Najlepsze szlaki rowerowe w śląskim

Najlepsze szlaki rowerowe w śląskim

Szlaki rowerowe mają za zadanie bezpiecznie poprowadzić turystę i pokazać mu ciekawe tereny i miejsca na danym obszarze. W śląskim rowerzyści mają w czym wybierać! Szlaków jest sporo, ale niestety nie na wszystkich jazda rowerem jest przyjemnością. Na jednych kuleje infrastruktura, a inne po prostu nie pokazują po drodze nic interesującego.

… więc gdzie jechać? Jakie szlaki rowerowe w województwie śląskim są najciekawsze i najchętniej odwiedzane przez rowerzystów? Spytałem ludzi z największej facebookowej grupy rowerzystów „Rowerem po Śląsku”. Udało się stworzyć TOP 6 najlepszych szlaków rowerowych w śląskim!

1. WIŚLANA TRASA ROWEROWA

Wiślana Trasa Rowerowa to projekt, który docelowo ma połączyć góry z morzem. Szlak poprowadzony wzdłuż królowej polskich rzek zaczyna się w Wiśle przy dworcu PKP Wisła Uzdrowisko, a jej śląski odcinek kończy się w Dankowicach, na granicy z województwem małopolskim. Pod koniec 2018 roku przebieg i oznakowanie zostało zmienione – pojawiły się pomarańczowe znaki typu R4.

Śląska Wiślana Trasa Rowerowa ma 79km i jest przyjazna rowerzystom, zwłaszcza na jej beskidzkim odcinku, gdzie szlak nie odrywając się od rzeki, prowadzi głównie alejkami i szutrowymi drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego. Mimo że Wiślana Trasa Rowerowa przebiega przez beskidzkie miejscowości to jest bardzo płaska i łatwa do przejechania nawet dla dzieci. Poza tym przy Wiśle jest mnóstwo miejsc, gdzie można zatrzymać się, usiąść na ławce i podziwiać piękne widoki Beskidu Śląskiego.

Przeczytaj więcej o Wiślanej Trasie Rowerowej

2. SZLAK ORLICH GNIAZD

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych polskich szlaków turystycznych, który 2010 roku zdobył certyfikat najlepszego produktu turystycznego w Polsce!  Oznaczony jest kolorem czerwonym, liczy 178km i przebiega przez województwo śląskie i małopolskie, łącząc Kraków z Częstochową. Na szlaku podziwiać możecie wspaniałe panoramy z malowniczymi skalnymi wzgórzami i mieniącą się w różnych odcieniach zieleni przyrodą. Między nimi odznaczające się liczne średniowieczne zamki, zwane Orlimi Gniazdami, które powstały XIV wieku za sprawą Kazimierza Wielkiego i miały chronić granic państwa  oraz strzec Krakowa, czyli ówczesnej stolicy.

Szlak Orlich Gniazd ze względu na ukształtowanie terenu oraz momentami piaszczyste podłoże jest dość wymagający, ale widoki i ciekawe miejsca na trasie wynagrodzą wszystkie trudy!

Przeczytaj więcej o Szlaku Orlich Gniazd

3. CZERWONY SZLAK ROWEROWY NR 1

Czerwona jedynka to szlak z Katowic przez Bielsko-Białą aż do przełęczy Glinka na granicy ze Słowacją. Jest to bardzo często wybierany szlak rowerowy przez mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którzy chcą dojechać przez Paprocany do Pszczyny.

Odcinek z Katowic do Pszczyny ma 52km długości i jest bardzo dobrze oznakowany. Rowerzyści przejadą przez Dolinę Trzech Stawów, drogami Lasów Murckowskich i Kobiórskich, a także aleją Książęcą i Dębową, którymi niegdyś przemierzał książę pszczyński, jadąc na polowania do Zameczku w Promnicach na Jeziorem Paprocańskim. Główną atrakcją czerwonego szlaku rowerowego nr 1 jest Pszczyna z przepięknym Parkiem Zamkowym i klimatycznym rynkiem z pysznymi lodami!

Przeczytaj więcej o czerwonym szlaku rowerowym nr 1

4. LEŚNO RAJZA

Leśno Rajza, czyli „długa przejażdżka po lesie”, to szlak rowerowy, którego główna pętla liczy około 90km po lasach w powiecie tarnogórskim i lublinieckim. Stworzony został na podstawie porozumienia partnerskiego przez 6 gmin: Kalety, Świerklaniec, Koszęcin, Woźniki, Tworóg i Miasteczko Śląskie. Leśno Rajza to bardzo przyjemny, rekreacyjny szlak rowerowy, który prowadzi po malowniczych terenach leśnych i który pozwala oderwać się od zgiełku miasta. Bardzo dobre leśne drogi i w większości brak ruchu samochodowego czyni Leśną Rajzę przyjazną dla dzieci oraz mniej zaawansowanych rowerzystów.

Przeczytaj więcej o szlaku Leśno Rajza

5. ŻELAZNY SZLAK ROWEROWY

Żelazny Szlak Rowerowy to nowy, polsko-czeski szlak poprowadzony w dużej mierze po zamkniętych i niewykorzystanych liniach kolejowych. Szlak liczy 55km, przebiegając przez gminy: Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice, a także czeską Karvinę i Pietrovice.

Na szlaku zamontowano tablice informacyjne nawiązujące do kolejowego dziedzictwa historycznego, dzięki którym turyści podróżujący szlakiem mogą dowiedzieć się jak kolej trafiła na tereny poszczególnych samorządów oraz jaki wpływ miała kolej na życie ich mieszkańców.

Przeczytaj więcej o Żelaznym Szlaku Rowerowym

6. LISWARCIAŃSKI SZLAK ROWEROWY

Liswarciański Szlak Rowerowy zaczyna się w Woźnikach, a kończy w Wąsoszu Górnym, tuż przy granicy z województwem łódzkim. Oznaczony jest kolorem niebieskim i ma 108km. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty przez mniej znane i rzadziej odwiedzane tereny województwa śląskiego. Zielone, ciche, spokojne, bez dużych miast, ale z małymi klimatycznymi wioskami, w których spotkacie dzieci mówiących Wam: „Dzień dobry”, a także zobaczycie stare drewniane chaty, kaczki na podwórku, a za domem pasące się krowy…

Przeczytaj więcej o Liswarciańskim Szlaku Rowerowym

Podobało się? Polajkuj, skomentuj, udostępnij, żeby inni też mogli tu trafić :) Dzięki!

Similar Posts