Ładowanie Wydarzenia
Deprecated: Funkcja tribe_get_view jest przestarzała od wersji 5.13.0! Zamiast jej proszę użyć On version 6.0.0 this function will be removed. Please refer to https://evnt.is/v1-removal for template customization assistance.. in /home/wgxwzggtkx/domains/roweremposlasku.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 5379

« Wszystkie Wydarzenia  • To wydarzenie minęło.

Jednak nie zamiorzli! – wyprawa rowerowa z Rosji do Mongolii

9 kwietnia 2018, 18:00 - 20:00Szczegóły

Data:
9 kwietnia 2018
Godzina:
18:00 - 20:00
Miasto:
Witryna internetowa:
https://www.facebook.com/events/151532615539626/

Organizatorzy

Klub Podróżników – Namaste
Bike Jamboree

Miejsce wydarzenia

Klub podróżników – Namaste
Jana III Sobieskiego 27
Katowice,
+ Google Map

Trzy dziewczyny, dwóch chłopaków, pięć rowerów i syberyjska zima. Tak wyglądał 8. etap sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree. W niecały najbardziej świąteczny miesiąc w roku – grudzień – przejechali blisko 1200 kilometrów przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, na granicy rosyjskiej – zamknięci za drutem kolczastym – spędzili wigilię Bożego Narodzenia, a nowy 2018. rok przywitali w Mongolii. I to dwukrotnie.
Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman, przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak, przez cały czas było zimno. Bardzo zimno.

Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki, czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach? 

“Jednak nie zamiorzli!” to spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree. To historia pięciu czerwonych bohaterów i ich tajemniczego psa, którzy przez granicę rosyjsko-mongolską przejechali “z dziadkiem mrozem w sakwach”. To spotkanie z prawdziwą, ścinającą krew w żyłach zimą i gorącą przyjaźnią. 

“Jednak nie zamiorzli!” – krótka zapowiedź filmowa: https://vimeo.com/250758880
Zdjęcia i realizacja: Megi Sobczak

Etap 8. Bike Jamboree to:
Ula Ziober – liderka, brała udział w Rowerowym Jamboree w 2015 roku, przejechała przez Pamir i irańskie Góry Zagros, zrealizowała projekt Rowerowy Dom Kultury – wokół granic Polski, prowadzi Stowarzyszenie Zielona Grupa, edukuje najmłodszych, jest też ilustratorką i autorką książki „Spódniczka ze starej podszewki” napisanej na podstawie wspomnień z zesłania swojej babci na Syberię. Kobieta o łagodnym spojrzeniu, która swoim uporem potrafi rozbić najtwardsze skały.

Iśka Marchwica – dziennikarz, współzałożycielka portalu podróżniczo-kulturowego Etnosystem.pl, człowiek-menager, miłośniczka gór. Zawsze wita cię rano ciepłą kawą lub herbatą i ma słodycze na każdą okazję.

Megi Sobczak – fotograf, człowiek złączony z rowerem, odbyła niejedną podróż rowerową i autostopową. Autorka reportażu fotograficznego “Bieszczadzki Tygrys”, w konkursie SGL Local Press została w 2014 roku nominowana i wyróżniona w kategorii “Materiał Wideo”, a rok później otrzymała główną nagrodę w tej kategorii za dokument “Niedźwiedzie”, absolwentka Wielkopolskiej Szkoły Fotografii. Gdyby spokój i opanowanie miały przybrać realną postać, zmaterializowałyby się w postaci Megi. Z uroczym uśmiechem potrafi pozbawić złudzeń, a jej wewnętrzna siła przekłada się na moc stu atletów.

Mateusz Trzeciak – fotograf, fascynat gór i rowerowych wypraw, odbył wymagający zimowy trekking na Spitsbergenie, w etapie 8. prawie 300 km przez mongolskie bezdroża przejechał na “single-speedzie”. Człowiek-opoka, który nawet najbardziej patowe sytuacje potrafi zbyć sarkazmem, ironią i rozbrajającym uśmiechem. Ulubieniec Szamanów.

Rafał Flieger – fotograf-pasjonat, wspinacz, człowiek “złota rączka”. Wiatr i mróz to jego żywioły. Dwukrotnie był na Spitsbergenie, gdzie zjeżdżał do lodowych jaskiń i szukał niedźwiedzi polarnych. Gubi się tylko z premedytacją, żeby zobaczyć to, co kryje się poza utartymi szlakami.

BIKE JAMBOREE – pierwsza w historii rowerowa sztafeta dookoła świata,
maj 2017 – listopad 2019
Bike Jamboree to podróżniczy projekt, organizowany przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz Fundację Światowe Jamboree. Jest to PIERWSZA W HISTORII (!!!) rowerowa sztafeta dookoła świata zakładająca przejechanie 35 tysięcy kilometrów w czasie 34. miesięcznych etapów przez 21 krajów. Projekt ruszył 27 maja 2017 roku z Gdańska, by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na Międzynarodowy Zlot Skautów, tzw. Jamboree, do Zachodniej Wirginii w USA na przełomie lipca i sierpnia 2019 roku. Następnie wróci do Polski – Gdańska, miasta w którym wszystko się zaczęło.

Główną ideą sztafety Bike Jamboree jest promocja skautingu i jego zdrowej formy współpracy, bez podziałów, bez ograniczeń i uprzedzeń wobec nacji i religii.

Podczas prelekcji “Jednak nie zamiorzli!”:
historie prosto z Syberii i Mongolii
historie z sesji z szamanem oraz spotkania z ałtjaskimi wytwórcami końskich siodeł
krótki przewodnik po tym, jak nie zepsuć roweru na mrozie
sposoby na zamarzające jedzenie
kurs odczytywania temperatury wg. “skali owsiankowej”
tajne sposoby na pakowanie się w folię spożywczą
góry, bezdroża i totalne odludzie
zapierające dech w piersiach zdjęcia i wciągające filmy z drogi

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

PODOBNE WPISY

BOOKINGBooking.com