Bytom – Zalew Sosina

trasy rowerowe Bytom - Zalew Sosina

Wyjazd z Bytomia, Park Miejski
Cel: Zalew Sosina, Jaworzno
Odległość: 48km

Bytom: Śródmieście – Szombierki – Łagiewniki – Rozbark – Chorzów: Żabie Doły – Chorzów Stary – Park Śląski – Katowice: Dąb – Koszutka – Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Janów-Nikiszowiec – Mysłowice: Janów – Śródmieście – Sosnowiec: Modrzejów – Jęzor – Jaworzno: Długoszyn – Pasternik – Szczakowa – Pieczyska

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE BYTOM – ZALEW SOSINA

Trasę rowerową zaczynamy w Bytomiu w Parku Miejskim, przed Urzędem Miasta koło fontanny. Stojąc przed fontanną przodem do Urzędu Miasta jedziemy w lewo. Wjeżdżamy na ul. Chrzanowskiego w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Wrocławską – przejeżdżamy prosto. Jedziemy ul. Chrzanowskiego, pierwsze skrzyżowanie prosto i na drugim, na światłach skręcamy w lewo w ul. Wyczółkowskiego. Dojeżdżamy do końca do ul. Kolejowej i skręcamy w prawo w kierunku dworca. Za stacją benzynową i dworcem autobusowym zjeżdżamy w prawo z ulicy i szukamy przejścia na perony dworca PKP. Znajduje się on między piekarnią i apteką. Znosimy rower po schodach, przejeżdżamy do końca i znów po schodach w dół. Wyjeżdżamy na ul. Zabrzańskiej, wjeżdżamy na nią w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i skręcamy w prawo na Katowice – ul. Łagiewnicka, mamy tam ścieżkę rowerową po lewej stronie. Po 250m, za Urzędem Pracy skręcamy w lewo w ul. Bernardyńską. Jedziemy cały czas prosto, przejeżdżamy pod rurami ciepłociągu – to już ul. Kilara. Po lewej stronie mijamy budynek z czerwonej cegły – Teatr Rozbark za nim droga prowadzi w prawo i za chwile skręcamy na malowanym rondzie w lewo. Jadąc prosto dojedziemy do ul. Chorzowskiej. Skręcamy w lewo i od razu w prawo w ul. Pszczyńską. Jedziemy cały czas prosto, droga się kończy, ale my wjeżdżamy na żwirową drogę obok i przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 911. Jedziemy cały czas prosto obok brzózek aż dojedziemy do drugiego wiaduktu z torami. Jedziemy dalej i dojeżdżamy do pierwszych stawów. Za kolejnym wiaduktem kolejne cztery stawy: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły. Jedziemy cały czas prosto między stawami i przejeżdżamy pod czwartym wiaduktem.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojedziemy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i na końcu w lewo w ul. Wiejską. Po lewej stronie mamy „Dolinę Górnika”, a po prawej pojawi się kopalnia. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Legnicką. Przejeżdżamy tunelem. Za Komendą Policji skręcamy w prawo w ul. Plac Św. Jana. Jedziemy prosto, ulica zmienia nazwę na Bożogrobców. Dojeżdżamy do ronda i wybieramy trzeci zjazd – skręcamy w lewo w ul. Siemianowicką. Po 600m skręcamy w prawo zaraz za przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Wjeżdżamy do Parku Śląskiego. Jedziemy prosto aleją Klonową. Po prawej stronie zobaczymy duży plac – lądowisko dla helikopterów, jadąc prosto po lewej stronie będzie staw – my skręcamy w prawo. Jadąc główną alejką po prawej stronie miniemy Stadion Śląski, potem po lewej Śląski Ogród Zoologiczny. Na wysokości głównego wejścia do zoo skręcamy w prawo i dojedziemy do Żyrafy.

Jesteśmy już w Katowicach. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż ul. Chorzowskiej, po lewej stronie mijając Śląskie Wesołe Miasteczko. Jedziemy cały czas prosto wzdłuż ul. Chorzowskiej. Po lewej stronie mijamy Silesia City Center, w końcu dojedziemy do głównego ronda obok Spodka. Pod rondem przejeżdżamy po skosie – wyjeżdżamy w Parku Powstańców Śląskich z Pomnikiem Powstańców Śląskich i Pomnikiem Generała Jerzego Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w prawo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86 obok przeszklonego budynku Uniwersytetu Śląskiego, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem.

Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo i zaraz (wjeżdżamy na ścieżkę rowerową) skręcamy w lewo przejeżdżając pod drogą ekspresową 86. Na końcu mamy przejście dla pieszych/przejazd dla rowerzystów i zaraz na wprost niego ścieżkę rowerową z czerwonej kostki, która prowadzi pod górę w las – w nią wjeżdżamy. Jedziemy lasem wzdłuż rur, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo (tak jak pokazuje czerwony szlak rowerowy) w ul. Kolonia Amandy, potem na skrzyżowaniu w lewo w ul. Transportowców. Przejeżdżamy obok Stawu Upadowego. Dojeżdżamy do ul. Szopienickiej, przed sobą mamy Galerie Szyb Wilson, i skręcamy w prawo. Jedziemy ok. 1km i skręcamy w lewo w ul. Św. Anny. Wjeżdżamy w zabytkowe osiedle Nikiszowiec, przejeżdżamy prosto, a przed kościołem w lewo, potem w prawo w Plac Wyzwolenia i w prawo. Wjeżdżamy w ul. Zamkową i obok małego skweru w prawo. Przed wiaduktem skręcamy w drogę szutrową w lewo, jedziemy wzdłuż torów i dojeżdżamy do ul. Oswobodzenia – skręcamy w prawo. Na skrzyżowaniu prosto na Mysłowice i zaraz za nim (przed sklepem rowerowym) skręcamy w prawo w ul. Janowską.

To już Mysłowice. Jedziemy prawie 2km prosto aż do ronda, na rondzie prosto, drugi zjazd, wjeżdżamy w ul. Partyzantów i za chwile w lewo w ul. Mickiewicza, koło Fiata. Jedziemy prosto, ale nie drogą z pierwszeństwem. Przejeżdżamy obok ogródków działkowych i dalej prosto ul. Mickiewicza aż do końca. Skręcamy w prawo, wjeżdżamy na chodnik i przejeżdżamy przejściem podziemnym obok dworca. Wyjeżdżamy po drugiej stronie torów na ul. Powstańców, skręcamy w lewo. Po chwili znaki każą nam skręcić w prawo, tak robimy. Jedziemy drogą jednokierunkową, ul. Strażacka. Po lewej stronie mijamy Pomnik Augusta Hlonda na Placu Wolności. Jedziemy w kierunku Sosnowca, czyli skręcamy w prawo w drogę 79. Przejeżdżamy mostem nad rzeką Przemszą.

Wjeżdżamy do Sosnowca. Przed rondem skręcamy w prawo na Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza oznaczony kolorem czerwonym, który doprowadzi nas do Trójkąta Trzech Cesarzy. Jedziemy obok sklepu z artykułami motoryzacyjnymi, a za nim w lewo i na końcu w prawo w ul. Pastewną. Zatrzymujemy się na stopie i sprawdzamy czy nie jedzie tramwaj, za torami prosto drogą z płyt betonowych. Po prawej stronie mijamy Zabytkowy Cmentarz Żydowski. Za nim na rozwidleniu w prawo i przed wałem w lewo. Jedziemy wzdłuż wałów rzeki Przemszy po prawej stronie i po lewej ogródki działkowe. Na końcu skręcamy w prawo i dojedziemy do końca Szlaku Rowerowego Dawnego Pogranicza. Stromymi schodami wchodzimy na wał, a za nim jest historyczne miejsce zwane Trójkątem Trzech Cesarzy. Znajduje się tam obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu. Dalej pojedziemy Szlakiem Rowerowym Czarnego Morza, który oznaczony jest kolorem zielonym. Także wracamy, ale nie skręcamy w lewo w drogę, którą przyjechaliśmy, ale jedziemy w prawo zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Dojedziemy do asfaltowej ul. Żeglarskiej, a potem do ul. Orląt Lwowskich. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy mostem na drugą stronę rzeki i od razu w lewo w ul. Plażową. Jedziemy aż do szyb dźwiękochłonnych drogi S1 i skręcamy w małą ścieżkę w lewo, zaraz będzie most, pod którym przejeżdżamy na drugą stronę. Za nim prosto, a potem w lewo i jedziemy 2,5km. Dojedziemy do przejazdu wiaduktem nad torami kolejowymi, za nim skręcamy w lewo. Droga zaraz się skończy, pojawi się wiszący znak zakazu ruchu, wjeżdżamy w prawo w las w małą leśną ścieżkę. Po chwili wjeżdżamy pod górę i wyjedziemy na drogę wzdłuż torów. Skręcamy w prawo i będziemy mieć przejazd przez tory. Przejeżdżamy na drugą stronę, za szlabanami jedziemy w dół drogą z płyt betonowych i za chwilę skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Jest to droga z płyt betonowych, mijamy pierwszą drogę w prawo, a na drugiej po 1,3km skręcamy w prawo w drogę wysypaną kamyczkami.

Jesteśmy już w Jaworznie. Na końcu skręcamy w lewo i wjeżdżamy na Szlak Okrężny Wokół Jaworzna, który oznaczony jest kolorem czarnym. Dojeżdżamy do rozwidlenia, na którym odbijamy w prawo, tu zobaczymy pierwsze oznaczenia czarnego szlaku rowerowego, który będzie nas prowadził do samego końca. Jedziemy prosto przez wszystkie leśne skrzyżowania. Dojedziemy do polanki, gdzie skręcamy w dróżkę w lewo, na jej końcu skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż torów, po chwili wjeżdżamy na ulicę z kostki brukowej. Skręcamy w lewo, przejeżdżając tunelem pod torami. Tu nasz czarny szlak łączy się z zielonym. Za nimi w prawo mostkiem i jedziemy cały czas prosto wąską ścieżką wzdłuż Białej Przemszy. Będą tam dwa punkty odpoczynkowe z ławką i stolikiem. Dojeżdżamy do ul. Batorego i skręcamy w prawo, w tym miejscu opuszczamy zielony szlak rowerowy i dalej jedziemy tylko czarnym. Po ponad 1,5km jazdy skręcamy w lewo w ul. Moździerzowców, tym razem do czarnego dołącza niebieski szlak rowerowy. Jedziemy 900m i skręcamy w lewo w ul. Pochyłą, zjeżdżamy schodami w dół, a potem kładką i w prawo. Jedziemy wzdłuż rzeki Kozi Bród i przy następnym mostku skręcamy w lewo w ul. Kościuszki. Jedziemy prosto do końca i skręcamy w prawo w ul. Kolejarzy. Jedziemy ok. 1km i na skrzyżowaniu w lewo w ul. Bukowską. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, potem pod wiaduktem, za nim skręcamy w prawo i zaraz w lewo. Dojeżdżamy nad Zalew Sosina. Polecam przejechać się dookoła, wjeżdżając w dróżkę zaraz za budynkiem w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Park Miejski (Bytom)
 • Żabie Doły (Bytom/Chorzów)
 • Stadion Śląski (Chorzów)
 • Śląski Ogród Zoologiczny (Chorzów)
 • Żyrafa (Chorzów)
 • Śląskie Wesołe Miasteczko (Chorzów)
 • Spodek (Katowice)
 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Uniwersytet Śląski (Katowice)
 • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
 • Galeria Szyb Wilson (Katowice)
 • Nikiszowiec (Katowice)
 • Pomnik Augusta Hlonda (Mysłowice)
 • Zabytkowy Cmentarz Żydowski (Sosnowiec)
 • Trójkąt Trzech Cesarzy
 • Zalew Sosina (Jaworzno)

Dowiedz się więcej – ZALEW SOSINA
Inne TRASY ROWEROWE BYTOM

Similar Posts