Czarny szlak rowerowy nr 30: Toszek – Pławniowice
Szlak rowerowy o długości 15 km, który łączy dwie atrakcyjne turystycznie miejscowości powiatu gliwickiego. Trasa rozpoczyna się na skrzyżowaniu ulic Sarnowskiej i Harcerskiej w Toszku, a kończy się w Pławniowicach na ul. Gliwickiej. Trasa prowadzi przez nieco pagórkowate tereny, dzięki czemu szlak jest bardzo malowniczy i widokowy. Mimo to jest łatwy i spokojnie poradzą sobie z nim nawet początkujący rowerzyści oraz rodziny z dziećmi.
Szlak nr 30 według planów ŚSTR miał być zdecydowanie dłuższy, bo miał łączyć Rudy z Lublińcem, ale nie jest, więc szkoda że nie zaczyna się na rynku w Toszku.
Długość: 15km
Początek: ul. Sarnowska, Toszek
Koniec: ul. Gliwicka, Pławniowice
Przebieg szlaku:
Toszek – Pawłowice (1,5km) – Słupsko (7km) – Poniszowice (8km) – Niewiesze (10km) – Pławniowice
Data przejazdu: 07.08.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak jest bardzo dobrze oznakowany kolorem czarnym. Przebieg trasy wyznaczają znaki R-1 i R-3 z kilometrażem do kolejnych miejsc. Dodatkowym usprawnieniem dla rowerzystów są tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych w gminach Rudziniec i Toszek.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Większość trasy stanowią dobre asfaltowe drogi lokalne o małym ruchu samochodowym. Pozostała część (ok. 5km) to drogi terenowe: gruntowe i szutrowe. Zalecany jest zatem rower crossowy, gravelowy lub trekkingowy na nieco szerszych oponach.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest malowniczo poprowadzona droga asfaltowa między Słupskiem a Poniszowicami. Najsłabszym odcinkiem jest gruntowa, nieco kamienista droga między Pawłowicami a Słupskiem.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 9,8km (65%)
Droga szutrowa: 0,3km (2%)
Droga gruntowa: 5km (33%)
Inna: 0km
DOJAZD
Na szlak dojechać można pociągiem. Dworzec kolejowy w Toszku znajduje się ok. 2km od szlaku. Samochód natomiast zostawić można na parkingu przy zamku w Toszku, przy pałacu w Pławniowicach lub na jednym z kilku parkingów przy jeziorze Pławniowickim.
CIEKAWE MIEJSCA
ZAMEK W TOSZKU
Zamek w Toszku to jeden z najciekawszych zabytków zachodniej części województwa śląskiego. Pierwsze dokumenty pisane mówią o nim w 1222 roku, ale badacze twierdzą, że drewniany gród obronny mógł istnieć na tutejszym wzgórzu już w X wieku. Po zniszczeniach przez husytów w 1429 roku książę oświęcimski Przemysław Toszecki wzniósł murowaną rezydencję i to właśnie wtedy zamek przeżywał największy rozkwit. Po jego śmierci budowla często zmieniała właścicieli, a dzisiaj mieści się tu Centrum Kultury „Zamek w Toszku”. Turyści mogą zwiedzać basztę zamkową z punktem widokowym, zobaczyć teatrzyk opowiadający legendę o złotej kaczce, a także odpocząć w zamkowej kawiarni.
Zamek znajduje się ok. 750m od szlaku.
KOŚCIÓŁ PW JANA CHRZCICIELA W PONISZOWICACH
Ten drewniany kościół wybudowany został w 1499 roku, a stojąca obok dzwonnica w 1570 roku. Jest on jedną z atrakcji Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Kościół znajduje się 600 metrów od szlaku, na wzgórzu i na cmentarzu, otoczonym kamiennym murem.
JEZIORO PŁAWNIOWICE
Powstało w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku, w wyniku zalania kopalni piasku podsadzkowego w Taciszowie wodami potoku Toszeckiego. Jezioro ma około 250 ha powierzchni, a jego głębokość sięga 18 m. Brzegi zbiornika częściowo porastają lasy. Wokół powstały kąpieliska, ośrodki sportów wodnych, campingi, pensjonaty, hotele.
PAŁAC PŁAWNIOWICE
Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy. Pałac w Pławniowicach to jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy pałac w całym województwie śląskim. Należał niegdyś do rodziny Ballestremów, którzy w latach 1798-1945 stworzyli największe imperium przemysłowe na Górnym Śląsku. Trójskrzydłowa, dwukondygnacyjna bryła pałacu wzniesiona została na planie litery „U”. Elewacje wykonane z cegły klinkierowej posiadają rozmaite zdobienia w postaci detali kamieniarskich. Wysokie, czterospadowe dachy budowli ozdobione są licznymi wieżyczkami i iglicami, zaś nad całością dominuje czworoboczna wieża z zegarem, przykryta wysokim dachem namiotowym. W południowo-zachodnim skrzydle znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, która jest udostępniana wiernym jako kościół. Wstęp na teren parku jest płatny 5 zł.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Bardzo szkoda, ale na szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych, w których rowerzyści mogą zregenerować się, posilić lub schować przed deszczem.
SZLAKI ROWEROWE
Czarny szlak rowerowy nr 30 łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 18: Opole – Toszek
- Żółty szlak rowerowy nr 388: Wiśnicze – Toszek
- Zielony szlak rowerowy nr 384: Toszek – Pyskowice
- Żółty szlak rowerowy nr 16: Gliwice – Ujazd – Krapkowice
- Czerwony szlak rowerowy nr 386 przy jeziorze Pławniowickim
- Szlak rowerowy Mamucim Śladem