Udostępnienie Odry i Olzy
Udostępnienie Odry i Olzy to szlak rowerowy o długości 11km, który prowadzi przez południowe tereny gminy Gorzyce. Początek trasy znajduje się w Olzie, a kończy się ona w pobliżu autostrady A1 w Gorzyczkach. Trasa jest krótka, ale teren nieco pofalowany. Mimo to powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący rowerzyści.
Szlak powstał w ramach projektu „Udostępnienie Odry i Olzy” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Celem projektu jest poprawa atrakcyjności gmin partnerskich (Mszana, Bogumin, Gorzyce, Krzyżanowice i Ostrawa) oraz rozwój turystyki za pośrednictwem podwyższenia jakości infrastruktury, poszerzenia oferty usług i możliwości spędzenia czasu wolnego. W ramach tego samego projektu powstały 2 odcinki dróg rowerowych w Zabełkowie oraz czarny i czerwony szlak rowerowy w gminie Mszana.
Niestety, ale zamiast dobrze wykorzystać te środki i stworzyć coś naprawdę dobrego i nowego dla rowerzystów to powstał szlak, który zaczyna się „nigdzie” i prowadzi „donikąd”. Najgorsze jest to, że jego przebieg jest kompletnie nieprzemyślany, ponieważ w 70% pokrywa się on z istniejącym od wielu lat czerwonym szlakiem nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński. Nie na takie szlaki rowerowe czekają rowerzyści!
Długość: 11km
Początek: Olza
Koniec: Gorzyczki
Przebieg szlaku:
Olza – Uchylsko (4,5km) – Gorzyce (6km) – Gorzyczki (8km)
Data przejazdu: 06.07.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Udostępnienie Odry i Olzy to szlak, na którym spotkacie znaki typu R-4, czyli pomarańczowe tabliczki z czarnym rowerem i logo szlaku. Przypomnę, że znaki R-4 powinny być stosowane tylko na szlakach rowerowych o wyższym standardzie. Ten szlak zdecydowanie do takich nie należy, więc powinien być oznakowany znakami typu R-1.
Oznakowanie jest słabe! Znaków jest zdecydowanie za mało i ustawione są one zbyt rzadko. Do tego brakuje znaków z kilometrażem do kolejnych miejscowości i ciekawych miejsc oraz tablic informacyjnych z mapą szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w większości prowadzi po lokalnych drogach asfaltowych. Ruch samochodowy na nich jest mały, więc trasę należy uznać za bezpieczną. Teren jest jednak nieco pofalowany, a podjazd do Gorzyczek początkującym może sprawić nieco trudności.
Pojawiają się również drogi szutrowe, które szosowcy mogą bardzo łatwo ominąć. Przy okazji można skrócić trasę o niecałe 2km. Końcówka szlaku w Gorzyczkach to przejazd drogą rowerową wzdłuż ul. Raciborskiej. W większości jest to stara ścieżka zrobiona z kostki brukowej, ale pojawiają się też nowe odcinki o nawierzchni bitumicznej, które widać na zdjęciach.
Szlak jest przejezdny dla wszystkich typów rowerów, pod warunkiem, że szosowcy nieco go zmodyfikują.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,9km (18%)
– utwardzona: 1,9km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 7,8km (73%)
Droga szutrowa: 1km (9%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Dworzec PKP Olza znajduje się ok. 1,5km od początku szlaku. Najbliżej Gorzyczek jest dworzec PKP Czyżowice, a na dojazd do niego trzeba liczyć ok. 4,5km. Szlak Udostępnienie Odry i Olzy można wykorzystać jako trasę dojazdową do Żelaznego Szlaku Rowerowego. Końcowy punkt w Gorzyczkach znajduje się 2km lub 3,5km (jeśli chcecie zobaczyć drewniany kościół w Łaziskach) od Żelaznego Szlaku Rowerowego.
CIEKAWE MIEJSCA
Na szlaku brakuje spektakularnych atrakcji turystycznych, ale warto zwrócić uwagę na jedno miejsce, które wpisane są do rejestru zabytków. Jest to kaplica św. Rodziny w Olzie. Prawdopodobnie wzniesiono ją w 1801 roku w miejscu wcześniejszej, drewnianej. Na bocznej ścianie kaplicy znajdują się dwie tabliczki z datami i napisem: „Wasserhohe 5/6 August 1880” i „8.07.1997” upamiętniające stan wody w czasie największych powodzi.
Przy kaplicy znajduje się krzyż pokutny. W średniowieczu stawiali je sprawcy w miejscu zbrodni. Były one wyrazem zadośćuczynienia popełnionej zbrodni. Nie jest to oryginalna lokalizacja krzyża. Został on tutaj przeniesiony. Według niektórych pierwotnie stał on w miejscu ujścia rzeki Olzy do Odry.
Szlak Udostępnienie Odry i Olzy prowadzi również bezpośrednio obok kaplicy Ku Czci Nawiedzenia Najświętszej Marii w Uchylsku oraz ok. 0,5km od pałacu hrabiów von Arco w Gorzycach.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajduje się 5 wiat odpoczynkowych, czyli dużo jak na tak krótki szlak. To niewątpliwe duża zaleta! Pierwsza wiata jest już po kilkuset metrach w Olzie, a druga w Uchylsku przy OSP. Tam jest również sporo ławek oraz samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Trzecia wiata zlokalizowana jest przy Orliku w Gorzycach (oddalona o ok. 500 metrów od szlaku), czwarta między Gorzycami a Gorzyczkami (według mnie najbardziej klimatyczna), a piąta przy ul. Raciborskiej w Gorzyczkach.
SZLAKI ROWEROWE
Na szlaku o nazwie Udostępnienie Odry i Olzy spotkacie również inne szlaki rowerowe, które z nim się krzyżują lub pokrywają:
- Szlak R4: Chałupki – Kraków
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Trasa Powiatu Wodzisławskiego – żółty nr 316
- Udostępnienie Odry i Olzy
W pobliżu przebiega również Żelazny Szlak Rowerowy.