową ul. Wróbla, po chwili z pierwszeństwem w prawo. Przed Biedronką skręcamy w lewo i jedziemy do końca asfaltowej drogi, a potem dalej prosto wąską ścieżką pod górę. Po lewej cmentarz i ogródki działkowe, po prawej ogrodzenie szkoły. Za ogrodzeniem skręcamy w prawo. Jesteśmy w Lasku Bytkowskim, jedziemy cały czas wzdłuż jego granic. Najpierw wzdłuż ogrodzenia, potem bloków i skręcamy w lewo w ładną alejkę. Jedziemy pod górę do końca lasu. Dojedziemy do ul. Telewizyjnej. Skręcamy w prawo, po prawej stronie mijamy wieżę telewizyjną, a na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Uwaga! Od razu skręcamy w prawo do Parku Śląskiego.

Jedziemy aleją Planetarną w Parku Śląskim, czyli jesteśmy w Chorzowie. Po prawej stronie zobaczymy Planetarium, potem dalej prosto aleją Gwiazd aż dojedziemy do Promenady Jerzego Ziętka. Jadąc prosto przejedziemy mostem i dalej prosto w kierunku ul. Chorzowskiej. Przed nią skręcamy w ścieżkę rowerową w prawo. Na wysokości Stadionu Śląskiego, na pograniczu Katowic i Chorzowa, przejeżdżamy przejściem podziemnym pod ul. Chorzowską. Po drugiej stronie przejścia od razu skręcamy w prawo w ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do stacji benzynowej przy ul. Wojska Polskiego, jedziemy nią w lewo.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojeżdżamy do ronda, przejeżdżamy je prosto w ul. Górniczą. Na następnym rondzie znów prosto i po 100m skręcamy w prawo między bloki w ul. Sportową. Przejeżdżamy obok szkoły i na końcu ulicy w lewo w ul. Działkową. Znowu do końca i w prawo za Bodzio, zjeżdżamy na chodnik. Na skrzyżowaniu prosto przez pasy i jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż DTŚ. Przejeżdżamy pierwszym przejściem na drugą stronę DTŚ. Mijamy stadion Ruchu Chorzów i za nim, a przed halą sportową skręcamy w lewo w ul. Cichą. Dojedziemy do skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy i przed mostem skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową. Dojedziemy do drogi asfaltowej – ul. Wolności, skręcamy w lewo, jedziemy pod wiaduktem.

Wjeżdżamy do Świętochłowic. Na skrzyżowaniu w prawo w ul. Katowicką. Jedziemy w kierunku Rudy Śląskiej (patrzymy na znaki), więc na skrzyżowaniu w lewo i przejeżdżamy pod wiaduktem. Jedziemy ul. Wojska Polskiego, dojeżdżamy do ronda i przejeżdżamy je prosto. Na wysokości gimnazjum po lewej stronie, przed łukiem drogi skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok garaży. Jedziemy drogą z płyt betonowych, mijamy staw, wjeżdżamy na asfalt i jedziemy w lewo, w kierunku składowiska odpadów komunalnych, tak jak pokazują znaki. Dojedziemy do rozwidlenia, jedziemy prosto, przejeżdżamy pod torami i wjeżdżamy w ul. Stalową.

To już Ruda Śląska. Jedziemy między drzewami aż dojedziemy do większej drogi asfaltowej. Przejeżdżamy ją po skosie w lewo, wjeżdżamy w ślepą uliczkę dla aut, ale nie dla rowerów. Jedziemy do końca i skręcamy w prawo, dojedziemy do przejścia przez tory po lewej stronie. Przeprowadzamy rower na drugą stronę torów między barierkami. Jesteśmy na ul. Szafranka. Jedziemy do końca i w prawo w ul. Styczyńskiego. Przejeżdżamy nad DTŚ i skręcamy w lewo na końcu ulicy. Jedziemy drogą 925 (ul. Zabrzańska). Na rondzie prosto, jedziemy pod wiaduktem i cały czas prosto aż wjedziemy do Zabrza.

Tam pierwsza w prawo – ul. Pyki. Przed salonem Mercedesa skręcamy w lewo w ul. Korczoka. Jedziemy nią ciągle prosto przez 2,3km, za wiaduktem nazwa ulicy zmieni się na Pawliczka – jedziemy ponad 1km. Na końcu drogi skręcamy w prawo w ul. Wolności. Pojawiają się tory tramwajowe, jedziemy cały czas tak jak one prowadzą – dojedziemy do wyłączonego z ruchu dla samochodów odcinka ul. Wolności. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Po prawej stronie miniemy pomnik autorstwa Toboli. Jedziemy do końca ścieżki rowerowej i zjeżdżamy na jezdnie, dalej jadąc ul. Wolności. Po 200m skręcamy w prawo w ul. Dubiela. Jadąc znów 200m skręcamy przed mostem w lewo do Parku im. Poległych Bohaterów. Jedziemy brzegiem rzeki Bytomki. Dojeżdżamy do mostu i przejeżdżamy na drugą stronę. Jedziemy prosto obok kamienicy aż do końca uliczki. Skręcamy w lewo w ul. Niedziałkowskiego. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto drogą z pierwszeństwem i wjeżdżamy w ul. Grunwaldzką. Na kolejnym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną jedziemy prosto. Po ponad 300m skręcamy w pierwszą drogę w prawo – ul. Tatarkiewicza. Jedziemy do samego końca, aż do garaży, przed nimi skręcamy w lewo. Dojedziemy drogą gruntową do ogródków działkowych i za nimi skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż ogródków, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i dalej prosto. Dojedziemy do drogi z kostki brukowej, po prawej stronie miniemy siłownie na świeżym powietrzu – jedziemy prosto. Po chwili dojedziemy do tunelu, przejeżdżamy nim i skręcamy w lewo. Jedziemy do końca ulicy i skręcamy w prawo, przejeżdżamy pod wiaduktem i zaraz w lewo w ul. Sobieraja. Po kilkuset metrach, jadąc dalej prosto wjeżdżamy na drogę z kostki brukowej – ul. Fontanusa. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w prawo i zaraz w lewo.

Wjeżdżamy do Gliwic. Jedziemy prosto nową drogą i przejeżdżamy nad autostradą A1. dojeżdżamy do końca ulicy, do znaku STOP. Skręcamy w lewo w ul. Legnicką. Przejeżdżamy mostkiem nad potokiem. Jedziemy prosto wjeżdżając na ul. Elsnera. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo w ul. Kurpiowską. Jedziemy asfaltem aż dojedziemy do dużej ul. Tarnogórskiej. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto, jedziemy prosto ul. Olszewskiego, potem Strzelniczą i Myśliwską. W końcu dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, przejeżdżamy je na wprost – ul. Pionierów. Dojeżdżamy do ronda, wybieramy pierwszy zjazd (na Łabędy). Wzdłuż drogi biegnie ścieżka rowerowa. Nazwa ulicy zmieni się z Pionierów na Perseusza, dojeżdżamy do następnego ronda, skręcamy w lewo w Estakadę Heweliusza. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami i na końcu ulicy skręcamy w prawo – ul. Portowa. Jedziemy ścieżką rowerową cały czas prosto. Po prawej stronie mijamy port rzeczny w Gliwicach. Ścieżka rowerowa się kończy, a my jeszcze 1km jedziemy prosto. Skręcamy w lewo na Sośnicowice, przejeżdżamy mostem nad Kłodnicą i skręcamy w prawo w ul. Staromiejską. Na skrzyżowaniu prosto i po lewej stronie mijamy małą kapliczkę. Jedziemy między drzewami drogą prowadzącą w lewo i dalej prosto obok budynków. Miniemy garaże po prawej stronie i za nimi skręcamy w prawo do lasu. Jedziemy cały czas prosto aż do drogi asfaltowej w Ligocie Łabędzkiej. Jedziemy prosto.

Pojawią się oznaczenia żółtego szlaku rowerowego. Jedziemy zgodnie z nimi. Wjeżdżamy do miejscowości Rzeczyce. Jedziemy prosto na Taciszów. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim drogą z pierwszeństwem w lewo. Droga się psuje i kawałek jedziemy wybojami. Wjeżdżamy do Taciszowa. Skręcamy w prawo na Bycinę, a na kolejnym skrzyżowaniu zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem, jadąc prosto na Pławniowice. Tutaj też opuszczamy nasz żółty szlak rowerowy. Wjeżdżamy do Pławniowic. Przejeżdżamy przez tory i jedziemy drogą z pierwszeństwem – ul. Gliwicka. W końcu dojedziemy do Zespołu Pałacowo – Parkowego z pięknym Pałacem Ballestremów.

Wrócimy nieco inaczej. Pojedziemy w kierunku jeziora, czyli za Pałacem skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem nad Kanałem Gliwickim. Za mostem skręcamy w prawo i jadąc ciągle prosto dojedziemy do Jeziora Pławniowice.  Jedziemy żółtym szlakiem rowerowym wzdłuż jeziora między drzewami. Zwracamy uwagę na oznaczenia, które informują nas, że mamy nieco odbić w prawo od jeziora, a potem znów skręcić w prawo. Dojedziemy do Kanału Gliwickiego i jedziemy wzdłuż niego. Przejedziemy przez tory, a potem dojedziemy do asfaltu. Skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem nad kanałem. Znów jesteśmy w Taciszowie. Dojedziemy do skrzyżowania, na którym już byliśmy. Jedziemy z pierwszeństwem w lewo i wjechaliśmy na drogę, którą już jechaliśmy do Pławniowic.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Czynu Powstańczego (Siemianowice Śląskie)
 • Wieża telewizyjna (Siemianowice Śląskie)
 • Park Śląski (Chorzów)
 • Planetarium Śląskie (Chorzów)
 • Żyrafa (Chorzów)
 • Stadion Śląski (Chorzów)
 • Stadion Ruchu Chorzów (Chorzów)
 • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
 • Port rzeczny (Gliwice)
 • Pałac Ballestremów (Pławniowice)
 • Jezioro Pławniowice

Dowiedz się więcej – PŁAWNIOWICE
Inne TRASY ROWEROWE SIEMIANOWICE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com