Zalew Sosina

Zalew Sosina

Zalew Sosina

Zalew Sosina to zbiornik wodny położony w Jaworznie, w jego północno-wschodniej części. Zalew Sosina został wykonany w latach sześćdziesiątych XX wieku przez jaworznicką Kopalnię Piasku „Szczakowa” w wyrobisku po zakończeniu eksploatacji piasku w tym rejonie. Sosina ma powierzchnię 50 ha, natomiast 30 ha zajmuje kompleks leśno-łąkowy położony wokół zbiornika. Woda w zalewie Sosina posiada drugą klasę czystości. Zalew ma kształt wydłużonej litery L, średnia głębokość wynosi około 2 m. W środkowej części zbiornika, na niewielkiej wyspie istnieje rezerwat ptactwa wodnego. Ukształtowanie dna i linii brzegowej zalewu stwarza bardzo dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych. W południowo-zachodniej części zbiornika znajduje się kąpielisko strzeżone. Przy kąpielisku znajdują się piaszczyste i trawiaste plaże. Są tu usytuowane m.in. boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz amfiteatr. Wczasowicze mogą korzystać z domków wypoczynkowych, zaplecza gastronomicznego czy pola biwakowego. W 2008 roku w amfiteatrze nad zalewem odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Energii, na który zjechali wielbiciele muzyki elektronicznej. W innych czasach rozbrzmiewała tu także muzyka metalowa, jak i spokojniejsze szanty.

 

ZALEW SOSINA

POMYSŁY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Z Katowic nad turkusowe wody Jaworzna

Z Katowic nad turkusowe wody Jaworzna

Niezwykle ciekawa wycieczka z Katowic do Jaworzna... Po drodze zabytkowe osiedla robotnicze, miejsca historyczne, leśne stawy i zrewitalizowane kamieniołomy!

Stawy i jeziora Jaworzna

Stawy i jeziora Jaworzna

Motywem przewodnim 46-kilometrowej pętli rowerowej są zbiorniki wodne na terenie Jaworzna. Trasa świetna na każdą porę roku! Zobaczcie w zimowej scenerii...

TRASY ROWEROWE

 

ZALEW SOSINA – GALERIA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com