Zabrze – Zamek w Siewierzu

Zabrze – Zamek w Siewierzu

trasy rowerowe Zabrze - Zamek w Siewierzu

Wyjazd z Zabrza, Plac Wolności
Cel: Zamek w Siewierzu
Odległość: 53km

Zabrze: Centrum – Zaborze – Ruda Śląska: Ruda – Bytom: Bobrek – Szombierki – Śródmieście – Piekary ŚląskieBobrownikDobieszowiceBobrownikRogoźnikSiemoniaGóra SiewierskaStrzyżowiceGoląszaDąbieToporowicePrzeczyceWojkowice KościelnePodwarpieDąbrowa Górnicza: Trzebiesławice – Glinianki – Siewierz

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

TRASY ROWEROWE ZABRZE – ZAMEK W SIEWIERZU

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Mając pomnik za plecami jedziemy na ścieżkę rowerową w lewo. Dojedziemy do Dworca PKP, po jego lewej stronie będzie przejście podziemne – korzystamy z niego. Po drugiej stronie jedziemy prosto ul. Wandy. Dojedziemy do dużego skrzyżowania. Jedziemy na nim prosto na Katowice w ul. Wolności. Po 450m skręcamy w lewo w ul. Pawliczka (za parkiem po lewej). Jedziemy prosto z pierwszeństwem, przejeżdżając pod rurami ciepłociągu i wiaduktem. Za nim to już ul. Korczoka. Po 1,2km od wiaduktu, za blokiem nr 70 po lewej stronie skręcamy w lewo w ul. Kalinową. Jedziemy do końca, miniemy garaże i dojedziemy do łuku drogi w lewo. Tam skręcamy w leśną drogę w prawo (jest tam kilka tych dróżek – wybieramy tą najbardziej w prawo). Jedziemy do końca i skręcamy w lewo. Jedziemy między szpalerem drzew, po lewej stronie miniemy zakłady gumowe a za nimi asfalt się skończy i jedziemy drogą żwirową. Potem chwile płytami betonowymi i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim w prawo.

Jesteśmy już w Rudzie Śląskiej. Jedziemy kamienistą drogą prosto wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej. Jedziemy prosto w ul. Torową. Jedziemy nią do końca i skręcamy w lewo w ul. Gierałtowskiego. Po chwili z pierwszeństwem w prawo, potem znów z pierwszeństwem w prawo, ale uwaga na tym łuku drogi skręcamy w lewo (nie pierwszą tylko drugą) w ul. Gierałtowskiego. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Piastowską. Przejeżdżamy przez most, potem pod wiaduktem.

Wjeżdżamy do Bytomia i od razu mamy skrzyżowanie, gdzie musimy ustąpić pierwszeństwa, jedziemy prosto – ul. Stara Cynkownia. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami, dalej to już ul. Konstytucji. Przed kościołem skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez most (wiadukt) i za nim w lewo. Dojeżdżamy do ul. Zabrzańskiej i skręcamy w prawo. Po prawej stronie mijamy ogródki działkowe i gdy zaczną się kamienice skręcamy w lewo w ul. Kosynierów. Jedziemy prosto i przed mostem skręcamy w drogę gruntową w prawo. Natomiast za mostem widać Zabytkową Elektrociepłownie Szombierki. Dojeżdżamy do rur i jedziemy wzdłuż nich ok. 550m, dojeżdżamy do budynku i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy drogą z płyt betonowych nad rurami i dalej wzdłuż torów. Następnie przez dwa wiadukty i znów wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej – ul. Składowa. Skręcamy w prawo i jedziemy do końca ulicy (w pewnym momencie mocno skręca w lewo) i skręcamy w prawo w ul. Przemysłową. Jadąc z pierwszeństwem wjedziemy na ul. Okulickiego i tą do końca prosto. Dojedziemy do większej ul. Wrocławskiej, przeprowadzamy rower przez pasy dla pieszych i wjeżdżamy do Parku Miejskiego. Skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż torów tramwajowych aż do przejścia dla pieszych na ul. Chrzanowskiego naprzeciwko Urzędu Miasta. Dojeżdżamy do fontanny. Będąc przed fontanną przodem do Urzędu Miasta jedziemy w prawo. Wjeżdżamy na chodnik między budynkiem Urzędu Miasta a parkomatem. Jedziemy chodnikiem prosto, po prawej strony mamy duży budynek Pływalni Miejskiej, a po lewej tory tramwajowe. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez tory i dojeżdżamy do ul. Strzelców Bytomskich. Wjeżdżamy na jezdnię w prawo i zaraz skręcamy w lewo w ul. Powstańców Warszawskich. Przejeżdżamy prosto przez dwa skrzyżowania. Na trzecim też prosto i wjeżdżamy na Alejkę Marka z ładną ścieżką rowerową przez park. Po prawej stronie mijamy zabytkowy cmentarz Mater Dolorosa. Gdy skończy się ścieżka jedziemy dalej prosto aż dojedziemy do ul. Powstańców Śląskich, skręcamy w prawo i zaraz w lewo w ul. Piekarską. Na rozwidleniu w prawo i potem jak pokazują znaki na PLEXI, czyli skręcamy w lewo w ul. Słoneczną. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo w ul. Północną. Kończy się asfalt, jedziemy drogą żwirową. Dojedziemy do skrzyżowania, w lewo znak na PLEXI, my jedziemy prosto. Przejeżdżamy przez tory i za nimi w prawo.

To już Piekary Śląskie. Jedziemy prosto drogą (docelowo dojedziemy do znajdujących się w zasięgu wzroku budynków), po chwili wjedziemy na drogę z płyt betonowych. Dojedziemy do drogi asfaltowej i w prawo. Jedziemy cały czas prosto, przejeżdżamy przez tory, znów wjeżdżamy do Bytomia. Przejeżdżamy pierwsze skrzyżowanie prosto i na drugim, kiedy pojaw się pas do skrętu w lewo – skręcamy w lewo. Dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Pojedziemy w lewo drogą 911, ale nie będziemy jechać ulicą tylko chodnikiem, który jest idealny dla rowerzystów. Dlatego na światłach jedziemy prosto i gdy przejedziemy skrzyżowanie skręcamy w lewo na chodnik. Wjeżdżamy znów do Piekar Śląskich. Jadąc chodnikiem wyjedziemy przed wiaduktem (A4). Wjeżdżamy przed nim na ulicę i na rondzie zjeżdżamy w pierwszy zjazd na Będzin i Siemianowice Śl. Dojedziemy do kolejnego ronda tam znów pierwszy zjazd i przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i zaraz przed wiaduktem z autostradą A1 skręcamy w lewo w ul. Czołgistów.

Jadąc główną drogą wjedziemy do miejscowości Bobrowniki – ul. Akacjowa. Przejeżdżamy pod autostradą A1 i po 750m skręcamy w lewo w kierunku Urzędu Miasta i Kościoła Św. Wawrzyńca – ul. 1 Maja. Jedziemy 700m i skręcamy w prawo w ul. Sienkiewicza. Po lewej stronie miniemy Kościół Św. Wawrzyńca. Skręcamy w lewo w ul. Polną, przejedziemy obok stadionu i wjedziemy do Dobieszowic, a potem znowu do Bobrownik. Dojedziemy do skrzyżowania i skręcamy w prawo na Rogoźnik w ul. Gminną.

Jadąc prosto wjedziemy do Rogoźnika, za mostem nad rzeką Jaworznik skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową. Docieramy do mniejszego zbiornika Rogoźnik 1, a jadąc dalej ścieżką rowerową dojedziemy do rondka – na lewo most i Rogoźnik 2, my jedziemy prosto ul. Cmentarną. Wjeżdżamy do Siemoni, a dalej na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w drogę 913 na Będzin. Następnie skręcamy w lewo na Dąbie. Jesteśmy w miasteczku Góra Siewierska. Jedziemy prosto pod górę ul. Kościuszki. Dojedziemy do skrzyżowania, gdzie droga z pierwszeństwem prowadzi w lewo, my jedziemy prosto. Jest to dalej ul. Kościuszki. Po chwili na rozwidleniu jedziemy w prawo na Dąbie. Jedziemy ul. Leśną aż do Strzyżowic. Po chwili wjedziemy do Goląszy. Jadąc główną drogą przejedziemy przez Dąbie – ul. Pocztowa. Następnie Toporowice i tam na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Dąbrowską. Po 900m skręcamy w lewo w ciemną, kamienistą w ul. Łąkową. Między polami dojedziemy do wiaduktu pod drogą S1. Przejeżdżamy pod nim i jedziemy asfaltem prosto do skrzyżowania – to już Przeczyce.

Skrzyżowanie przejeżdżamy na wprost i jedziemy ul. Zarzeczną, cały czas główną drogą. Uwaga bo na rozwidleniu główna droga prowadzi po łuku w prawo. Wjeżdżamy do Wojkowic Kościelnych jedziemy prosto, aż za ciągiem domów pojawi się skrzyżowanie z prostopadłą ulicą po lewej stronie. Skręcamy w lewo i jedziemy do następnego skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo. Jedziemy prosto przez Podwarpie aż do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przez skrzyżowanie prosto na Trzebiesławice.

Jadąc prosto wjedziemy do Dąbrowy Górniczej. Jedziemy drogą z pierwszeństwem, która prowadzi w lewo. Jedziemy dalej ul. Zachodnią. Po niecałych 500m po lewej stronie zobaczymy ścieżkę rowerową z kostki brukowej. Przy niej jest słupek z oznaczeniem czerwonego szlaku rowerowego – „Szlak Zamkowy”. Wjeżdżamy na nią, po chwili nawierzchnia się zmieni na szuter. Gdy dojedziemy do asfaltowej drogi skręcamy w prawo, a po chwili znów na ścieżkę rowerową w lewo. Jedziemy szutrem między polami ciągle prosto, aż dojedziemy do asfaltowej ul. Młyńskiej obok jeziora w Siewierzu.

Skręcamy w prawo i ul. Młyńską jedziemy do końca. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ul. Zagłębiowską. Przejeżdżamy nad rzeką Mitręga. Jedziemy główną drogą, która po kilku zakrętach zmieni nazwę na Krakowska. Przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 78, następnie mostem nad Czarną Przemszą i za nim, po prawej stronie pokaże się nam zamek. Skręcamy w prawo i podjeżdżamy pod same mury Zamku w Siewierzu.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki (Bytom)
  • Park Miejski (Bytom)
  • Cmentarz Mater Dolorosa (Bytom)
  • Kościół Św. Wawrzyńca (Bobrowniki)
  • Zalew Rogoźnik
  • Zamek w Siewierzu

Dowiedz się więcej – ZAMEK W SIEWIERZU
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKING



Booking.com