Sosnowiec – Jasna Góra

Sosnowiec – Jasna Góra

trasy rowerowe Sosnowiec - Jasna Góra

Wyjazd z Sosnowiec, Plac Stulecia
Cel: Jasna Góra, Częstochowa
Odległość: 80km

Sosnowiec: Śródmieście – Sielec – Pogoń – Będzin: Śródmieście – Łagisza – Grodziec – WojkowiceBobrownikiDobieszowiceWymysłówŚwierklaniec: Park Świerklaniecki – Miasteczko ŚląskieKaletyWoźnikiPiasekLubszaKamienicaDrogobyczaStarczaHutkiRększowiceŁaziecWąsoczWygodaCzęstochowa: Dźbów – Stradom – Podjasnogórska

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE SOSNOWIEC – JASNA GÓRA

Trasę rowerową zaczynamy w Sosnowcu na Placu Stulecia pod Pomnikiem Jana Kiepury. Dojeżdżamy do ul. 3 Maja i skręcamy w prawo. Jedziemy nią prawie 1km, dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i przejeżdżamy prosto pod wiaduktem. Za nim skręcamy w prawo do parku Sieleckiego, gdzie znajduje się Zamek Sielecki. Dojeżdżamy do Przemszy i skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż niej aż dojedziemy przejścia podziemnego, znosimy rower po schodach, potem go wnosimy i za przejściem skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do drogi, która prowadzi wzdłuż torów, skręcamy w nią w prawo. Przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki skręcamy w prawo i dojeżdżamy do mostu, ale nie przejeżdżamy nim tylko skręcamy w lewo. Przejeżdżamy między budynkami, za nimi w prawo i dojedziemy do kolejnego mostu, którym przejeżdżamy przez Przemsze. Następnie w lewo, ale nie tak jak pokazuje mapa, tylko po kilkudziesięciu metrach jak rury ciepłociągu pójdą w górę. Przejeżdżamy przez tory i w prawo w ul. Chemiczną. Jedziemy ją cały czas wzdłuż torów. Po lewej stronie przejeżdżamy obok Zespołu Parkowo-Pałacowego Schona, gdzie znajduje się Pałac Schoena.

Przejeżdżamy pod wiaduktem i wjeżdżamy do Będzina. Tutaj to już ul. Kościuszki, jedziemy nią cały czas wzdłuż torów przez ok. 2km. Dojeżdżamy do Dworca w Będzinie, który jest po prawej stronie. Droga z pierwszeństwem prowadzi w lewo, my jedziemy prosto ul. Modrzejewską aż do dużej drogi nr 910. Przeprowadzamy rower przez pasy na drugą stronę i jedziemy w lewo. Obok widać Zamek w Będzinie. Przejedziemy mostem nad Przemszą i jadąc dalej prosto chodnikiem dojedziemy do pasów, przeprowadzamy rower, po drugiej stronie skręcamy w prawo i chodnikiem przejeżdżamy obok przystanku tramwajowego. Za nim skręcamy w lewo w chodnik i wyjedziemy na ul. Akacjowej. Jedziemy prosto, po prawej stronie mijamy Pałac Mieroszewskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Zagłębia. Na łuku drogi na wysokości bloku Partyzantów 16 skręcamy w prawo na chodnik. Dojedziemy do torów tramwajowych, przeprowadzamy rower przez nie i przez przejście dla pieszych. Za barierkami wprowadzamy rower po schodach i dalej chodnikiem prosto przez ulicę. Znów kilka razy schodami na górę i po lewej stronie miniemy szkołę. Dojedziemy do ul. Wolności z przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną i przystankiem autobusowym. Skręcamy na nią w lewo. Po chwili po lewej stronie pojawi się ścieżka rowerowa. Przejeżdżamy wiaduktem nad drogą 86, a jadąc dalej prosto dojedziemy do Kościoła Św. Katarzyny. Za nim zjeżdżamy z głównej drogi w lewo i jedziemy prosto w jednokierunkową ul. Limanowskiego. Jedziemy kostką brukową do następnego skrzyżowania, tam skręcamy w prawo i wjeżdżamy w ul. Różyckiego z czerwoną kostką brukową. Kostka się kończy a my dalej prosto asfaltem, dojedziemy do końca i skręcamy w prawo w ul. Boleradz.

Wjeżdżamy do Wojkowic i zaraz skręcamy w lewo w ul. Gierymskiego. Jedziemy prosto, na rozwidleniu skręcamy w lewo i jadąc drogą z pierwszeństwem skręcamy w prawo w ul. Morcinka. Po prawej stronie mijamy kopalnie Wojkowice i za wiaduktem w lewo w ul. Fabryczną. Jedziemy do końca i w lewo w ul. Sobieskiego. Jedziemy prosto 1,7km przejeżdżając obok parku i Urzędu Miasta. Obok Netto skręcamy w prawo w ul. Piaski. Jedziemy czerwoną kostką brukową 2km.

Nazwa ulicy zmienia się na ul. Dąbrowskiej – to już Bobrowniki. Przejeżdżamy przez mały mostek i dojeżdżamy do końca ulicy. Skręcamy w lewo w ul. Gminną. Przejeżdżamy obok Urzędu Gminnego, potem przez skrzyżowanie prosto i wjeżdżamy do Dobieszowic. Jedziemy ul. Kościuszki, przejeżdżamy nad autostradą A1 i skręcamy w prawo na Wymysłów. Przed lasem w lewo w ul. Leśną i jedziemy tuż przy brzegu Jeziora Świerklaniec.

Za jeziorem skręcamy w prawo obok szlabanu Znów jedziemy brzegiem jeziora, dojeżdżamy do budynku Uczniowskiego Klubu Sportowego (zielony dach). Skręcamy w lewo, przejeżdżając przez metalowy most do Parku Świerklanieckiego. Dojeżdżamy do asfaltowej alejki i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez most, potem obok placu zabaw i przez kolejny most. Dojedziemy do rzeźb Fremieta, skręcamy w lewo, jedziemy obok amfiteatru i przed nami widać Pałac Kawalera. Nie dojeżdżamy do niego, skręcamy w prawo. Wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy, przejeżdżamy przez mostek i odbijamy w lewo. Po prawej stronie w oddali widać mini zoo. Jadąc prosto dojedziemy do miejsca, gdzie łączą się szlaki niebieski z czarnym. Jedziemy dalej czarnym w prawo. Po lewej stronie mamy Kościół Dobrego Pasterza. Jedziemy jednak dalej prosto, zjeżdżając z alejki asfaltowej na dróżkę gruntową. Po kilkuset metrach w lewo i dojedziemy do większej drogi nr 78. Skręcamy w prawo, a po 1,3km w lewo na Częstochowę w drogę 912.

Dojedziemy do Miasteczka Śląskiego, jedziemy prosto główną drogą aż do końca. Skręcamy w prawo w drogę 908. Jadąc prosto dojedziemy do miejscowości Kalety, a potem Woźniki i Piasek. Tam na rondzie wybieramy pierwszy zjazd, dalej jadąc drogą 908 dojedziemy do miejscowości Lubsza, dalej Kamienica, Drogobycza, Starcza, Hutki, Rększowice, Łaziec, Wąsocz, Wygoda. Dojeżdżamy do Częstochowy, jedziemy prosto. Dojedziemy do momentu gdzie droga 908 z pierwszeństwem skręca w prawo na Opole, Wieluń, Warszawę i Katowice – my dalej jedziemy prosto, wjeżdżając w ul. Sabinowską. Jedziemy do końca i w lewo w ul. Piastowską. Po kilometrze tak jak pokazuje znak skręcamy w prawo w ul. Zaciszańską, przejeżdżamy mostem nad Stradomką, a potem przez przejazd kolejowy. Dojedziemy do znaku STOP i skręcamy w prawo w ul. Św. Barbary, dojeżdżamy do samego końca, tam skręcamy w prawo i zaraz w lewo w ul. Klasztorną. Stamtąd odbijamy na chodnik w prawo i dojeżdżamy na Jasną Górę.

Od tego ile macie sił zależy czy wrócicie rowerem, czy pociągiem. Jak ktoś ma już dość pedałowania to musi wykrzesać z siebie jeszcze siły na 2km, żeby dojechać do Dworca PKP. Jedziemy alejami Sienkiewicza, dalej alejami Najświętszej Marii Panny i skręcamy w prawo w aleje Wolności, gdzie po lewej stronie zobaczymy Dworzec PKP. Pamiętajmy o tym, aby kupić bilet na pociąg z możliwością przewozu roweru.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)
 • Zamek Sielecki (Sosnowiec)
 • Pomnik Tadeusza Kościuszki (Sosnowiec)
 • Pałac Schoena (Sosnowiec)
 • Zamek w Będzinie
 • Pałac Mieroszewskich (Będzin)
 • Park Świerklaniec
 • Pałac Kawalera (Świerklaniec)
 • Mini zoo (Świerklaniec)
 • Kościół Dobrego Pasterza (Świerklaniec)
 • Jasna Góra (Częstochowa)

Dowiedz się więcej – JASNA GÓRA
Inne TRASY ROWEROWE SOSNOWIEC

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com