Z dzieckiem Wiślaną Trasą Rowerową w Ustroniu
W Ustroniu Wiślna Trasa Rowerowa przebiega tuż przy brzegu rzeki, dzięki temu mamy trasę płaską, malowniczą i wyłączoną z ruchu samochodowego. Jednak aby nie było zbyt nudno to będzie także podjazd, bo przecież jesteśmy w Beskidzie Śląskim! Dla urozmaicenia i zapewnienia dziecku naprawdę topowych atrakcji powspinamy się nieco zboczem Równicy aby nakarmić z ręki dzikie zwierzęta żyjące w Leśnym Parku Niespodzianek.
Start i meta: Ustroń
Dystans: 16km + od 1 do 4km pieszo po Leśnym Parku Niespodzianek
Drogi bez ruchu samochodowego: 68%
Drogi publiczne: 32%
Nawierzchnia:
Drogi asfaltowe/kostka brukowa: 56%
Drogi szutrowe: 44%
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyDOJAZD
Normalnie do Ustronia kursują dwie linie Kolei Śląskich: regularna S6 z Katowic przez Tychy, Pszczynę, Czechowice-Dziedzice, Skoczów oraz turystyczna S76 z Gliwic przez Knurów, Rybnik, Żory, Skoczów. Jednak ze względu na trwający remont linii kolejowej do Wisły pociągiem bezpośrednio można dojechać do Skoczowa (ok. 8km od miejsca startu trasy), aby podróżować dalej (Ustroń, Wisła) trzeba przesiąść się do zastępczej komunikacji autobusowej. W weekendy uruchomione są specjalne kursy autobusowe dla rowerzystów. Więcej informacji o utrudnieniach tutaj.
Jeśli wybieracie się samochodem macie do wyboru całkiem sporo parkingów. Niestety większość jest płatnych. Aby nie wjeżdżać do często zakorkowanego centrum Ustronia wybrałem parking tuż przy Wiśle na osiedlu Nierodzim. To właśnie tutaj postanowiłem rozpocząć moją wycieczkę.
Jeżeli mimo wszystko wolicie wjechać do centrum Ustronia samochód możecie zostawić na płatnych parkingach przy ul. Sportowej lub Nadrzecznej albo na darmowych parkingach na zboczach Równicy przy Leśnym Parku Niespodzianek.
WARIANTY
Wycieczka jest krótka, ponieważ górskie alejki Leśnego Parku Niespodzianek też sporo obciążają nogi. Jeśli jednak chcecie wydłużyć trasę przedstawiam Wam dwa warianty, oba zgodnie z oznakowaniem Wiślanej Trasy Rowerowej:
- do centrum Wisły – należy dodać ok. 9km w jedną stronę od alei Legionów, ale uważajcie, bo trwa remont na ul. Ustrońskiej w Wiśle co mocno utrudnia przejazd
- do Skoczowa – należy dodać ok. 8km w jedną stronę od parkingu w Ustroniu Nierodzim.
Jeśli natomiast nie czujecie się na siłach aby tam dojechać lub po prostu już byliście w Leśnym Parku Niespodzianek to odejmijcie sobie ok. 5km.
WIŚLANA TRASA ROWEROWA
Wiślana Trasa Rowerowa to jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Ma prowadzić jak najbliżej Wisły i połączyć góry z morzem. W województwie śląskim ma 80km długości i prowadzi od dworca PKP Wisła Uzdrowisko do wsi Dankowice przy granicy z województwem małopolskim. My podczas naszej rowerowej wycieczki z dzieckiem przejedziemy jedynie jej 5-kilometrowy odcinek na terenie Ustronia.
ZOBACZ TAKŻE
Wiślana Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim… Czy jest gotowa? Czy warto przejechać? Które odcinki są najlepsze, a które lepiej omijać? Zapraszam do relacji z WTR!
PRZEBIEG TRASY
Rowerową wycieczkę rozpoczynamy z parkingu zlokalizowanym pomiędzy rzeką Wisłą a drogą 941 w Ustroniu Nierodzim. Parking ten znajduje się na trasie Wiślanej Trasy Rowerowej, więc zgodnie z jej oznakowaniem (pomarańczowe tabliczki z logo WTR) ruszamy na południe w kierunku centrum Ustronia.
Trasa przez 3,5km prowadzi drogą szutrową wzdłuż rzeki z widokiem na Równicę. Po ponad kilometrze jazdy trafiamy na bardzo przyjemny pub Pod Beczką. Zapamiętajcie to miejsce, bo to niezła opcja na odpoczynek w drodze powrotnej jeśli chcecie zjeść lub napić się czegoś dobrego.
Na tym szutrowym odcinku miejsc odpoczynkowych jest znacznie więcej! To brzeg Wisły, który co kawałek obstawiony jest przez łapiących promienie słoneczne i chłodzących się w wodzie ludzi. Wisła na tym odcinku jest płytka, więc spokojnie można zahartować się w tej dość zimnej, ale orzeźwiającej wodzie. Można także rozłożyć koc, zrobić piknik, rozpalić grilla czy po prostu posiedzieć z książką na ławce.
Kolejny odcinek to kilometrowy przejazd ul. Sportową. Jest ona dość ruchliwa zwłaszcza w weekendy, kiedy turyści szukają miejsca parkingowego. Ma jednak szeroki chodnik, więc dla usprawnienia ruchu samochodowego i własnego bezpieczeństwa chodnikiem dojeżdżamy do ul. Grażyńskiego, gdzie mostem przekraczamy Wisłę.
Na drugim brzegu Wisły, w uzdrowiskowej dzielnicy Zawodzie, zobaczycie słynne ustrońskie Piramidy. Zaczęły powstawać w latach 60., a obecnie są wizytówką miasta i najciekawszym kompleksem hoteli, jaki powstał w naszym kraju w czasach PRL. Znajduje się tutaj również Pijalnia Wód z krystalicznie czystą wodą oraz fontanna, z której tryska woda solankowa. Jednak największą atrakcją z punktu widzenia dzieci (i nie tylko!) jest oczywiście Leśny Park Niespodzianek.
Zobaczenie tych wyżej wymienionych atrakcji Ustronia będzie wymagało większej koncentracji i wysiłku, gdyż od wjazdu na most przez 3km jedzie się duża część pod górkę, całość ulicami wraz z samochodami, a końcówkę po bruku. Czego się nie robi dla dziecka! Radość naszej Neli podczas karmienia z ręki danieli czy muflonów – bezcenna! Poza tym mogliśmy zobaczyć ok. 30 gatunków zwierząt, podziwiać pokazy lotów sów i ptaków drapieżnych a także przypomnieć sobie z żoną bajki naszego dzieciństwa. Niesamowite miejsce, które zdecydowanie polecam odwiedzić. Nie tylko nasza mała 20-miesięczna Nela miała niezłą radochę, my także!
Leśny Park Niespodzianek to nie tylko zwierzęta, ale również duży i niezwykle atrakcyjny plac zabaw. W tym miejscu, dzieci pod opieką dorosłych mają możliwość korzystania do woli z wielu ciekawych atrakcji. Na najmłodszych czekają: huśtawki, zjeżdżalnie oraz suchy basen z kolorowymi piłeczkami. Dla starszych dzieci są trampoliny, karuzele, linowego pająka oraz mini tyrolka.
Na terenie Leśnego Parku Niespodzianek znajduje się strefa gastronomiczna, gdzie można zjeść zarówno obiad jak i coś słodkiego oraz napić się smacznej kawy. Niestety parking dla rowerów pozostawia wiele do życzenia. Mogliby w to zainwestować, bo te zwykłe wyrwikółka na 5 rowerów są bardzo słabe! Przyczepki rowerowej nie zostawialiśmy, przerobiliśmy ją na wózek i zabraliśmy ze sobą.
Wracamy tym samym śladem nad Wisłę. Teraz już przyjemniej i szybciej, bo z górki. Za mostem skręcamy w lewo w aleję Legionów z asfaltową drogą rowerową. Po chwili po prawej stronie ukazuje nam się duży plac zabaw w parku Kościuszki. Nela jednak wyszalała się na placu zabaw w Leśnym Parku Niespodzianek, więc robimy kółko i rozkładamy koc nad Wisłą. Ach jak przyjemnie tam można poleżeć i zrelaksować się! Nam niestety nie było to dane… Nela chciała pływać z kaczkami, poznawać nowych ludzi, przywitać się ze wszystkimi spacerowiczami oraz pomachać wszystkim rowerzystom na drodze rowerowej.
No to wracamy… Tą samą drogą, którą przyjechaliśmy. Od mostu na Wiśle (ul. Grażyńskiego) do naszego parkingu jest niecałe 5km. Nie spiesząc się ruszamy, co chwile robiąc krótki postój na piciu, am am, czy fotkę. No właśnie! Zwróciliście uwagę na nasze nowe stroje rowerowe? Niesamowicie nam się spodobał ich minimalistyczny wygląd, ale co warte większej uwagi to materiały z jakich zostały uszyte. Koszulka powstała z wełny Merino State, która zapewnia doskonałą swobodę ruchu, oddychalność, niweluje nieprzyjemne zapachy oraz jest materiałem w 100% naturalnym i bez problemu ulega biodegradacji. Spodenki natomiast powstały z materiałów w 100% z recyklingu! Recykling modowy staje się nie tylko coraz bardziej popularny, ale również konieczny dla ochrony planety. Cieszy nas, że takie produkty powstają także w branży rowerowej. Jeśli Wam się podoba takie odpowiedzialne podejście do mody rowerowej i dbałość o nasze środowisko to zerknijcie na ofertę marki Yellow – pierwszej w Polsce marki odzieży i akcesoriów rowerowych powstałych w 100% z recyklingu i materiałów biodegradowalnych.
USTROŃ I JEGO ATRAKCJE
Ustroń to malowniczo położone miasto uzdrowiskowe pomiędzy grzbietami górskimi Czantorii a Równicą, przecięte wstęgą rzeki Wisły. Tradycje uzdrowiskowe sięgają połowy XVII wieku gdy przyjeżdżano tu ze względu na łagodny klimat, uroki gór i tzw. kuracje serwatkowe, którymi leczono choroby przewodu pokarmowego i anemię. Później odkryto tu rudę żelaza i uruchomiono hutę, a jej pracownicy zauważyli, że woda ogrzana żużlem wielkopiecowym łagodzi bóle reumatyczne. W II połowie XIX w. odkryto źródło wody żelazistej i pokłady borowiny, co przyczyniło się do zainteresowania Ustroniem jako kurortem. Dodatkowo status uzdrowiska umocniły odkryte złoża wysokostężonej solanki termalnej i stosowanie nowoczesnych metod terapii. Dzisiaj znajduje się tu wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia, świadczące szeroki zakres zabiegów i wysoki poziom usług. Uzdrowisko oferuje rehabilitację i leczenie chorób układu ruchu, krążenia, dróg oddechowych i obwodowego układu nerwowego.
LEŚNY PARK NIESPODZIANEK
Nietuzinkowy ogród zoologiczny położony na południowym zboczu Równicy i zajmujący ok. 15 hektarów. Park porośnięty jest lasem bukowym, a trasę zwiedzania wyznaczają naturalne alejki o łącznej długości 3,5km.
Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to miejsce o charakterze rekreacyjno-edukacyjnym. Spotkać tutaj można 30 gatunków zwierząt. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających. Co najlepsze… można je swobodnie karmić z ręki! W zagrodach zobaczyć można żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Bezsprzecznie największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów. Dużą uwagę dzieci przykuwa również aleja Bajkowa, gdzie znajduje się 11 ruchomych ekspozycji znanych bajek m.in.: Smerfy, Bolek i Lolek, Kot w Butach czy Czerwony Kapturek.
Na terenie parku znajdują się punkty gastronomiczne, toalety, plac zabaw dla dzieci oraz prowizoryczny parking dla rowerów. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.
MUZEUM USTROŃSKIE
W zabytkowym budynku dawnej huty Klemens poznać można dzieje ustrońskiego przemysłu – od hutnictwa do kuźnictwa. Stąd liczne prasy, młoty, narzędzia, a także produkty huty i kuźni. Ponadto muzeum gromadzi i udostępnia eksponaty związane z historią Ustronia oraz szeroko rozumianą etnografią m.in. dawne sprzęty domowe, stroje regionalne czy zabawki. Ciekawą inicjatywą jest też Ustrońska Galeria Sztuki Współczesnej. Muzeum Ustrońskie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
PIJALNIA WÓD
Znajduje się w nowoczesnym przeszklonym budynku nawiązującym architekturą do słynnych ustrońskich piramid. Woda czerpana jest ze źródła Zygmunt. Ma ona odczyn słabo kwaśny (6,6 pH), a jej twardość ogólna waha się na pograniczu wody bardzo miękkiej i miękkiej. Tuż obok pijalni stoi fontanna, z której tryska solanka o cennych właściwościach zdrowotnych. Obie te atrakcje są bezpłatne!
PLAC ZABAW
Plac zabaw znajduje się przy alei Legionów na terenie parku Kościuszki. Są tutaj atrakcje zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci, a dookoła nich ustawiono wiele ławek, na których rodzice mogą usiąść wśród zieleni i miło spędzić czas obserwując bawiące się dzieci.
W strefie malucha dzieci mogą huśtać się na bujaczkach, bawić w piaskownicy, „zmierzyć” się z tablicami aktywności czy wejść w zaczarowany świat zabawy w mini fabryce piasku, która jest miejscem rozrywki przeznaczonym nie tylko dla dzieci, ale również zachęcającym do aktywnej zabawy rodziców z własnymi pociechami. Starsze dzieci oraz młodzież znajdą m.in. ścianki wspinaczkowe, system zabaw „pajączek”, „falującą” ścieżkę zdrowia, karuzelę „tornado”, huśtawki typu „bocianie gniazdo” czy magiczną „diabelską” huśtawkę, która okazała się największą atrakcją parku. Dodatkową rozrywkę stanowią, zewnętrzne instrumenty muzyczne: zestaw kolorowych bębnów, cymbały oraz „grzechotnik” – szumiące koło.
DZIKIE KĄPIELISKA
To jedna z największych atrakcji naszej wycieczki. Jadąc wzdłuż Wisły jest mnóstwo miejsc na piknik i kąpiel w rzece. Warto więc wziąć ze sobą koc, a może nawet grilla?
GDZIE ZJEŚĆ
Na trasie lub w pobliżu trasy naszej wycieczki jest sporo miejsc, gdzie można posiedzieć, napić się i zjeść. Oto kilka z nich:
- Pub Pod Beczką – znajduje się ok. kilometr od parkingu w Ustroniu Nierodzim. Mają dania obiadowe, pierogi, naleśniki, kebaby i słodkości.
- Pub Utropek – przy placu zabaw na alei Legionów – dania obiadowe, dania z grilla
- Restauracja Oliwka & Co – na ul. Grażyńskiego, pizza, makarony, sałatki, pierogi, lody i gofry
GALERIA
Tekst jest częścią autorskiego projektu „Śląskie na rowerze z dzieckiem” nad którym patronat objęła Śląska Organizacja Turystyczna: slaskie.travel, beskidy.travel