PORADY ROWEROWE

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów [2023]

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów [2023]

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów, każdy cyklista powinien mieć w małym palcu. Jesteśmy pełnoprawnymi użytkownikami dróg, więc koniecznie trzeba je znać i co ważniejsze – przestrzegać! W większości obowiązują nas te same zasady co kierowców samochodów, ale część przepisów jest inna. Przed wyjazdem na drogę sprawdźcie zatem o czym bezwzględnie trzeba pamiętać oraz czego rowerzystom się zakazuje.

Bikefitting a jazda turystyczna i rekreacyjna

Bikefitting a jazda turystyczna i rekreacyjna

Bikefitting to coraz popularniejsza usługa, która ma na celu poprawienie komfortu i minimalizowanie ryzyka pojawienia się kontuzji. Głównie znana jest w światku kolarskim, bo często wiąże się z poprawą wyników, ale czy jest tylko dla sportowców?

Rowerem z dzieckiem – przepisy, sprzęt i miejsca

Rowerem z dzieckiem – przepisy, sprzęt i miejsca

Jazda rowerem z dzieckiem i samemu to dwie inne bajki. Jedni powiedzą, że z dzieckiem: za wolno, drudzy: zbyt niebezpiecznie, jeszcze inni, że nie lubią, bo wolą samemu i według własnych zasad pokonywać kolejne kilometry i poznawać ciekawe miejsca. Pamiętajcie jednak, że…

Jazda na rowerze zimą – chroń dłonie i stopy

Jazda na rowerze zimą – chroń dłonie i stopy

Zima to okres trudny dla rowerzystów! Spadają temperatury, drogi stają się śliskie, większość dnia jest nocą, a pozostała część jest szara, bura i ponura. Takie uroki tej pory roku – kolorowo nie jest, ale nie dajce sobie wmówić, że jazda na rowerze zimą nie jest przyjemna!

Sprzęt turystyczny na wyprawę rowerową

Sprzęt turystyczny na wyprawę rowerową

Wyprawy rowerowe rządzą się swoimi prawami. Nie ma złotego środka, bo każdy rowerowy podróżnik ma inne cele, oczekiwania i inaczej przygotowuje się do wyprawy. Jedni wolą namiot, inni hotel, jedni restauracje, inni własną kuchnię… Wariantów jest sporo, ale ja w tym tekście skupię się

Rowery elektryczne – po co to komu?

Rowery elektryczne – po co to komu?

Rowery elektryczne – niektórzy je wyśmiewają, drwią z nich, lekceważą je, bo przecież na rowerze trzeba się napedałować, a Ci z silnikami to zwykłe lenie! Czy aby na pewno? Czy Ci co tak mówią dobrze się nad tym zastanowili? Hmmm… zacznijmy od początku.

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej? Czy jest na to jakiś gotowy plan? Prawdę mówiąc nie ma, bo każda wyprawa rowerowa jest inna i każdy ma wobec niej inne oczekiwania. Są ludzie, którzy wstaną raną i po prostu pójdą na rower, biorąc w plecak najpotrzebniejsze rzeczy. Wracają po tygodniu i są mega szczęśliwi! Jednak większość należy do tej drugiej grupy

Rower i smog

Rower i smog

Smog jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym, który każdego roku powoduje przedwczesną śmierć dla około 7 milionów ludzi na całym świecie. Problem zanieczyszczonego powietrza wraca co roku niczym bumerang i w okresie od listopada do lutego jest zmorą dla wszystkich

Przygotowanie roweru do sezonu

Przygotowanie roweru do sezonu

Sezon rowerowy nie istnieje! Wiem, wiem rowerowi wyjadacze… dla Was nie ma czegoś takiego jak sezon rowerowy, ale uwaga, może niektórych z Was zaskoczę – jesteśmy mniejszością! Niestety nadal większość ludzi, gdy robi się zimno i mokro, chowa swój rowerw kąt i wyciąga dopiero jak pojawi się słońce i wysokie temperatury.

Rowerowy ranking miast

Rowerowy ranking miast

Czy miasta województwa śląskiego są przyjazne rowerzystom? Zobacz jak wypadły w ogólnopolskim rankingu… dowiedz się ile mają kilometrów dróg rowerowych, ile z nich jest asfaltowych, a ile to ciągi pieszo-rowerowe? Zobacz rowerowy ranking miast!

Co zabrać na wyprawę rowerową

Co zabrać na wyprawę rowerową

Co zabrać na wyprawę rowerową? Takie pytanie stawia sobie wielu początkujących turystów rowerowych. Odpowiedź nie jest prosta, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, więc nie da się stworzyć listy uniwersalnej, pasującej do każdego.