Zielony szlak rowerowy nr 238: Kamesznica – Laliki
Malowniczy szlak rowerowy ułożony w formie pętli i prowadzący przez Kamesznicę, Laliki oraz Szare. Trasa liczy 17km i jest trudna ze względu na dużą ilość podjazdów, dlatego zalecana jest dla bardziej wprawionych rowerzystów. Szlak jest przejezdny dla rowerów szosowych, gdyż niemal w całości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych.
Trasa ma charakter widokowy i to właśnie piękne panoramy są jej największą atrakcją. Wijące się asfaltowe dróżki potrafią sprawić trudność, ale widoki na pasma Beskidów oraz górskie miasteczka robią duże wrażenie.
Długość: 17km
Początek: Kamesznica
Koniec: Kamesznica
Przebieg szlaku:
Kamesznica – Laliki (8km) – Szare (14km) – Kamesznica
Data przejazdu: 06.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem zielonym, a rowerzystów prowadzą znaki typu R-1. Pojawiają się one często, ale nie na tyle często aby zapomnieć o mapie lub wgranym pliku GPX. Są momenty, gdzie znaków brakuje, ale nie jest ich dużo.
Szkoda, że brakuje znaków z odległościami do kolejnych miejscowości lub atrakcji turystycznych oraz tablic informacyjnych z mapą szlaków w okolicy.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Poza 150-metrowym odcinkiem po płytach betonowych i 350-metrowym odcinkiem po bruku, który i tak trzeba ominąć bo jest zamknięty, cały szlak poprowadzony jest po asfaltowych drogach publicznych. Szlak zatem jest przejezdny dla rowerów szosowych.
Dobrych odcinków jest sporo! Zwłaszcza zachodnia część jest bardzo widokowa, ale też dużo trudniejsza. Najtrudniejszy fragment to podjazd ul. Kuboski w Kamesznicy. Najgorszym odcinkiem jest niebezpieczny zjazd po drodze z płyt betonowych.
Niestety most nad Kameszniczanką między wsią Szare a Kamesznicą jest zamknięty, więc trzeba go objeżdżać. Objazd to dodatkowe 400 metrów drogami asfaltowymi, momentami z większym ruchem samochodowym – zaznaczone na mapie.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 16,5km (97%)
Droga szutrowa: 0km
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,5km (3%) – płyty betonowe, bruk
DOJAZD
Szlak nie ma konkretnie określonego punktu startu, więc można go rozpocząć w dowolnym miejscu. W odległości 2,5km znajduje się dworzec kolejowy w Milówce, zatem istnieje możliwość dojazdu pociągiem. Ci, którzy wolą przyjechać samochodem, mogą go zostawić na parkingu na ul. Wspólnej w Kamesznicy lub przed kaplicą w Szarych.
CIEKAWE MIEJSCA
Szlak ma charakter widokowy i nie ma zbyt wielu atrakcji turystycznych. Wyjątkiem są budowle sakralne.
KAPLICA POD WEZWANIEM MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ ŚWIATA
Ładnie prezentująca się świątynia w Kamesznicy Górnej.
KOŚCIÓŁ PW. NMP NIEUSTAJĄCEJ POMOCY W LALIKACH
Drewniany kościół w przysiółku Pochodzita wybudowany w 1947 roku i rozbudowany w 1965. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego
ZABYTKOWA DZWONNICA W SZAREM
Powstała w 1784 roku z inicjatywy najbogatszych gospodarzy miejscowości. Obecny dzwon pochodzi najprawdopodobniej z 1972 roku, gdyż wcześniejsze zostały zarekwirowane przez Austriaków (I wojna światowa) i Niemców (II wojna światowa). Na frontowej ścianie znajduje się drewniana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety na szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych. Szkoda! Bardzo przydałby się tam MOR z prawdziwego zdarzenia z pięknym widokiem na Beskidy.
SZLAKI ROWEROWE
Zielony szlak rowerowy nr 238 w Kamesznicy częściowo pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym nr 231 z Węgierskiej Górki.