Szlak wokół Suszca
Szlak wokół Suszca ma 7,5km długości i oznakowany jest kolorem czarnym. Jest to łatwa rekreacyjna trasa, z którą poradzą sobie nawet poczatkujący rowerzyści. Ze względu na odcinki leśne zalecany jest rower z oponami przystosowanymi do jazdy w łatwym terenie.
Długość: 7,5km
Początek: Kościół, Suszec
Koniec: Muzeum Kamojówka, Suszec
Przebieg szlaku:
Suszec: stajnia (4,5km) – staw (6km)
Data przejazdu: 18.05.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czarnym, a rowerzystów prowadzą znaki typu R-1 oraz R-3. Pojawiają się też tablice z mapą szlaków rowerowych powiatu pszczyńskiego oraz znaki informacyjne, np. o terenie prywatnym.
Oznakowanie nie jest pełne i mimo krótkiego przebiegu, można się zgubić. Kilka znaków brakuje, kilka jest nieczytelnych, bo stare i wyblakłe. Warto więc pobrać plik GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w większości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych z małym ruchem samochodowym, ale wjeżdża się również na drogi terenowe. Niestety spora ich część jest słabej jakości. Zwłaszcza gruntowy odcinek z dziurami i kamieniami może dla wielu rowerzystów okazać się mało przyjemny. Natomiast jest on krótki. Zalecany rower crossowy, trekkingowy lub górski
Najlepszym odcinkiem szlaku jest asfaltowa dróżka przy stajni, a najsłabszy fragment to leśna gruntowa droga.
Uwaga! Końcowy odcinek szlaku prowadzi przez teren prywatny zamknięty bramą. Natomiast dzięki uprzejmości właścicieli można przejechać. Wystarczy otworzyć bramę, ale pamiętajcie, aby ją po sobie zamknąć. Informują o tym znaki.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 6km (80%)
Droga szutrowa: 1km (13%)
Droga gruntowa: 0,5km (7%)
Inna: 0km
DOJAZD
Szlak jest krótki i odwiedzany głównie przez lokalsów lub jako urozmaicenie szlaku Plessówka z Pawłowic do Pszczyny. Jeśli natomiast chcecie przyjechać tutaj samochodem to zostawcie go na parkingu przy ul. Szkolnej. Dworzec PKP w Suszcu znajduje się 600 metrów od początku szlaku. Zatrzymują się tu pociągi Kolei Śląskich, jadące z Rybnika do Pszczyny.
CIEKAWE MIEJSCA
KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA
W swojej historii wielokrotnie był odbudowywany po pożarach i zniszczeniach. Dziś jest to okazała budowla, przed którą stoją pomniki upamiętniające zmarłych mieszkańców Suszca, Powstania Śląskie oraz odzyskanie niepodległości.
MUZEUM REGIONALNE KAMOJÓWKA
Muzeum powstało w 2007 roku w oparciu o gromadzone od lat 70. XX wieku zbiory etnograficzne rodziny Szenderów. Składa się z trzech zrekonstruowanych obiektów: stodoły, kuźni i głównego budynku – stylizowanego na nieistniejący obecnie dwór Kamojów. W kuźni znajdują się wszelkiego rodzaju narzędzia związane z zawodem kowala. W stodole zorganizowano żywą wystawę narzędzi stolarskich i ciesielskich oraz szlak obróbki ziarna – „od snopka do mąki”. Trzeci obiekt zagospodarowany jest na rzecz wszelkiego rodzaju tradycyjnych warsztatów, np. szewskich, tkackich, kołodziejskich, powroźniczych. Na piętrze zobaczyć można wyposażenie dawnej chaty, przedmioty codziennego użytku w dwóch kolekcjach: pralnictwo oraz produkcja żywności w dawnym gospodarstwie rolnym.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety przy trasie nie ma miejsc odpoczynkowych w postaci wiat czy MORów, ale znajdziecie ławeczki przy placu zabaw Kangurek. Ja natomiast odpoczynek polecam na małym molo przy stawie na szóstym kilometrze szlaku.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak wokół Suszca łączy się ze szlakiem wokół Rudziczki oraz z Plessówką, prowadzącą z Pawłowic do Pszczyny. Łącząc te trzy szlaki można stworzyć całkiem przyjemną pętlę.