Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa Rowerowa

Wiślana Trasa RowerowaStart: Wisła, Jezioro Czerniańskie
Meta: Dankowice
Odległość: 80km

 

 

 

 

Wiślana Trasa Rowerowa jest w trakcie projektowania, ale docelowo ma przebiegać przez całą Polskę i połączy góry z morzem. Trasa ma być poprowadzona jak najbliżej Wisły, często po jej wałach przeciwpowodziowych. Obecnie ukończony jest odcinek w województwie kujawsko-pomorskim, który miałem okazję przejechać podczas wyprawy na Hel. Województwo śląskie teoretycznie też ma skończony swój odcinek, ale w praktyce prace nad nim jeszcze trwają.

 

WIŚLANA TRASA ROWEROWA W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

 

WIŚLANA TRASA ROWEROWA – I ODCINEK

Wiślana Trasa Rowerowa zaczyna się w Wiśle na zaporze Jeziora Czerniańskiego. Postawiona jest tam tablica informacyjna z mapką I części trasy. Jedziemy asfaltem do skrzyżowania z drogą 942 i skręcamy w lewo w kierunku centrum. Za mostem skręcamy w lewo i drogami szutrowymi, parkowymi alejkami i drogami asfaltowymi z niemal zerowym ruchem samochodowym dojeżdżamy do dzielnicy Obłaziec. Tam przez 550m pojedziemy ruchliwą drogą 941.

 

Wiszącym mostkiem wjedziemy do Ustronia, a tam szutrami, wąską ścieżką, a potem drogą asfaltową przejedziemy mostem nad Wisłą i wjedziemy do lasu.  Od tego momentu przez ponad 20km zapominamy o samochodach. Drogami leśnymi, szutrami, ścieżkami rowerowymi i niestety przez kawałek płytami betonowymi, nie odrywając się od Wisły, przejeżdżamy przez Ustroń, Harbutowice, Skoczów, Wiślicę, Ochaby Małe i Wielkie aż do Drogomyśla. Przy Wiśle jest mnóstwo miejsc, gdzie można zatrzymać się, usiąść na ławce i podziwiać Beskidy, Wisłę i pływające w niej ławice płotek.

 

W Drogomyślu Wiślana Trasa Rowerowa odrywa się od Wisły i prowadzi na wschód. Jedziemy ul. Główną, a potem w Zaborzu ul. Czereśniową. Gdy dojedziemy do stawu, skręcamy w lewo do lasu, w którym od razu napotykamy na punkt odpoczynkowy. Lasem się jedzie rewelacyjnie! Dojedziemy do wsi Landek, a potem Zamachy. Pierwszy odcinek w województwie śląskim właśnie tutaj się kończy.

 

PODSUMOWANIE

Pierwszy odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie śląskim jest godny polecenia. Nawierzchnie są bardzo różne, przeważnie dobrze przygotowane, ale zdarzają się odcinki słabe, np. z płyt betonowych lub dużych kamieni. Oznakowanie jest niezłe, chociaż często słabo widoczne, bo zasłonięte przez gałęzie. Odcinek ten ma 50km długości i jest bardzo łatwy. Nie ma podjazdów i ruchliwych dróg, dlatego idealnie nadaje się na przejażdżkę z drugą połówką czy z dzieckiem.

 

WIŚLANA TRASA ROWEROWA – II ODCINEK

Dalej lasem, ale już z gorszą drogą, bo bardziej dziurawą dojedziemy do Zabrzegu. Tam asfalt też dziurawy i bardzo słaby, ale 2km musimy się przemęczyć i wjedziemy do lasu, którym dojedziemy do zapory nad Zbiornikiem Goczałkowickim. Na końcu zapory skręcamy w prawo i pojawia się krajobraz charakterystyczny dla Doliny Górnej Wisły. Mnóstwo stawów hodowlanych a między nimi wąskie dróżki gruntowe lub szutrowe. Te gruntowe po większych deszczach mogą być niestety nieprzejezdne. Ja przejeżdżałem tam po ponad tygodniu bez deszczu i ze słońcem, ale kałuże nadal się trzymały.

 

Dojedziemy do miejscowości Czechowice-Dziedzice. Przejedziemy pod wiaduktem „jedynki”, a dalej polami do stawów Dębina i Kopalniok. Po lewej stronie pojawią się góry węgla KWK Silesia. Oznakowanie jest tutaj bardzo złe, prowadzi na lotnisko, na które nie można wjechać. Także nie zwracajmy uwagi na znaki, trzeba jechać tak jak pokazuje zamieszczona tutaj mapa, która uwzględnia poprawki po zakończonym latem audycie trasy. Przejedziemy przez osiedle familoków, potem przez Kaniów i dojedziemy znów do Wisły. Pojedziemy wałem przeciwpowodziowym, a potem asfaltem do Dankowic, gdzie Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim się kończy.

Chcecie jechać dalej? Zapraszam do świetnej relacji z małopolskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej.

 

PODSUMOWANIE

Drugi odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej w województwie śląskim jest dużo, dużo słabszy. Nawierzchnie są słabo przygotowane i dziurawe. Oznakowania jest słabe i złe w Czechowicach-Dziedzicach, a z tabliczek poschodziła farba. Brakuje tu też punków odpoczynkowych. Jednak możemy być dobrej myśli, ponieważ Śląski Oficer Rowerowy poinformował mnie, że obecnie projektowane są nowe, jednolite oznakowania Wiślanej Trasy Rowerowej znakami typu R, które na wiosnę 2017 roku powinno być zamontowane na trasie. Poprawiona ma być również nawierzchnia.

 

WAŻNE! Koniecznie zabierzcie ze sobą okulary, które ochronią przed chmarą muszek latających przy rzece.

 

OZNAKOWANIE

 

WIŚLANA TRASA ROWEROWA: MAPA

 

POBIERZ PLIK GPX

 

 

Print Friendly, PDF & Email

PARTNERZY

2-Koła: sklep i serwis rowerowy

Śląska Organizacja Turystyczna

Fjord Nansen: sprzęt turystyczny

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

INSTAGRAM

Something is wrong.
Instagram token error.

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA