Szlak rowerowy Jeziora Zagłębia
Szlak rowerowy Jeziora Zagłębia oznakowany jest kolorem niebieskim i ma 35km długości. Prowadzi od zbiornika Kuźnica Warężyńska do zbiorników Rogoźnik, a potem nad Jezioro Przeczyckie. To nowa propozycja na rowerowej mapie województwa śląskiego. Szlak powstał w 2024 roku z inicjatywy LGD „Brynica to nie granica”.
Trasa prowadzi przez dość pagórkowate tereny Wyżyny Śląskiej, dlatego podjazdy momentami mogą sprawić nieco trudności. Szlak zatem zalecany jest dla rowerzystów, którzy fizycznie radzą sobie podjazdami i nie boją się jazdy w ruchu samochodowym.
Długość: 35km
Początek: Zbiornik Kuźnica Warężyńska, Dąbrowa Górnicza
Koniec: Jezioro Przeczyckie, Siewierz
Przebieg szlaku:
Zbiornik Kuźnica Warężyńska – Preczów (600m) – Sarnów (4km) – Psary (8km) – Strzyżowice (12km) – Rogoźnik (15km) – Zbiornik Rogoźnik (tama: 18,5km) – Góra Siewierska (23km) – Goląsza Dolna (26km) – Dąbie (28km) – Toporowice (29km) – Przeczyce (32km) – Jezioro Przeczyckie (34km)
Data przejazdu: 14.07.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim. Na trasie rowerzystów kierują znaki typu R-1 i R-3. Te pierwsze to klasyczne białe tabliczki z rowerem i kolorem szlaku, a te drugie oprócz kierunku jazdy mają jeszcze informacje o odległościach do kolejnych miejscowości oraz nazwę i logo szlaku.
Oznakowanie jest nowe i całkiem dobre. Rowerzyści są prawidłowo prowadzeni i nie powinni mieć problemu z nawigacją. Poza tym na szlaku znajduje się kilka tablic informacyjnych z mapą szlaków rowerowych Lokalnej Grupy Działania „Brynica to nie granica”.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Zdecydowanie dominują asfaltowe drogi publiczne, które stanowią 84% całego szlaku. Są to drogi ze średnim ruchem samochodowym. Drogi rowerowe pojawiają się głównie w Rogoźniku, ale łącznie nie mają nawet 3km. Natomiast drogi terenowe to tylko 8% całej trasy. Pojawiają się one między Preczowem a Sarnowem – leśny odcinek najpierw szutrowy, potem gruntowy i ka końcu kamienisty. Potem jeszcze ok. 700 metrów w Psarach – grunt i szuter. Odcinki terenowe nie są przejezdne na rowerze szosowym, dlatego zalecany jest rower na nieco szerszych oponach. Może to być rower trekkingowy, crossowy czy gravel. Szosowcy mogą natomiast łatwo ominąć terenowe odcinki. Wystarczy szybki rzut oka na mapę.
Najlepszy odcinek szlaku ciężko wybrać. Może to być droga rowerowa wzdłuż zbiorników Rogoźnik lub pagórkowata szosa z ładnymi widokami między Dąbiem a Toporowicami. Najgorszy odcinek to kamienista droga wprowadzająca do Sarnowa.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,9km (8%)
– utwardzona: 2,9km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 29,7km (84%)
Droga szutrowa: 1,2km (4%)
Droga gruntowa: 1,1km (3%)
Inna: 0,3km (1%) – kamienista
DOJAZD
Na szlak można dojechać pociągiem, ale wtedy doliczyć należy ok. 5km z dworca PKP w Dąbrowie Górniczej. Wrócić można pociągiem z Siewierza, ale to dodatkowe 12km dojazdu.
Samochód można zostawić na jednym z parkingów przy Pogorii IV, w Rogoźniku przy Gminnej Hali Widowiskowo-Sportowej lub przy zbiorniku Rogoźnik, w Górze Siewierskiej przy platformie widokowej lub nad Jeziorem Przeczyckim.
CIEKAWE MIEJSCA
ZBIORNIK KUŹNICA WARĘŻYŃSKA (POGORIA IV)
Kuźnica Warężyńska, bo tak oficjalnie nazwana jest Pogoria IV jest największym i najmłodszym jeziorem Pojezierza Dąbrowskiego. Na jej południowym i zachodnim brzegu można skorzystać z asfaltowej drogi wykluczonej z ruchu samochodowego, a przeznaczonej do rekreacji.
ZBIORNIKI ROGOŹNIK
Jeziora Rogoźnik powstały w wyniku rekultywacji dawnej kopalni piasku znajdującej się na polach Rogoźnickich. Gdy wywieziono ostatnie tony piasku, zagłębienia postanowiono zalać wodą ustawiając dwie zapory wodne na potoku Jaworznik. Aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną nowego ośrodka wypoczynkowego dobudowano domki letniskowe, zagospodarowano plaże, otwarto boiska sportowe, place zabaw, wybudowano amfiteatr i restauracje, wytyczono alejki, a całość otoczono parkiem.
CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ W GÓRZE SIEWIERSKIEJ
Na terenie ogrodzonego, ale ogólnodostępnego parku znajdują się różne elementy edukacyjne oraz wiele atrakcji, z których największą jest wieża widokowa. Ma ona 15 metrów i jest świetnym punktem obserwacyjnym. Ze szczytu wieży, można podziwiać panoramę Zagłębia wraz z częścią Śląska. Na wieży zamontowano tablice informacyjne oraz darmową lunetę.
JEZIORO PRZECZYCKIE
Jezioro Przeczyckie, zwane również Zalewem Przeczycko-Siewierskim, położone jest w powiecie będzińskim na terenie dwóch gmin – część wschodnia na terenie Siewierza, a zachodnia leży na terenie gminy Mierzęcice.
Zbiornik Przeczyce utworzony został w 1963 roku poprzez spiętrzenie zaporą wód Czarnej Przemszy. Na zalanych terenach pod wodą znalazły się polskie i niemieckie obiekty fortyfikacyjne z pierwszej połowy XX wieku oraz stary betonowy most.
Jezioro Przeczyckie pełni kilka ważnych funkcji. Ma ono znaczenie oczywiście przyrodnicze i krajobrazowe, ale także zaspokaja potrzeby wodne elektrociepłowni w Będzinie, pełni rolę przeciwpowodziową oraz turystyczno-rekreacyjną.
Więcej o Jeziorze Przeczyckiem
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety jest ich mało. Na całym szlaku tylko jedna wiata odpoczynkowa w Parku Gminnym przy zbiornikach Rogoźnik. Szkoda, że podczas planowania szlaku nie przeznaczono środków na budowę MORów z prawdziwego zdarzenia.
Gdzie zatem zatrzymać zaplanować odpoczynek. Na pewno nad zbiornikiem Rogoźnik i przy platformie widokowej w Górze Siewierskiej.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak rowerowy Jeziora Zagłębia jest połączony z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Szlak rowerowy Las Wymysłowski
- Szlak rowerowy Obszar Warowny Śląsk
- Szlak rowerowy Brynicy i Czarnej Przemszy
- Żółty szlak rowerowy nr 5 w gminie Psary
- Czarny szlak rowerowy nr 507 w gminie Psary