Zabrze – Tarnowskie Góry

Zabrze – Tarnowskie Góry

trasy rowerowe Zabrze - Tarnowskie Góry

Wyjazd z Zabrza, Plac Wolności
Cel: Tarnowskie Góry
Odległość: 28km

Zabrze: Centrum – Biskupice – Mikulczyce – Bytom: Miechowice – Stolarzowice – Tarnowskie Góry: Repty Śląskie – Stare Tarnowice – Śródmieście

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

TRASY ROWEROWE ZABRZE – TARNOWSKIE GÓRY

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Jedziemy ul. Powstańców Śląskich. Na dużym skrzyżowaniu przejeżdżamy prosto i skręcamy w prawo do Centrum Handlowego Platan. Jedziemy prawą stroną Platana, przejeżdżamy przez parking wzdłuż centrum handlowego do samego końca. Jedziemy lekko pod górkę w kierunki Huty Zabrze. Mijamy ją po prawej stronie i jedziemy prosto. Za nowym budynkiem po prawej stronie skręcamy w lewo w ul. Hagena. Za ogródkami działkowymi skręcamy w prawo w małą gruntową dróżkę. Po 850m mamy do wyboru jechać w prawo lub prosto – jedziemy prosto. Wyjeżdżamy na ul. Tarnogórskiej – skręcamy w lewo. Przejeżdżamy nad drogą 88 potem przez przejazd kolejowy. To już ul. Kościuszki, jadąc prosto dojedziemy do skrzyżowania z dwoma dróżkami polnymi. Zjeżdżamy z asfaltu i jedziemy prosto wzdłuż torów, nagle droga skręca w lewo, dojeżdżamy do rozwidlenia. Skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez tory, jadąc prosto dojedziemy do asfaltowej ul. Kopalnianej. Skręcamy w prawo, jedziemy asfaltem i na rondzie jedziemy prosto. Na kolejnym rondzie też prosto w ul. Ziemską.

Nawierzchnia zmienia się na kostkę brukową i wjeżdżamy do Bytomia. Jedziemy ul. Szyb Zachodni i dojeżdżamy do DK 94 – ul. Frenzla, skręcamy w prawo. Od razu za lasem, za tablicą teren zabudowany, skręcamy w lewo w gruntową drogę. Dojeżdżamy do skrzyżowania z oznakowaniem szlaków rowerowych. Jedziemy prosto trasą rowerową nr 6 oznaczoną kolorem czerwonym. Po lewej stronie las, po prawej osiedle, jedziemy prosto. Dojedziemy do drogi asfaltowej – ul. Stolarzowicka, skręcamy w prawo. Po 150m skręcamy w lewo w ul. Nową. Jedziemy bokiem osiedla wzdłuż lasu. Dojeżdżamy do tablicy informacyjnej, jedziemy dalej prosto obok szkoły. Na jej wysokości odbijamy w lewo na parking, a na jakiego końcu wjeżdżamy do lasu prosto przez szlaban. Jesteśmy w Parku Edmunda Osmańczyka. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym. Przejeżdżamy tunelem pod autostradą A1 i jedziemy dalej prosto przez 450m po czym skręcamy w lewo. Jedziemy cały czas niebieskim szlakiem rowerowym (Trasa Miechowicka), zwracamy uwagę na tabliczki i oznaczenia na drzewach. Mijamy szlaban i dojedziemy ścieżką przez mostek do ul. Łokietka, którą przecinamy na wprost w ul. Wiejską. Jedziemy nią przez 700m (prawie do końca) i skręcamy w prawo tak jak pokazują tabliczki z oznaczeniami. Wjedziemy między drzewa i na końcu skręcamy w lewo (zapamiętajcie to miejsce). Po ok. 600m skręcamy w prawo i jedziemy lasem przez Rezerwatu Przyrody „Segiet”. Pilnujemy się niebieskich oznaczeń na drzewach i tabliczkach. Dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym – skręcamy na niego w lewo.

Jesteśmy już w Tarnowskich Górach. Wyjedziemy z lasu na ul. Żeromskiego i jedziemy kamienistą drogą. Opuszczamy zielony szlak rowerowy, który odbija w lewo. Jedziemy prosto tak jak prowadzą nas oznaczenia czarnego szlaku rowerowego Stowarzyszenia Trasy Rowerowe. Dojedziemy do końca drogi – skrzyżowania z drogą 78. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto w ul. Waliski. Tą ulicą też jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Witosa, a gdy ta z pierwszeństwem odbija lekko w lewo my skręcamy w prawo w ul. Repecką. Jadąc prosto pod górkę po lewej stronie zobaczymy parking, wtedy skręcamy w lewo i wjeżdżamy do Parku w Reptach. W parku od razu skręcamy w lewo i dojedziemy do Sztolni Czarnego Pstrąga, najpierw przejedziemy obok Szybu Sylwester, a potem na końcu alejki skręcimy w lewo i po chwili po lewej stronie zobaczymy Szyb Ewa. Jedziemy dalej i parkową alejką dojedziemy do ul. Śniadeckiego. Skręcamy w lewo i wyjeżdżamy z parku obok szlabanu. Znów patrzymy na czarne oznakowania. Po 100m skręcamy w małą uliczkę w prawo, którą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Pyskowicką – skręcamy w prawo. Po chwili po lewej stronie zobaczymy Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach. Jedziemy dalej ul. Pyskowicką, przed kościołem skręcamy w prawo z głównej drogi w ul. Niedziałkowskiego. Na skrzyżowaniu prosto i dalej aż do drogi szutrowej. Mijamy pola i na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku parku wodnego, ale do niego nie dojeżdżamy. Wyjedziemy na drodze asfaltowej przy Castoramie – ul. Bałtycka, a jadąc dalej prosto dojedziemy do ronda. Na nim ani w lewo, ani w prawo – jedziemy prosto, czyli zjeżdżamy z asfaltu i wjeżdżamy znów na drogę gruntową do Parku Miejskiego. Przejedziemy już asfaltem obok cmentarza i na końcu w lewo,  a potem na Rondzie Solidarności skręcamy w prawo w ul. Legionów. Po chwili w lewo w jednokierunkową ul. Gliwicką. Za kościołem lekko odbijamy z pierwszeństwem w prawo, ale warto zobaczyć po lewej stronie Dzwonnice Gwarków. Przejeżdżamy przez Plac Gwarków i dalej zatrzymujemy się przed skrzyżowaniem ze znakiem stop. Skręcamy w prawo, a potem w lewo w ul. Zamkową, którą dojedziemy do Rynku w Tarnowskich Górach.

Aby zwiedzić Zabytkową Kopalnie Srebra wrócić możemy jadąc inaczej. Z Rynku wyjeżdżamy tak jak wjechaliśmy, czyli ul. Zamkową obok Domu Sedlaczka. Jedziemy jednokierunkową uliczką do końca i skręcamy w lewo w ul. Legionów, a następnie w pierwszą w prawo – ul. Górnicza. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc prosto dojeżdżamy do końca ulicy (skrzyżowanie ze znakiem STOP). Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Małą. Kończy się asfalt, a my pedałujemy dalej polną drogą cały czas prosto. Asfalt wraca i na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Natomiast, gdy skręcimy w prawo i podjedziemy 250m, dojedziemy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych – ul. Szczęść Boże. Gdy dojedziemy do końca ulicy Małej skręcamy w prawo w ul. Długą i po 180m w lewo. Jedziemy zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Po 750m dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym, na którym już byliśmy. Urozmaicając trasę pojedziemy w lewo. Zielona Trasa Stolarzowicka jest trudniejsza, bo ma ostre podjazdy i zjazdy po nierównościach, ale jest ładniejsza niż trasa niebieska (ta na wprost), którą jechaliśmy wcześniej. Trzymamy się zielonych oznaczeń na drzewach i gdy wyjedziemy z lasu skręcamy w prawo i przejeżdżamy obok szlabanu. Dojedziemy do skrzyżowania, które mieliśmy zapamiętać – skręcamy w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Rezerwat Przyrody „Segiet” (Bytom)
  • Park w Reptach (Tarnowskie Góry)
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Sylwester (Tarnowskie Góry)
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga – Szyb Ewa (Tarnowskie Góry)
  • Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry)
  • Dzwonnica Gwarków (Tarnowskie Góry)
  • Rynek (Tarnowskie Góry)
  • Zabytkowa Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry)
  • Skansen Maszyn Parowych (tarnowskie Góry)

Dowiedz się więcej – TARNOWSKIE GÓRY
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com