Jaworzno – Żabie Doły
Wyjazd z Jaworzna, Rynek Główny
Cel: Żabie Doły, Chorzów/Bytom/Piekary Śląskie
Odległość: 40km
Jaworzno: Stare Miasto – Osiedle Kościuszki – Pszczelnik – Wysoki Brzeg – Sosnowiec: Jęzor – Modrzejów – Dębowa Góra – Radocha – Śródmieście – Katowice: Dąbrówka Mała – Siemianowice Śląskie: Centrum – Bytków – Chorzów: Chorzów Stary – Żabie Doły
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

TRASY ROWEROWE JAWORZNO – ŻABIE DOŁY
Trasę rowerową zaczynamy w Jaworznie na Rynku Głównym. Jedziemy w lewo, oddalając się od kościoła. Wjeżdżamy na ul. Pocztową, po chwili skręcamy w prawo w ul. Zieloną. Dojeżdżamy do końca i w prawo w ul. Grunwaldzką i zaraz w lewo w ul. Matejki. Jedziemy tak jak pokazują nam znaki z oznaczeniami niebieskiego szlaku rowerowego. Po 300m skręcamy w prawo w ul. Rzemieślniczą i potem w drugą ulice po lewej – ul. Chopina. Jedziemy nią aż do przejścia dla pieszych przez drogę 79. Przeprawiamy się na drugą stronę, a tam od razu jedziemy w prawo w ul. Szelonka. Opuszczamy nasz niebieski szlak jadąc do samego ronda prosto. Na rondzie wybieramy trzeci zjazd między zjazdem na Katowice i na Kraków. Wjeżdżamy w czarną drogę do lasu. Po ok. 200m skręcamy w prawo i jedziemy lasem prosto przez skrzyżowanie leśne. Wjeżdżamy na czerwony szlak rowerowy, pojawią się rury ciepłociągu. Omijamy szlaban i dojedziemy do skrzyżowania z płyt betonowych, spotykają się tam dwa szlaki – czerwony i nasz poprzedni niebieski. Wracamy na ścieżkę niebieską skręcając w lewo w las. Jedziemy prosto, po obu stronach mijamy zbiorniki wodne, a na końcu drogi skręcamy w prawo. Jedziemy cięgle prosto, po drodze mijając zjazd na Zalew Łęg. Dotrzemy do drogi asfaltowej – ul. Promienna, skręcamy w lewo i przejeżdżamy obok Elektrowni Jaworzno III. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w lewo w ul. Wojska Polskiego. Przejeżdżamy przez tory i za nimi skręcamy w prawo w las. Wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy. Jedziemy wzdłuż rur i wraz z nimi skręcamy w lewo. Dojedziemy do Przemszy, przejeżdżamy pod torami, pod drogą S1 i pod rurami. Jedziemy jak najbliżej rzeki.
To już Sosnowiec. Dojedziemy do torów (tutaj mapa pokazuje inaczej, ale również dobrze), przejeżdżamy pod nimi i dalej przez stary, zamknięty most na drugą stronę nasypu (nie rzeki). Jadąc dalej prosto małą, wąską ścieżką wzdłuż Białej Przemszy dojedziemy do drogi asfaltowej zaraz przy moście. Skręcamy w lewo w ul. Orląt Lwowskich i po 150m znów w lewo w ul. Żeglarską. Wjeżdżamy na Szlak Rowerowy Czarnego Morza oznaczony kolorem zielonym. Po 150m odbijamy w lewo zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Jadąc prosto dojedziemy do końca Szlaku Rowerowego Czarnego Morza. Stromymi schodami wchodzimy na wał, a za nim jest historyczne miejsce zwane Trójkątem Trzech Cesarzy. Znajduje się tam obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu. Dalej pojedziemy Szlakiem Rowerowym Dawnego Pogranicza, który oznaczony jest kolorem czerwonym. Także wracamy, ale nie jedziemy prosto drogą, którą przyjechaliśmy, tylko skręcamy w lewo zgodnie z czerwonymi oznaczeniami. Jadąc po prawej stronie mamy ogródki działkowe, a po lewej wał rzeki Przemszy. Po 1,25km droga skręca w prawo i wjeżdżamy na płyty betonowe. Po chwili odbijamy w lewo, po lewej stronie znajduje się Zabytkowy Cmentarz Żydowski. Zatrzymujemy się na stopie, sprawdzamy czy nie jedzie tramwaj i za torami skręcamy w lewo. Dojedziemy do końca i przed sklepem z artykułami motoryzacyjnymi skręcamy w prawo. Dojedziemy do ruchliwej drogi 79, przejeżdżamy prosto, jadąc dalej ul. Rynek. Jedziemy do końca drogą asfaltową, potem wjeżdżamy w małą ścieżkę do lasu. Szlak jest oznaczony czerwonym kolorem także zwracamy uwagę na oznakowania. Dojeżdżamy do stawu i skręcamy w prawo, za budynkiem w lewo i obok boiska do siatkówki plażowej ciągle prosto. Na małym leśnym skrzyżowaniu w prawo i dojeżdżamy do ul. Mikołajczyka przy firmie Magneti Marelli. Jest tam też tablica informacyjna szlaku rowerowego. Wjeżdżamy znowu do lasu w lewo. Jedziemy szeroką drogą obok oczyszczalni aż do mostu nad Przemszą, przejeżdżamy nim, dojeżdżamy do ul. Radocha i dalej do ul. Ostrogórskiej. Skręcamy w prawo i zaraz za wiaduktem w lewo w małą ścieżkę. Jedziemy wzdłuż torów, potem wzdłuż Brynicy patrząc na oznakowania czerwonego szlaku rowerowego. Przejeżdżamy wiaduktem kolejowym, potem pod rurami ciepłociągu i dojedziemy do ul. Sobieskiego. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy mostem nad Brynicą i zaraz w prawo. Jedziemy ścieżką rowerową między Brynicą a kąpieliskiem Stawiki. Przed Stadionem Ludowym skręcamy w lewo, jedziemy prosto i przy bramie wejściowej na stadion wjeżdżamy pod górę ścieżką.
Wjechaliśmy do Katowic. Przed nami staw Borki, skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż brzegu ok. 700m. Za stawem dalej prosto na drogę asfaltową – ul. Borki. Jedziemy między blokami i domami w kierunku drogi 86, przed nią droga skręca w lewo i dojeżdżamy do końca drogi. Skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod wiaduktem. Jedziemy ul. Pod Młynem cały czas drogą z pierwszeństwem. Na skrzyżowaniu prosto na Siemianowice Śląskie. Dojeżdżamy do końca drogi i w lewo w ul. Strzelców Bytomskich. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo na Bogucice w ul. Le Ronda. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i wszystkie skrzyżowania prosto. Dojedziemy do ronda i wybieramy drugi zjazd – ul. Budowlana.
Wjeżdżamy do Siemianowic Śląskich. Jedziemy cały czas krętą drogą z pierwszeństwem w strefie przemysłowej, najpierw ul. Budowlaną, potem Chemiczną. Gdy pojawia się tabliczka Katowice, skręcamy w prawo i znów jesteśmy w Siemianowicach Śląskich na ul. Plebiscytowej. Po kilkuset metrach nazwa ulicy zmieni się na Konopnickiej. Jedziemy drogą z pierwszeństwem najpierw przez strefę przemysłową, potem obok kamienic – to już ul. Matejki. Skręcamy z pierwszeństwem w lewo w ul. Głowackiego i przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Za nim to już ul. 27 Stycznia, na rondzie jedziemy prosto w ul. 1 Maja i tą pedałujemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto, a za nim na rozwidleniu w lewo drogą z pierwszeństwem – ul. Chopina. Po prawej stronie mijamy Pomnik Wojciecha Korfantego, a po lewej stronie Park Miejski z Amfiteatrem i Pałacem Donnersmarcków. Za skrzyżowaniem jedziemy wzdłuż parku Aleją Spacerową. Park się kończy, my jedziemy drogą z pierwszeństwem czyli skręcamy w lewo w ul. Dworcową, obok której mamy ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do skrzyżowania i przejeżdżamy je prawie prosto (w prawo i od razu w lewo). Jesteśmy na ul. Spokojnej, jedziemy prosto po lewej mijając bloki i cmentarz, a po prawej ogródki działkowe. Dojeżdżamy do ul. Michałkowickiej – skręcamy w prawo, jadąc ścieżką rowerową przejeżdżamy na drugą stronę ulicy. Przejeżdżamy przez tunel i wjedziemy do Parku Górnik. Jedziemy alejką prowadzącą w prawo, a na rozwidleniu skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż przedsiębiorstwa Kotłomontaż. Dojeżdżamy do ul. Oświęcimskiej, przejeżdżamy prosto na druga stronę w ul. Traugutta. Po chwili wjeżdżamy na czarną drogę wzdłuż lasu. Miniemy osiedle po prawej, po lewej pojawią się pola. Jedziemy nasypem prosto aż do drogi asfaltowej- ul. Maciejkowickiej, skręcamy w prawo.
Jesteśmy już w Chorzowie. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo na Bytom i Piekary Śląskie w ul. Główną. Jedziemy przez skrzyżowania prosto, na kolejnym skrzyżowaniu, kiedy droga z pierwszeństwem biegnie w lewo, my dalej jedziemy prosto. Dojedziemy do miejsca, gdzie droga łukiem zacznie prowadzić w lewo, za tym łukiem po obu stronach ulicy zobaczymy betonowe kwadratowe bryły, skręcamy tam w prawo. Czerwona tabliczka informuje, że wjeżdżamy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły, gdzie możemy pokrążyć i podziwiać przyrodę. Jednak jadąc prosto po chwili dojedziemy do „Doliny Górnika”, gdzie znajdziemy też restaurację i place zabaw.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:
- Elektrownia Jaworzno III
- Trójkąt Trzech Cesarzy
- Zabytkowy Cmentarz Żydowski (Sosnowiec)
- Stadion Ludowy (Sosnowiec)
- Pomnik Wojciecha Korfantego (Siemianowice Śląskie)
- Pałac Donnersmarcków (Siemianowice Śląskie)
- Żabie Doły (Chorzów/Bytom/Piekary Śląskie)
- Dolina Górnika (Chorzów)
Dowiedz się więcej – ŻABIE DOŁY
Inne TRASY ROWEROWE JAWORZNO