Tarnowskie Góry – Wesoła Fala

Tarnowskie Góry – Wesoła Fala

trasy rowerowe Tarnowskie Góry - Wesoła Fala

Wyjazd z Tarnowskich Gór, Rynek Miejski
Cel: Wesoła Fala, Katowice/Mysłowice
Odległość: 47km

Tarnowskie Góry: Śródmieście – Bobrowniki Śląskie – Bytom: Stolarzowice – Mechowice – Karb –Śródmieście – Szombierki – Łagiewniki – Rozbark – Chorzów: Żabie Doły – Chorzów Stary – Park Śląski – Katowice: Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Giszowiec – Murcki

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE TARNOWSKIE GÓRY – WESOŁA FALA

Trasę rowerową zaczynamy w Tarnowskich Górach pod Kościołem Ewangelickim Zbawiciela na Rynku. Mając kościół za plecami jedziemy w prawo i w lewo wokół Rynku i wjeżdżamy w ul. Zamkową, po prawej stronie Domu Sedlaczka (Rynek 1). Jedziemy jednokierunkową uliczką do końca i skręcamy w lewo w ul. Legionów, a następnie w pierwszą w prawo – ul. Górnicza. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc prosto dojeżdżamy do końca ulicy (skrzyżowanie ze znakiem STOP). Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Małą. Kończy się asfalt, a my pedałujemy dalej polną drogą cały czas prosto. Asfalt wraca i na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Natomiast, gdy skręcimy w prawo i podjedziemy 250m, dojedziemy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych – ul. Szczęść Boże. Gdy dojedziemy do końca ulicy Małej skręcamy w prawo w ul. Długą i po 180m w lewo. Jedziemy zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Po 750m dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym (Trasa Stolarzowicka). Mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza: jedziemy prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Druga: skręcamy w lewo i jedziemy zielonym szlakiem rowerowym (trudniejsza, bo więcej podjazdów i zjazdów po nierównościach) i gdy wyjedziemy z lasu skręcamy w prawo, dojedziemy do niebieskich oznaczeń. jedziemy prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Przejechaliśmy przez Rezerwat Przyrody „Segiet” i jesteśmy już w Bytomiu.

Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na małą górkę, na której są niebieskie oznaczenia szlaku rowerowego i mapka. Dojedziemy do ul. Wiejskiej – skręcamy w lewo. Pedałujemy do końca ulicy i skrzyżowanie z ul. Łokietka przejeżdżamy prosto wjeżdżając na ścieżkę rowerową. Znów wjeżdżamy do lasu. Po 300m skręcamy w lewo i jedziemy dalej niebieskim szlakiem rowerowym (Trasa Miechowicka). Dojedziemy do ul. Sosnowej – skręcamy w lewo. Mijamy parkingi i za restauracją skręcamy w prawo – jedziemy ok. 900m wzdłuż torów. Potem przejeżdżamy na drugą stronę i dojedziemy do ul. Przy Kopalni Bytom. Dojedziemy do bloków, ale ciągle trzymamy się blisko torów. Na końcu drogi skręcamy w lewo w ul. Dąbrowa Miejska. Przejeżdżamy pod wiaduktem i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Celną. Przejeżdżamy wiaduktem nad Autostradą Bursztynową A1 i po 400m przed wiaduktem kolejowym odbijamy w lewo. Jedziemy prosto na skrzyżowaniu, a potem wiaduktem. Droga o 90 stopni skręci w lewo, wjedziemy na ul. Węglową. Jedziemy nią aż do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową. Jedziemy lekko ponad 150m i skręcamy w prawo w wąską ścieżkę. Mijamy betonowe ogrodzenie, potem ogródki działkowe i dojedziemy do torów tramwajowych. Jedziemy wzdłuż nich po ich lewej stronie aż do asfaltu, skrzyżowanie ul. Tarnogórskiej i alei Olimpijskiej. Dalej jedziemy prosto wzdłuż torów ul. Tarnogórską. Jedziemy prosto, nie skręcamy w lewo z pierwszeństwem! Dojedziemy do skrzyżowania ze znakiem ustąp pierwszeństwa, skręcamy w prawo w ul. Chrzanowskiego. Po prawej stronie mamy Park Miejski, a po lewej Urząd Miasta.

Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Wrocławską – przejeżdżamy prosto. Jedziemy ul. Chrzanowskiego, pierwsze skrzyżowanie prosto i na drugim, na światłach skręcamy w lewo w ul. Wyczółkowskiego. Dojeżdżamy do końca do ul. Kolejowej i skręcamy w prawo w kierunku dworca. Za stacją benzynową i dworcem autobusowym zjeżdżamy w prawo z ulicy i szukamy przejścia na perony dworca PKP. Znajduje się on między piekarnią i apteką. Znosimy rower po schodach, przejeżdżamy do końca i znów po schodach w dół. Wyjeżdżamy na ul. Zabrzańskiej, wjeżdżamy na nią w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i skręcamy w prawo na Katowice – ul. Łagiewnicka, mamy tam ścieżkę rowerową po lewej stronie. Po 250m, za Urzędem Pracy skręcamy w lewo w ul. Bernardyńską. Jedziemy cały czas prosto, przejeżdżamy pod rurami ciepłociągu – to już ul. Kilara. Po lewej stronie mijamy budynek z czerwonej cegły – Teatr Rozbark za nim droga prowadzi w prawo i za chwile skręcamy na malowanym rondzie w lewo. Jadąc prosto dojedziemy do ul. Chorzowskiej. Skręcamy w lewo i od razu w prawo w ul. Pszczyńską. Jedziemy cały czas prosto, droga się kończy, ale my wjeżdżamy na żwirową drogę obok i przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 911. Jedziemy cały czas prosto obok brzózek aż dojedziemy do drugiego wiaduktu z torami. Jedziemy dalej i dojeżdżamy do pierwszych stawów. Za kolejnym wiaduktem kolejne cztery stawy: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły. Jedziemy cały czas prosto między stawami i przejeżdżamy pod czwartym wiaduktem.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojedziemy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i na końcu w lewo w ul. Wiejską. Po lewej stronie mamy „Dolinę Górnika”, a po prawej pojawi się kopalnia. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Legnicką. Przejeżdżamy tunelem. Za Komendą Policji skręcamy w prawo w ul. Plac Św. Jana. Jedziemy prosto, ulica zmienia nazwę na Bożogrobców. Dojeżdżamy do ronda i wybieramy trzeci zjazd – skręcamy w lewo w ul. Siemianowicką. Po 600m skręcamy w prawo zaraz za przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Wjeżdżamy do Parku Śląskiego. Jedziemy prosto aleją Klonową. Po prawej stronie zobaczymy duży plac – lądowisko dla helikopterów, jadąc prosto po lewej stronie będzie staw – my skręcamy w prawo. Jadąc główną alejką po prawej stronie miniemy Stadion Śląski, potem po lewej Śląski Ogród Zoologiczny. Na wysokości głównego wejścia do zoo skręcamy w prawo i dojedziemy do Żyrafy.

Jesteśmy już w Katowicach. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż ul. Chorzowskiej, po lewej stronie mijając Śląskie Wesołe Miasteczko. Jedziemy cały czas prosto wzdłuż ul. Chorzowskiej. Po lewej stronie mijamy Silesia City Center, w końcu dojedziemy do głównego ronda obok Spodka. Pod rondem przejeżdżamy po skosie – wyjeżdżamy w Parku Powstańców Śląskich z Pomnikiem Powstańców Śląskich i Pomnikiem Generała Jerzego Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w lewo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem.

Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo. Jedziemy ul. Trzech Stawów, na łuku koło siłowni skręcamy w lewo, wjeżdżamy po schodach i jedziemy cały czas prosto mijając po lewej stronie KWK Staszic. Zaraz przed dojazdem do drogi 86 skręcamy w prawo. Przejeżdżamy obok przejścia nad drogą 86 i dalej ścieżkami wzdłuż niej. Przed torami wjeżdżamy ścieżką na górę i przejeżdżamy wąskim chodnikiem na wiadukcie. Następnie zjeżdżamy i jedziemy jeszcze przez kilka nitek torów. Wyjedziemy na łuku ul. 73 Pułku Piechoty, skręcamy w lewo a potem na światłach w prawo w ul. Karolinki. Zaraz skręcamy w lewo i po kilkuset metrach – gdy zobaczymy tablicę kierującą na Bar Rybaczówka – w lewo w las. Po chwili na leśnym skrzyżowaniu obok Paintball Club skręcamy w lewo. Wjeżdżamy na czarny szlak rowerowy. Zaraz w prawo i dojeżdżamy do Rybaczówki przy stawie Janina. Jedziemy dalej czarnym szlakiem objeżdżając staw i na większym leśnym skrzyżowaniu, po ok. 500m, skręcamy w lewo. Jedziemy prosto ok. 1,5km główną drogą leśną czarnym szlakiem rowerowym.

Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i do zabudowań na Murckach. Skręcamy w lewo na ul. Zubera i zaraz w prawo w ścieżkę rowerową na ul. Bielskiej. Dojedziemy do ronda, które przejeżdżamy na wprost zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Wjedziemy do Parku Murcki, w którym przejeżdżamy obok stacji wypożyczalni rowerów. Wjeżdżamy pod wiadukt drogi 86 i wprowadzamy rower po schodach. Po drugiej stronie jedziemy drogą obok ośrodka sportowego prosto i przez skrzyżowanie nadal prosto. Po chwili nasz czarny szlak rowerowy odbija w lewo, a my jedziemy przez Rezerwat Las Murckowski prosto aż do kolejnego skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo. Na dużym leśnym skrzyżowaniu jedziemy prosto i potem jeszcze 1,5km aż droga odbije w lewo (z prawej strony będzie dochodziła mniejsza leśna droga). Jedziemy główną drogą aż do skrzyżowania z tablicą informacyjną o występujących w okolicy ptakach – skręcamy w prawo i jadąc prosto dojedziemy do ośrodka Wesoła Fala.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Rynek (Tarnowskie Góry)
 • Zabytkowa Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry)
 • Skansen Maszyn Parowych (Tarnowskie Góry)
 • Rezerwat Przyrody „Segiet” (Bytom)
 • Park Miejski (Bytom)
 • Żabie Doły (Bytom/Chorzów)
 • Stadion Śląski (Chorzów)
 • Śląski Ogród Zoologiczny (Chorzów)
 • Żyrafa (Chorzów)
 • Śląskie Wesołe Miasteczko (Chorzów)
 • Spodek (Katowice)
 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Uniwersytet Śląski (Katowice)
 • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
 • Rybaczówka (Katowice)
 • Las Murckowski (Katowice)
 • Wesoła Fala (Katowice/Mysłowice)

Dowiedz się więcej – WESOŁA FALA
Inne TRASY ROWEROWE TARNOWSKIE GÓRY

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com