Czerwony szlak rowerowy nr 305: Żory – Palowice
Szlak rozpoczyna się w Żorach skąd przez Pojezierze Palowickie prowadzi do Palowic, gdzie kończy się tuż przy granicy z Orzeszem. Ma 9km długości, oznakowany jest kolorem czerwonym i przypisany jest mu nr 305. Trasa jest łatwa i bardzo atrakcyjna ze względu na malownicze Pojezierze Palowickie.
Długość: 9km
Początek: Żory
Koniec: Palowice
Przebieg szlaku:
Żory – Pojezierze Palowickie (3,5km) – Palowice (7km)
Data przejazdu: 26.10.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym, ale nie jest ono najlepsze. W Żorach znaków nie ma, a potem oznakowanie jest stare, wybrakowane i często mało widoczne. Oprócz standardowych znaków typu R-1 są jeszcze R-3 z kilometrażem oraz tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Aż 60% szlaki to drogi terenowe, więc warto wybrać się tam na rowerze z szerszymi oponami, np. górski lub crossowy. Początek szlaku w Żorach to droga rowerowa, a potem mało ruchliwe drogi asfaltowe. W Palowicach szlak prowadzi po asfaltowych drogach publicznych, a wśród nich ul. Wiejska z nieco większym ruchem samochodowym.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,6km (7%)
– utwardzona: 0,6km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 3km (33%)
Droga szutrowa: 5,4km (60%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Bezpośrednio przy szlaku znajduje się dworzec kolejowy w Żorach, na którym zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich. Samochód natomiast można zostawić w Żorach na parkingu przy ul. Pszczyńskiej, przy dworcu PKP lub przy ul. Gichta.
CIEKAWE MIEJSCA
STARÓWKA W ŻORACH
Zabytkowa żorska Starówka zachwyca swoją XIX wieczną zabudową oraz ulicą Murarską powstałą na fundamentach rozebranych murów obronnych, gdzie można zobaczyć zabytkowe parterowe kamieniczki. Sercem Starówki jest rynek z pomnikiem świętego Jana Nepomucena oraz wiktoriańską karuzelą „Żorzanka”, która pochodzi z 1899 roku i zachwyca swoimi bogatymi zdobieniami.
PARK BOTANICZNY PIASKOWNIA W ŻORACH
Park znajduje się w północno-wschodniej dzielnicy miasta, o nazwie Kleszczówka. Najważniejszą atrakcją jest tutaj Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej ze specjalnie przygotowaną ścieżką dydaktyczną. Informuje ona o różnych typach siedlisk przyrodniczych, ukazując bogactwo świata roślinnego. W parku zgromadzono również kolekcję skał i minerałów.
POJEZIERZE PALOWICKIE
To urokliwe tereny leśne, w których skrywają się malownicze stawy utworzone w dawnych czasach ręką człowieka. Obszar ten wchodzi w skład Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” i jest jednym z najpiękniejszych zespołów stawów hodowlanych w całym województwie śląskim. Pojezierze Palowickie to idealne miejsce nie tylko dla rowerzystów, którzy mają sporo tras rowerowych do wyboru, ale także dla spacerowiczów, biegaczy, wędkarzy, grzybiarzy czy fotografów! Szlak prowadzi obok stawu Garbocz oraz Lanuch, zwany również Gichtą od pobliskiej wieży huty szkła Waleska. Przy wieży znajduje się również miejsce odpoczynkowe.
PALOWICE
W centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu, na skraju parku znajduje się XIX -wieczny dwór, który zbudowany został w stylu klasycystycznym. Mieszkali w nim przedstawiciele rodziny von Thiele-Winckler, a po wojnie w budynku urządzono mieszkania, kawiarnię oraz oddział poczty. W latach 90. ze względu na stan techniczny obiektu wysiedlono ostatnich mieszkańców i odtąd dwór należący do gminy Czerwionka-Leszczyny stał pusty i niszczał. Na szczęście w drugiej połowie 2009 roku budynek kupił prywatny inwestor, który zamierzał urządzić w nim centrum hotelowo-konferencyjne. W 2012 roku wymieniono dach i na tym remont niestety się skończył. Obok pałacu, na skraju Parku Dworskiego, stoi kapliczka św. Jana Nepomucena. Kilkaset metrów dalej przejedziemy obok drewnianego kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej, znajdującego się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Kościół został wybudowany w Leszczynach w latach 1594-1606, a w 1981 roku przeniesiono go do Palowic. Dziś kościół dookoła obsadzony kwiatami i ze stojącą obok stylową dzwonnicą, zachwyca nie tylko mnie, ale i przybywających tutaj turystów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na tym krótkim szlaku są dwie wiaty odpoczynkowe. Pierwsza, obok której jest jeszcze niezadaszone miejsce odpoczynkowe, znajduje się przy wieży Gichta w Żorach, a druga to duża wiata w lesie od strony Palowic.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak nr 305 z Żor do Palowic łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Czarny szlak rowerowy nr 301: Czerwionka-Leszczyny – Żory
- Zielony szlak rowerowy nr 10: Rybnik – Żory
- Niebieska pętla rowerowa powiatu mikołowskiego