Najlepsze szlaki rowerowe w śląskim
Szlaki rowerowe mają za zadanie bezpiecznie poprowadzić turystę i pokazać mu ciekawe tereny i miejsca na danym obszarze. W śląskim rowerzyści mają w czym wybierać! Szlaków jest sporo, ale niestety nie na wszystkich jazda rowerem jest przyjemnością. Na jednych kuleje infrastruktura, a inne po prostu nie pokazują po drodze nic interesującego.
… więc gdzie jechać? Jakie szlaki rowerowe w województwie śląskim są najciekawsze i najchętniej odwiedzane przez rowerzystów? Udało się stworzyć TOP 8 najlepszych szlaków rowerowych w śląskim!
WIŚLANA TRASA ROWEROWA
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim ma 79km długości i prowadzi od dworca PKP Wisła Uzdrowisko do wsi Dankowice przy granicy z województwem małopolskim. Trasa oznakowana jest pomarańczowymi tabliczkami z logo WTR. Mimo że Wiślana Trasa Rowerowa przebiega przez beskidzkie miejscowości to jest bardzo płaska i łatwa, ale ze względu na długość, w całości przeznaczona raczej dla średniozaawansowanych rowerzystów. Jeśli podzieli się ją na odcinki to będzie ona świetną propozycją dla początkujących oraz dzieci. Dodatkowo szlak jest bardzo malowniczy. Przy Wiśle można zatrzymać się, usiąść na ławce i podziwiać piękne widoki Beskidu Śląskiego. Jedzie się przez turystyczne górskie miasteczka, w których można zobaczyć, np. Muzeum Beskidzkie czy Leśny Park Niespodzianek, a także przez spokojne i ciche wsie między Drogomyślem a Zabrzegiem z pięknym widokiem na Beskid Śląski oraz „śląskie morze”, czyli Jezioro Goczałkowickie. Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim nie jest przejezdna dla rowerów szosowych. Zalecany jest rower crossowy lub trekkingowy.

ROWEROWY SZLAK ORLICH GNIAZD
Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych polskich szlaków turystycznych, który 2010 roku zdobył certyfikat najlepszego produktu turystycznego w Polsce! Oznaczony jest kolorem czerwonym, liczy 190km i przebiega przez województwo śląskie i małopolskie, łącząc Kraków z Częstochową. Na szlaku podziwiać możecie wspaniałe panoramy z malowniczymi skalnymi wzgórzami i mieniącą się w różnych odcieniach zieleni przyrodą. Między nimi odznaczające się liczne średniowieczne zamki, zwane Orlimi Gniazdami, które powstały XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego i miały chronić granic państwa oraz strzec Krakowa, czyli ówczesnej stolicy.
Szlak Orlich Gniazd ze względu na ukształtowanie terenu oraz momentami piaszczyste podłoże jest dość wymagający, ale widoki i ciekawe miejsca na trasie wynagrodzą wszystkie trudy!

ŻELAZNY SZLAK ROWEROWY
Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 55-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez tereny 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice. Motywem przewodnim szlaku jest kolej, bo to ona wywarła duży wpływ na losy gospodarczego i infrastrukturalnego rozwój tutejszych miast oraz życie ich mieszkańców.
Żelazny Szlak Rowerowy to jedna z najlepszych propozycji rowerowych w śląskim. Szlak zachwyca fantastyczną 15-kolometrową drogą rowerową, która śladem dawnej linii kolejowej prowadzi z Godowa przez Jastrzębie-Zdrój do Zebrzydowic. Według mnie to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy!) odcinek rowerowy w całym województwie!
Żelazny Szlak Rowerowy jest łatwy, dlatego z przejechaniem nie powinni mieć problemu nawet mniej zaawansowani rowerzyści oraz dzieci. Trasa przejezdna jest dla wszystkich typów rowerów, również szosą oraz z przyczepką.
Żelazny Szlak Rowerowy jest zdecydowanie warty polecenia i namawiam Was do odwiedzenia i rowerowego zwiedzania polsko-czeskiego pogranicza. Szlak w 2021 roku został wyróżniony w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego, a w 2023 roku zdobył tytuł Cud Polski 2023 przyznany przez National Geographic w kategorii województwa śląskiego.

PĘTLA ROWEROWA LASY RUDZKIE
Lasy Rudzkie to bez wątpienia jedne z najbardziej rowerowych terenów województwa śląskiego. Przecinają je znakomite leśne dukty, którymi dotrzeć można do miejsc o bogatej historii oraz niezwykłych walorach przyrodniczych.
Pętla rowerowa Lasy Rudzkie liczy 35km, a jej poziom trudności należy określić jako łatwy. Tylko 14% trasy prowadzi drogami z ruchem samochodowym, ale są to drogi boczne z małym ruchem, więc trasa jest bezpieczna także dla dzieci. Jednak ze względu na dużo gruntowych dróg, momentami nierównych, szlak w całości nie nadaje się dla przyczepek rowerowych. Preferowany rower na szerszych oponach, np. górski, crossowy, gravel czy trekking.
Szlak powstał w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021 i zrealizowany został w ramach zadania „Oznakowanie trasy rowerowej – Lasy Rudzkie w Krainie Górnej Odry”.

VELO SOŁA
Nowy szlak rowerowy na mapie województwa śląskiego. Ma 40km długości i prowadzi z Rajczy przez Milówkę, Węgierską Górkę i Wieprz do Żywca. Mimo, że są to górskie miejscowości położone pomiędzy Beskidem Śląskim i Żywieckim to trasa jest bardzo łatwa, ponieważ poprowadzona doliną rzeki Soły. Jest więc płasko i bardzo widokowo! 62% trasy stanowią drogi rowerowe, 33% asfaltowe drogi publiczne, a pozostała część to drogi terenowe.

LEŚNO RAJZA
Leśno Rajza, czyli „długa przejażdżka po lesie”, to szlak rowerowy, którego główna pętla liczy 95km. Prowadzi przez malownicze lasy Lublinieckie, które nazywane są zielonymi płucami Śląska – pełne dobrych duktów i ciekawych miejsc. Szlak uwielbiany jest przez rowerzystów, którzy lubią ciszę, spokój, dużo zieleni i jazdę w terenie.
Leśna Rajza biegnie po lasach w powiecie tarnogórskim i lublinieckim. Stworzona została na podstawie porozumienia partnerskiego przez 6 gmin: Kalety, Świerklaniec, Koszęcin, Woźniki, Tworóg i Miasteczko Śląskie. Bardzo dobre leśne drogi i w większości brak ruchu samochodowego czyni Leśną Rajzę przyjazną dla dzieci oraz mniej zaawansowanych rowerzystów.

LISWARCIAŃSKI SZLAK ROWEROWY
Liswarciański Szlak Rowerowy ma 108km długości i oznaczony jest kolorem niebieskim. Znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty aż do Wąsosza Górnego. Są to mniej znane i rzadziej odwiedzane tereny województwa śląskiego. Zielone, ciche, spokojne, bez dużych miast, ale z małymi klimatycznymi wioskami, w których spotkacie dzieci mówiących Wam: „Dzień dobry”, a także zobaczycie stare drewniane chaty, kaczki na podwórku, a za domem pasące się krowy…
Trasa jest długa, dlatego wymagająca fizycznie. Dodatkowo trudna pod względem logistycznym, więc często rozkładana na 2 dni, ale zdecydowanie warta przejechania.

CZERWONY SZLAK ROWEROWY NR 1
Czerwony szlak rowerowy nr 1 rozpoczyna się w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich skąd przez Tychy i Pszczynę prowadzi do Goczałkowic-Zdrój, gdzie kończy się przy zaporze Jeziora Goczałkowickiego. Trasa liczy 58km i jest bardzo atrakcyjna, a także bezpieczna, bo w znacznej większości prowadzi poza ruchem samochodowym. Dominują drogi rowerowe oraz leśne dukty, dlatego szlak jest dobrym pomysłem na ucieczkę od miejskiego zgiełku.
Szlak często dzielony jest na odcinki, dzięki czemu mogą z niego korzystać zarówno Ci mniej wprawieni rowerzyści jak i zaawansowani. Częstymi celami wycieczek jest Dolina Trzech Stawów, Jezioro Paprocany czy Pszczyna z przepięknym Parkiem Zamkowym i klimatycznym rynkiem z pysznymi lodami!

Spodobało Ci się to zestawienie? Przydało się w podjęciu decyzji na jaki rowerowy szlak się wybrać? Jeśli tak, możesz za to podziękować stawiając mi kawę i motywując do dalszej pracy :)