Częstochowa – Zamek w Olsztynie
Wyjazd z Częstochowy, Plac Biegańskiego
Cel: Zamek w Olsztynie
Odległość: 43km (pętla)
Częstochowa: Śródmieście – Stare Miasto – Zawodzie – Mirów – Srocko – Kusięta – Olsztyn – Częstochowa: Zawodzie – Stare Miasto – Śródmieście
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyPĘTLA ROWEROWA:
CZĘSTOCHOWA – ZAMEK W OLSZTYNIE – CZĘSTOCHOWA
Ruszamy z placu Biegańskiego w kierunku przeciwnym do Jasnej Góry. Alejami docieramy do placu Daszyńskiego, z którego wjeżdżamy w ul. Mirowską. Po lewej stronie mijamy Stary Rynek, a następnie przejeżdżamy mostem nad Wartą. Dojedziemy do kościoła oraz sklepu PSS, za którym skręcamy w prawo i drogą polną wjeżdżamy na punkt widokowy nad kamieniołomem oraz parkiem miniatur sakralnych. Znajduje się tutaj również pomnik papieża Jana Pawła II (prawdopodobnie najwyższy na świecie).
Następny punkt naszej wycieczki to Góra Ossona, na szczycie której znajdują się nieczynne
zbiorniki. Kiedyś zaopatrywały one w wodę pobliską Koksownię, a w latach powojennych znajdowało się tutaj lotnisko szybowcowe. Ossona to najwyższe wzgórze w Częstochowie.
Po kręceniu na górze jedziemy do drogi na Srocko, z której odbijamy na czerwony szlak doprowadzający nas do Rezerwatu Przyrody Zielona Góra. Dalsza droga prowadzi Szlakiem Orlich Gniazd do Kusiąt, gdzie przed remizą skręcamy w stronę Gór Towarnych. Stamtąd już prosto do Olsztyna.
W Olsztynie mijamy cmentarz ofiar II Wojny Światowej, na którym w 18 mogiłach spoczywa 1968 ofiar hitlerowskiego terroru. Na terenie cmentarza stoi pomnik przedstawiający scenę pożegnania ludzi idących na śmierć. Natomiast docelowym punktem naszej wycieczki jest Zamek w Olsztynie, a właściwie jego ruiny, bo do dziś zachowały się tylko mury części mieszkalnej, wieża kwadratowa i cylindryczna, a także fragmenty murów budynków gospodarczych. Zamek w Olsztynie jest dostępny do zwiedzania. Zdecydowanie polecam wspiąć się na jego mury i spojrzeć na okolicę – Jura zachwyca!
Z zamku udajemy się do Kamieniołomu Kielniki, a później w stronę Góry Lipówki oraz Biakło, która ze względu na krzyż znajdujący się na jego szczycie zwana jest Jurajskim Giewontem. Zjeżdżamy z góry i udajemy się w stronę Biskupic.
Mijamy wyschnięte zbiorniki pokopalniane i za parkingiem skręcamy w pierwszą szutrową drogę w prawo. Jadąc nią powoli zbliżamy się do Częstochowy. Po dotarciu do drogi nr 46 proponuję skręcić przed nią w lewo i jadąc lasem dojedziemy do torów. Przed nimi skręcamy pod most a następnie tak jak prowadzi nas droga omijamy hutę. Na pierwszym rondzie jakie napotkamy kierujemy się na wprost. Po około 300 metrach skręcamy w lewo w ulicę Złotą, przy której znajduje się Cmentarz Żydowski. Jest to jeden z największych kirkutów w Polsce.
Jedziemy dalej prosto aż do ul. Legionów skąd odbijamy w lewo i dalej aż do trasy nr 1. Potem obok trasy aż do przejazdu pod nią i do ścieżki rowerowej. Na wprost widzimy Galerię Jurajską, za którą znajduje się następny nasz cel – Katedra. Potem już tylko krótka jazda miastem do placu Biegańskiego, gdzie nasza rowerowa pętla się zamyka.
Zobacz także: Szlak Orlich Gniazd
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:
- Plac Biegańskiego (Częstochowa)
- Kościół pw. Św. Jakuba Apostoła
- Ratusz Miejski
- Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
- Stary Rynek (Częstochowa)
- Park Miniatur Sakralnych (Częstochowa)
- Kamieniołomy (Częstochowa)
- Góra Ossona (Częstochowa)
- Rezerwat Zielona Góra
- Góry Towarne (Kusięta)
- Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej (Olsztyn)
- Zamek w Olsztynie
- Kamieniołom Kielniki (Olsztyn)
- Góra Lipówki (Olsztyn)
- Góra Biakło (Olsztyn)
- Cmentarz Żydowski (Częstochowa)
- Katedra (Częstochowa)
Dowiedz się więcej – ZAMEK W OLSZTYNIE (w przygotowaniu)
Inne TRASY ROWEROWE CZĘSTOCHOWA
ZDJĘCIA Z WYCIECZKI ROWEROWEJ: