Żelazny Szlak Rowerowy
Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 54-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice. Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców.
Żelazny Szlak Rowerowy to jedna z najlepszych propozycji rowerowych w śląskim. Szlak zachwyca fantastyczną 15-kolometrową drogą rowerową, która śladem dawnej linii kolejowej prowadzi z Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic. Według mnie to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy!) odcinek rowerowy w całym województwie!
Żelazny Szlak Rowerowy jest łatwy, dlatego z przejechaniem nie powinni mieć problemu nawet mniej zaawansowani rowerzyści oraz dzieci. Trasa przejezdna jest dla wszystkich typów rowerów, również szosą oraz z przyczepką.
Żelazny Szlak Rowerowy jest zdecydowanie warty polecenia i namawiam Was do odwiedzenia i rowerowego zwiedzania polsko-czeskiego pogranicza. Szlak w 2021 roku został wyróżniony w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, a w 2023 roku zdobył tytuł Cud Polski 2023 przyznany przez National Geographic w kategorii województwa śląskiego.
Polski odcinek szlaku ma 32,5km, a czeski 21,5km.
Długość: 54km
Początek: Urząd Gminy Godów
Koniec: Urząd Gminy Godów
Przebieg szlaku:
Godów – Łaziska (4km) – Podbucze (6km) – Skrzyszów (8km) – Godów (9,5km) – Jastrzębie-Zdrój (13km) – Zebrzydowice (23km) – Karwina (rynek: 38km) – Piotrowice (centrum: 48km) – Skrbeńsko (49km) – Gołkowice (51km) – Godów
Data przejazdu: 06.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR | GPX (szlak alternatywny)
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Żelazny Szlak Rowerowy ze względu na przebieg przez dwa kraje ma dwa różne oznakowania. Polski odcinek to znaki typu R-4, czyli pomarańczowa tabliczka z czarnym rowerem i logo szlaku. Oznakowanie jest dobre, więc ciężko się zgubić. Poza tabliczkami z kierunkiem jazdy spotkać można tablice informacyjne z mapą szlaku i historią kolei na tych obszarach. Pojawiły się też znaki z kilometrażem do kolejnych miejscowości, informacją o skrzyżowaniach z innymi szlakami rowerowymi oraz odległościach do pobliskich atrakcji turystycznych.
W Czechach pomarańczowe tabliczki zmieniają się w żółte, ale na szczęście logo szlaku pozostaje. U naszych południowych sąsiadów oznakowanie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Tam nie ma prostej strzałki, aby skręcić np. w prawo. Tam strzałką przedstawiony jest ruch na całym skrzyżowaniu, czyli jeden czeski znak zastępuje kilka tabliczek w Polsce, dlatego trzeba bardziej skoncentrować się na znakach. Na czeskim odcinku Żelaznego Szlaku Rowerowego jest dużo informacji o skrzyżowaniach z innymi szlakami, ale niestety nie ma tablicy informacyjnej z mapą szlaku. Szczególnie przydałaby się na rozwidleniach, kiedy to szlak poprowadzony jest dwoma różnymi trasami i rowerzysta nie ma pojęcia, którą z nich wybrać.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Znów podzielmy sobie szlak na część polską i czeską. Po polskiej stronie Żelazny Szlak Rowerowy wykorzystuje stare i nieużywane linie kolejowe, na których utworzono bardzo dobrą drogę rowerową o nawierzchni mineralno-żywicznej. Ma ona 15km długości i stanowi 46% polskiego fragmentu szlaku. Trzeba przyznać, że jest to jeden z najlepszych odcinków dla rowerzystów w całym województwie śląskim! Równie dobra droga rowerowa znajduje się w Łaziskach o długości 1,5km. Jeśli do tego dołożymy pozostałe odcinki: droga rowerowa w Godowie, a w Zebrzydowicach droga z pasem rowerowym i droga z zakazem ruchu dla samochodów, to poza ruchem samochodowym jest 63% polskiej części trasy.
Pozostała część szlaku po polskiej stronie to asfaltowe drogi publiczne (36%) z małym ruchem samochodowym oraz krótki, bo 250-metrowy odcinek szutrowy.
Czeska strona Żelaznego Szlaku Rowerowego jest dużo słabsza niż polska. Tutaj jednak dominują asfaltowe drogi publiczne, które łącznie stanowią 67% czeskiej części szlaku. Pozostała część to drogi wyłączone z ruchu samochodowego. W Karwinie drogi rowerowe są bardzo różne. Mają nawierzchnie asfaltową lub z kostki brukowej. Najlepsza droga rowerowa znajduje się na wałach Olzy w Karwinie, a najsłabsze są często popękane asfaltowe alejki w Parku Zdrojowym. W Piotrowicach natomiast występują drogi z zakazem ruchu dla samochodów, po których jazda jest dużą przyjemnością.
Szlak jest łatwy i powinni poradzić sobie z nim początkujący rowerzyści oraz dzieci. Najbardziej wymagające odcinki znajdują się tuż przy granicy w Karwinie i Piotrowicach. Jeśli chodzi o nawierzchnie to nie ma tu większych trudności. Poradzą sobie wszystkie typy rowerów. Żelazny Szlak Rowerowy jest przejezdny dla rowerów szosowych oraz przyczepek.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 27,2km (51%)
– utwardzona: 27,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 25,8km (48%)
Droga szutrowa: 0,2km (0,5%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,2km (0,5%) – bruk
WARIANTY SZLAKU
Żelazny Szlak Rowerowy powstał w dwóch etapach. Pierwszy ukończony został w 2018 roku i zakładał oznakowanie całego szlaku oraz budowę drogi rowerowej w Godowie. Wówczas powstały szlak dzisiaj nosi nazwę trasy alternatywnej (36km). Drugi etap zakładał budowę drogi rowerowej w Jastrzębiu-Zdroju, Zebrzydowicach i Łaziskach wraz z MORami. Prace zostały ukończone w 2020 roku i wtedy powstała ostateczna pętla główna.
Ja zdecydowanie polecam przejechać pełną pętlę główną (54km), bo jest ona najbardziej atrakcyjna dla rowerzystów. Można jednak wybrać inne warianty szlaku i z głównej pętli wskoczyć na trasę alternatywną, skracając łączny dystans.
Od 54 km odejmij:
- 7,5km, jeśli chcesz ominąć odcinek w Łaziskach
- 5,5km, jeśli chcesz ominąć centrum Piotrowic
- 3km, jeśli chcesz ominąć dzielnicę Raj w Karwinie
- 6,5km, jeśli chcesz ominąć dzielnicę Raj i centrum Karwiny z jej największymi atrakcjami
Zatem najkrótszy wariant szlaku ma 34,5km, ale omija odcinek w Łaziskach, centrum Piotrowic oraz dzielnicę Raj i centrum Karwiny z największymi atrakcjami.
Jeśli chcesz zrobić pełną pętlę główną i zobaczyć najciekawsze atrakcje turystyczne w pobliżu szlaku to do 54km należy dodać (odległość w obie strony):
- 6km – Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju
- 3km – Pałac w Zebrzydowicach
- 2,5km – Drewniany kościół w Łaziskach
- 1km – Zamek w Piotrowicach
Sumując… Żelazny Szlak Rowerowy ze zwiedzaniem pobliskich atrakcji turystycznych ma ok. 67km.
DOJAZD
Zdecydowanie najlepszym sposobem na dotarcie do Żelaznego Szlaku Rowerowego jest przyjechanie rowerem, ale wiem, że możecie mieć daleko, np. z Katowic jest ok. 70km. Są jednak dwie inne opcje: pociąg i samochód.
Pociągiem dojedziecie do Zebrzydowic lub Czyżowic. Do Zebrzydowic kursują pociągi Kolei Śląskich z Katowic przez Tychy i Pszczynę oraz z Cieszyna. Z dworca PKP w Zebrzydowicach do szlaku najlepiej jechać drogą wojewódzką 937 w kierunku Marklowic Górnych, a po minięciu ronda należy skręcić w ulicę Skotnicką. Do Czyżowic jeżdżą pociągi z Katowic przez Rybnik i Wodzisław Śląski. Z tamtejszego dworca kierujcie się groblą na mostek nad Leśnicą do Turzy Śląskiej. Następnie ulicami: Rzeczną, Korfantego, Kościuszki i Wodzisławską do wsi Podbucze. Dworzec w Zebrzydowicach znajduje się ok. 3km od Żelaznego Szlaku Rowerowego, a z Czyżowic jest niecałe 5km.
Jeśli natomiast zdecydujecie się na dojazd samochodem to najlepiej skorzystać z dużego parkingu w Godowie przy Urzędzie Gminy. Znajduje się on bezpośrednio przy szlaku i jest darmowy.
Z Jastrzębia-Zdroju dla mieszkańców centralnych osiedli na szlak najłatwiej będzie się dostać ulicą Przemysłową obok oczyszczalni. Dla potwierdzenia kierunku jazdy, na ulicy Jagiełły obok Ronda Ruptawskiego został ustawiony drogowskaz kierujący na szlak. Dla mieszkańców Zdroju proponuję dojazd ulicami Energetyków i Rozwojową.
CIEKAWE MIEJSCA
PARK ZDROJOWY W JASTRZĘBIU-ZDROJU
Znajduje się niecałe 3km od Żelaznego Szlaku Rowerowego w dzielnicy Zdrój. Ma powierzchnię 18 hektarów i dzieli się na część górną i dolną. Dolna część, zwana jest Doliną Mikołaja jest spokojniejsza i charakteryzuje się piękną bujną roślinnością oraz siecią alejek. Część górna jest bardziej reprezentacyjna i pełna zabytków. Tam znajduje się wizytówka miasta, czyli Dom Zdrojowy, a także muszka koncertowa, Galeria Historii Miasta, Inhalatorium, kawiarnia, restauracja i plac zabaw.
PAŁAC W ZEBRZYDOWICACH
Pałac znajduje się ok. 1,5km od szlaku przy stawie Młyńszczok. Powstał w miejscu typowo gotyckiego zamku, który do połowy XVIII wieku bardzo często zmieniał właścicieli. W 1744 roku zamek stał się główną siedzibą rodową baronów Mattencloit, którzy dokonali gruntownej przebudowy, w wyniku której uzyskał on charakter reprezentacyjnej, barokowej rezydencji. W 1888 roku pałac kupiła rodzina Larisch-Mönnich i zamieszkiwała w nim do II wojny światowej.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, lecz po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w latach 1958-1963, a po rozbudowie w 1970 roku przeznaczony na cele kulturalne. Obecnie znajduje się tu Gminny Ośrodek Kultury, Punkt Informacji Turystycznej oraz restauracja, a na terenach przylegających do pałacu znajduje się amfiteatr, molo widokowe oraz Ośrodek Sportów Wodnych „Młyńszczok”.
PARK ZDROJOWY W KARWINIE
Znajduje się w Darkowie, w którym w 1866 roku założono uzdrowisko. Wspomagano tutaj leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego za pomocą wody jodowo-bromowej. Centralnym elementem Parku Zdrojowego (Lázeňský Park) jest secesyjny Dom Społeczny, w którym obecnie mieści się restauracja. Na skraju parku znajduje się natomiast Dom Uzdrowiskowy Darków oraz zabytkowy most Bohaterów Sokołowa na Olzie.
PARK BOŻENY NEMCOVEJ W KARWINIE
Park został założony w 1804 roku jako typowy park zamkowy w stylu angielskim. Znajduje się tutaj przystań, gdzie można wypożyczyć łódkę i popływać po ślepym odnóżu rzeki Olzy. Z dawnych stajni zamkowych stworzono mini zoo, a dla rodzin z dziećmi przygotowano przyjemny plac zabaw, który przypomina starą osadę słowiańską.
RYNEK I ZAMEK FRYSZTAT W KARWINIE
Frysztat jest jedynym ocalałym z trzech zamków Larischów w Karwinie. Od 1990 roku jest własnością miasta, które przywróciło mu swój dawny blask i od 1997 roku jest dostępny dla zwiedzających. Przed zamkiem znajduje się pomnik prezydenta Tomasa Masaryka a także rynek, który jest sercem miasta.
ZAMEK W PIOTROWICACH
Położony na niewielkim wzgórzu i otoczony parkiem w stylu angielskim. Klasycystyczny zamek niegdyś należał do rodziny Larisch-Mönnich, dziś natomiast mieści się w nim hotel i restauracja.
DREWNIANE KOŚCIOŁY W GOŁKOWICACH I ŁAZISKACH
Kościół w Gołkowicach znajduje się przy trasie alternatywnej i 300 metrów od pętli głównej. Z kolei drewniana świątynia w Łaziskach jest niecałe 1,5km od szlaku. Oba kościoły znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
To jest bardzo mocna strona Żelaznego Szlaku Rowerowego. Punkty odpoczynkowe dla rowerzystów znajdziecie głównie na tej fantastycznej drodze rowerowej po polskiej stronie. Co kilkaset metrów zrobiona jest niewielka zatoczka z ławkami, stolikiem, koszem na śmieci i często tablicą informacyjną. Takich miejsc naliczyłem 10, co daje ławkę na 1,5km. Oprócz tego na jastrzębskim odcinku szlaku znajduje się 6 dużych miejsc do odpoczynku nawet dla dużych grup rowerzystów: Szotkowice, Zielony Most, Moszczenica, Zofiówka, Rudawa, Cisówka. Poza tym w Jastrzębiu-Zdroju są dodatkowe 2 MORy z automatycznym defibrylatorem zewnętrznym (AED) oraz samoobsługową stacją naprawy rowerów.
Przy drodze rowerowej w Łaziskach jest jeden duży MOR, a w Godowie jeden mniejszy, niezadaszony, ale wyposażony w samoobsługową stację naprawy rowerów. Poza tym w Godowie przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym znajduje się wiata odpoczynkowa.
Po czeskiej stronie najlepszym miejscem na odpoczynek będzie Park Zdrojowy, Park Bożeny Nemcovej oraz rynek w Karwinie. W Piotrowicach znajdziecie 2 niezadaszone miejsca odpoczynkowe (ławki i stolik).
PRZEBIEG ŻELAZNEGO SZLAKU ROWEROWEGO
GODÓW
Przygodę z Żelaznym Szlakiem Rowerowym można zacząć na parkingu w Godowie. Jest to doskonałe miejsce, żeby zostawić samochód i od razu ruszyć na szlak. Tuż przy Urzędzie Gminy znajduje się park z placem zabaw, lodziarnią i rzeźbą Utopca, który wywodzi się z legend o wodzisławskim utopku – „Zefliku”. Na stworzenie rzeźby wpadł wójt Godowa, a wykonaniem zajęli się rękodzielnicy z Skrbeńska, którzy wspaniale obrobili konar drzewa – pozostałość po pomniku przyrody. Jak już o artystach wspomniałem to dodam, że z Godowa pochodzi wybitny aktor Franciszek Pieczka, a z pobliskich Gołkowic – Marian Dziędziel. Obaj są Honorowymi Obywatelami Gminy Godów.
ŁAZISKA
Na rondzie w Godowie mamy dwa warianty szlaku. Można zjechać pierwszym zjazdem i jechać starą, krótszą trasą lub zjechać drugim zjazdem na Łaziska. Właśnie ta druga opcja została ukończona w II etapie prac nad Żelaznym Szlakiem Rowerowym. Prowadzi ona głównie mało i bardzo mało ruchliwymi drogami oraz niemal 1,5-kilometrowym odcinkiem drogi rowerowej. Pętla do Łazisk ma 8,5km.
GODÓW
W Godowie od ul. 1 Maja rozpoczyna się genialną droga rowerowa utworzoną na nasypie kolejowym. To jest to czym Żelazny Szlak Rowerowy może się szczycić! Wyłączona z ruchu samochodowego rowerówka z miejscami do odpoczynku, mineralno-żywiczną nawierzchnią i mnóstwem zieleni dookoła! Odcinek drogi rowerowej w Godowie ma ok. 2,5km.
JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
Po 3km jazdy drogą rowerową traficie do pierwszego z sześciu dużych Miejsc Odpoczynku Rowerzystów. Znajduje się w nim 6 zadaszonych altanek, a w nich ławka, stolik i stojak dla rowerów. Bardzo przyjemne miejsce do odpoczynku i regeneracji nie tylko dla pojedynczych rowerzystów, ale również dla sporych grup rowerowych.
Tuż za MORem ponownie mamy rozwidlenie szlaku. Skręcając w prawo pojedziecie starym przebiegiem Żelaznego Szlaku Rowerowego, który funkcjonuje od 2018 roku, a jadąc prosto pojedziecie otwartym 10 września 2020 roku nowym odcinkiem fantastycznej drogi rowerowej w Jastrzębiu-Zdroju – do czego namawiam!
Jeśli jednak z jakiś powodów wybierzecie stary przebieg, czyli zjedziecie w prawo z drogi rowerowej to przygotujcie się na jazdę mało ruchliwymi drogami publicznymi. Początkowo trasa przebiega przez Dolinę Szotkówki, która jest terenem o dużej różnorodności przyrodniczej i wysokich walorach estetycznych. Czysta woda rzeki Szotkówki gwarantuje dobre warunki życia rzadkim i chronionym zwierzętom, np. bobrowi europejskiemu i wydrze europejskiej. Kawałek dalej, na skrzyżowaniu znajduje się Kapliczka św. Jana Nepomucena. Po kilku kilometrach czeka na Was także nieco większy podjazd. Pamiętajcie tylko, żeby podczas postojów na złapanie oddechu zerknąć za siebie – wspaniały widok na okolicę! Jadąc dalej skrajem Lasu Biadoszek w bliskim sąsiedztwie granicy polsko-czeskiej dostrzec można tabliczkę informującą o turystycznym przejściu granicznym, które działało tutaj do 2007 roku, czyli do wejścia Polski do strefy Schengen. W dzielnicy Cisówka szlak prowadzi ruchliwą drogą wojewódzką nr 937, ale na szczęście wydzielony jest tutaj pas dla rowerzystów, a potem znów wjedziecie na drogę rowerową po nasypie kolejowym.
Jastrzębie-Zdrój miało najwięcej czasu na przygotowanie swojego odcinka szlaku, ale mieli najtrudniejsze zadanie. Po pierwsze przez wiadukty i tunele, których jest zdecydowanie więcej niż w Godowie i Zebrzydowicach, a po drugie musieli przygotować najdłuższy fragment. Trzeba przyznać, że zrobili to znakomicie. Doskonała nawierzchnia, ogromne Miejsca Obsługi Rowerzystów i świetne oznakowanie sprawiają, że jazda jest czystą przyjemnością. Jest jednak jedno ale! Bezpieczeństwo! Uważajcie, bo jest sporo skrzyżowań z drogami publicznymi, dlatego nie lekceważcie znaków, szczególnie tego, że należy zwolnić na zjeździe z górki! Tam jest naprawdę niebezpiecznie. Odcinek drogi rowerowej w Jastrzębiu ma 9,5km.
ZEBRZYDOWICE
Do Zebrzydowic nawet nie wiadomo kiedy wjeżdżamy, bo cały czas jedziemy drogą rowerową, która rozpoczęła się w Godowie. Warto zatrzymać się na moście nad Piotrówką, gdzie znajdują się podpórki do odpoczynku i wygodnego obserwowania rzeki. Odcinek drogi rowerowej w Zebrzydowicach ma 3km długości i kończy się na ul. Skotnickiej.
Choć może na całym 15-kilometrowym odcinku drogi rowerowej (Godów – Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice) jest za dużo barierek i kilka niebezpiecznych skrzyżowań z drogami publicznymi to nie przeszkadza mi nazwać tego odcinka jako jednego z najlepszych w śląskim!
Końcówkę polskiej części Żelaznego Szlaku Rowerowego jedziemy drogami publicznymi oraz pasem rowerowym wydzielonym na jezdni. Polsko-czeską granicę przekracza się w kompleksie leśnym noszącym nazwę „Siroczy Las”.
Będąc w Zebrzydowicach warto zjechać 1,5km ze szlaku i udać się nad staw Młyńszczok, nad którym znajduje się Pałac w Zebrzydowicach.
KARWINA (KARVINA)
W Karwinie od razu w oczy rzuca się nowe oznakowanie. W Czechach rowerzystów prowadzą żółte tabliczki z numerem szlaku i logo Żelaznego Szlaku Rowerowego. Jedziemy prosto drogą publiczną aż do skrzyżowania. Tutaj znów mamy do wyboru 2 warianty szlaku.
KRÓTSZY WARIANT SZLAKU: Krótszy o 6,5km. Jadąc prosto wjedziecie na drogę rowerową, która zdecydowanie szybciej doprowadzi Was do centrum Karwiny. Odcinek ten powstał w ramach II etapu prac nad Żelaznym Szlakiem Rowerowym. Omija on niestety Park Zdrojowy i Park Bożeny Nemcovej, a do rynku w Karwinie trzeba dojechać dodatkowo 250m. Jeśli natomiast chcecie pojechać skrótem i jednocześnie przejechać przez wyżej wymienione atrakcje to można skorzystać z łącznika zaznaczonego na mojej mapce kolorem czerwonym – wariant krótszy o 3km.
Główny szlak prowadzi nieco okrężną drogą przez dzielnicę Raj, w której mogą zaskoczyć niewielkie podjazdy. Po ok. 7km od skrzyżowania dojedziecie do Darkowa znanego z założonego w 1866 roku uzdrowiska. Wspomagano tutaj leczenie chorób układu mięśniowo-szkieletowego za pomocą wody jodowo-bromowej. Centralnym elementem Parku Zdrojowego (Lázeňský Park) jest secesyjny Dom Społeczny, w którym obecnie mieści się restauracja. Na skraju parku znajduje się natomiast Dom Uzdrowiskowy Darków oraz zabytkowy most Bohaterów Sokołowa na Olzie.
Drogą rowerową na wale Olzy dojedzie się do Parku Bożeny Nemcovej, a potem na rynek w Karwinie z Zamkiem Frysztat i pomnikiem prezydenta Tomasa Masaryka. Warto tutaj spędzić więcej czasu.
Z centrum Karwiny szlak prowadzi drogami publicznymi o małym natężeniu ruchu. Na obrzeżach miasta, tuż przy stawach hodowlanych warto zwrócić uwagę na Dwór Olszyny zbudowany przez hrabiego Mikołaja von Taffe. Obecnie w obiekcie znajduje się ujeżdżalnia, klub jeździecki, hotel i restauracja serwująca regionalne dania.
PIOTROWICE KOŁO KARVINY (PETROVICE U KARVINE)
W Piotrowicach koło Karwiny Żelazny Szlak Rowerowy początkowo prowadzi wyłączoną z ruchu samochodowego asfaltową drogą. Uważajcie, bo znajduje się tutaj kolejne rozwidlenie szlaku!
KRÓTSZY WARIANT SZLAKU: Krótszy o 5,5km. Jedziemy prosto przez dzielnicę Zawada aż do granicy z Polską, a dalej przez Gołkowice, gdzie zobaczyć można piękny drewniany kościół pw. Św. Anny, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Główny szlak prowadzi natomiast do centrum Piotrowic. Początkowo wyłączoną z ruchu samochodowego przyjemną asfaltówką pomiędzy polami, a potem drogami publicznymi w ruchu ogólnym. W Piotrowicach zdecydowanie warto zjechać 400m ze szlaku żeby zobaczyć Zamek Piotrowice położony na niewielkim wzgórzu i otoczony parkiem w stylu angielskim.
Do granicy z Polską szlak prowadzi przez lekko pagórkowate tereny obok stawów hodowlanych, kościoła św. Martina i hotelu Dakol. W Polsce natomiast przez Skrbeńsko 2-kilometrowa pofalowana prosta prowadzi do Gołkowic, skąd bocznymi drogami dojedziemy do Godowa, gdzie pętla Żelaznego Szlaku Rowerowego się zamyka.
PRAKTYCZNE INFORMACJE
- Pamiętajcie, że obowiązującą walutą w Czechach jest korona czeska. Niektóre sklepiki czy restauracje przyjmują złotówki, ale nie nastawiałbym się na to. Poza centrum Karwiny w wielu miejscach płatności przyjmowane są wyłącznie w gotówce.
- Szlak prowadzi terenami przygranicznymi. Służby rekomendują posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości.
- Przepisy dla rowerzystów w Czechach nieco różnią się od tych w Polsce. Najważniejsze różnice:
- obowiązkowy kask u rowerzystów, którzy nie ukończyli 18 lat
- nie ma obowiązku posiadania dzwonka
- rower musi posiadać dwa niezależne hamulce (przedni i tylny)
- po chodniku mogą jeździć tylko dzieci do lat 10, rowerzyści powyżej 10 lat nie mogą jeździć po chodniku (nie ma tu wyjątków tak jak w Polsce)
- zakazana jest jazda rowerem pod wpływem jakiejkolwiek ilości alkoholu
SZLAKI ROWEROWE
Żelazny Szlak Rowerowy łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Szlak R4 z Chałupek do Krakowa
- Szlak Zamków nad Piotrówką
- Żółty szlak rowerowy nr 271: Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice
- Czeski szlak rowerowy nr 10 wzdłuż Olzy
W pobliżu przebiega również: