Niebieski szlak rowerowy nr 12: Jaworze – Ustroń
Szlak prowadzi z Jaworza przez Górki Wielkie do Ustronia, a jego długość to 22km. Trasa początkowo jest dosyć trudna, bo wspina się beskidzkimi stokami w Jaworzu, ale od Górek Wielkich staje się łagodniejsza i bardziej przyjazna mniej wytrenowanym rowerzystom. Najłatwiejszy jest fragment w Ustroniu, prowadzący drogami terenowymi wzdłuż Wisły. Odcinek ten niemal w całości wyłączony jest z ruchu samochodowego, więc sprawdzi się na wycieczkę z dziećmi.
Długość: 22km
Początek: Park Zdrojowy, Jaworze
Koniec: Aleja Legionów, Ustroń
Przebieg szlaku:
Jaworze – Górki Wielkie, Brennica (12km) – Ustroń, Wisła (16km)
Data przejazdu: 24.09.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim, ale w wielu miejscach znaków brakuje, np. na ostatnich dwóch kilometrach w Ustroniu. Kierunek jazdy wyznaczają znaki typu R-1, umieszczone na drzewach, słupach lub tabliczkach oraz znaki typu R-3, które informują o ilości kilometrów do kolejnych miejscowości. Pojawiają się również tabliczki informujące o trudnym podjeździe, stromym zjeździe oraz nierównościach w lesie między Jaworzem a Górkami Wielkimi.
Zdecydowanie wgrajcie plik ze śladem trasy.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na tym niebieskim szlaku rowerowym dominują asfaltowe drogi publiczne. Stanowią one 60% całej trasy. Niestety na długich fragmentach są one dziurawe i słabej jakości. Na szlaku pojawiają się również drogi rowerowe. Ta w Ustroniu wytyczona na Alei Legionów jest bardzo przyjemna, ale trzeba być uważnym, gdyż obok spaceruje wielu turystów, którzy często wkraczają na pas rowerowy. W Jaworzu infrastruktura rowerowa jest kiepskich standardów. Jedzie się drogami dla pieszych i rowerów z kostki brukowej.
Na szlaku pojawiają się również drogi terenowe, które łącznie stanowią 22% długości, więc dobrze by było mieć rower crossowy lub trekkingowy. Szutrówki w Ustroniu są dobrej jakości i wybrałbym je jako najlepszy odcinek szlaku. Gorzej jest z drogą przez las między Jaworzem a Górkami Wielkimi, który jest pełen nierówności w postaci kamieni i dziur. To zdecydowanie najgorszy fragment szlaku.
Trudności mogą sprawić również podjazdy w Jaworzu, które może nie są długie, ale momentami mogą dać popalić.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 3,9km (18%)
– utwardzona: 3,9km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 13,2km (60%)
Droga szutrowa: 3km (14%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 1,7km (8%) – fatalny odcinek (grunt/beton/kamienie)
DOJAZD
Na szlak dojedzie się pociągiem. Dworzec kolejowy znajduje się w Ustroniu. Parkingi zlokalizowane są w Ustroniu na ul. Nadrzecznej lub w Jaworzu tuż przy Parku Zdrojowym.
CIEKAWE MIEJSCA
JAWORZE
Jaworze to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsza wzmianka pojawiła się w 1302 roku, ale już ok. 8-6 tysięcy lat p.n.e. pojawiły się tutaj ludy koczownicze, a pierwsze formy osadnictwa pochodzą z IX-VII w. p.n.e. Duży wpływ na tę podbeskidzką wioskę miał Maurycy Saint Genois, który podniósł ją do rangi uzdrowiska, cieszącego się ogromnym powodzeniem. To on zdecydował się przystosować własną siedzibę i oficyny zamkowe do celów uzdrowiskowych, wybudował dom zdrojowy, restaurację zdrojową i kilka budynków uzdrowiskowych oraz urządził park kuracyjny. Gdy nowy właściciel nie wykazywał zainteresowania rozwojem uzdrowiska, Jaworze straciło w 1909 roku prawa uzdrowiskowe, ale teraz prężnie działa i robi wszystko żeby je odzyskać. Dziś pomnik Maurycego możecie zobaczyć przy wejściu do parku.
Największą atrakcją Jaworza jest Park Zdrojowy o ciekawym układzie kompozycyjnym i ogromnym bogactwie przyrodniczym – znajdują się w nim 44 pomniki przyrody! W parku koniecznie zatrzymajcie się na spacer po tężni, w której woda solankowa spływa po gałązkach tarniny tworząc specyficzny mikroklimat, porównywany z tym nadmorskim. Co ciekawe, 1 godzina przebywania w tężni daje takie efekty, jak 3 dniowa kuracja plażowania nad morzem! Kolejnym miejscem z wodą solankową jest fontanna wykonana z granitu. Tworzą ją trzy kobiece głowy, z których każda waży ponad 3 tony!
MUZEUM USTROŃSKIE
W Ustroniu warto odwiedzić Muzeum Ustrońskie. W zabytkowym budynku dawnej huty Klemens poznać można dzieje ustrońskiego przemysłu – od hutnictwa do kuźnictwa. Stąd liczne prasy, młoty, narzędzia, a także produkty huty i kuźni. Ponadto muzeum gromadzi i udostępnia eksponaty związane z historią Ustronia oraz szeroko rozumianą etnografią m.in. dawne sprzęty domowe, stroje regionalne czy zabawki. Ciekawą inicjatywą jest też Ustrońska Galeria Sztuki Współczesnej. Muzeum Ustrońskie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Jedna wiata odpoczynkowa z ławkami i stołem na ponad 20km szlaku to niewiele. Tym bardziej, że zlokalizowana jest na drugim kilometrze. Na szczęście jest Wisła i Brennica, gdzie znajdziecie całkiem sporo przyjemnych miejscówek do odpoczynku nad rzeką.
SZLAKI ROWEROWE
Niebieski szlak rowerowy nr 12 łączy się z wieloma innymi szlakami rowerowymi:
- Wiślana Trasa Rowerowa
- Czerwony szlak rowerowy nr 192: Strumień – Jaworze
- Greenway: Kraków – Wiedeń
- Via Ducalis – trasa rowerowa nr 604: Cieszyn – Bielsko-Biała
- Czerwony nr 24, czyli pętla rowerowa Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Ustroń – Rybnik
1,5km od początku szlaku w Jaworzu przebiega również niebieski szlak rowerowy Dookoła Bielska-Białej.
ZOBACZ TAKŻE
Szczęśliwe Beskidy
Mnogość atrakcji i sposobów na spędzanie czasu w Beskidzie Śląskim nie zna granic! Zapraszam Was na rowerowe w poszukiwanie szczęśliwostek!