Szlak rowerowy Odra-Nysa… 11 powodów dlaczego warto!

Szlak rowerowy Odra-Nysa… 11 powodów dlaczego warto!

Szlak rowerowy Odra-Nysa... 11 powodów dlaczego warto!

Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej rozpoczyna się w Czechach przy źródle Nysy i prowadzi aż do niemieckiego Ahlbeck nad Morzem Bałtyckim. Jest to poprowadzony najbliżej Polski zagraniczny szlak rowerowy, dlatego jest często odwiedzany przez polskich rowerzystów. Do czeskiego początku szlaku jest tylko ok. 30 kilometrów ze Szklarskiej Poręby, a żeby trafić na niemiecki odcinek wystarczy przekroczyć granicę! Jest tuż za nią!

 

Więcej o mojej wyprawie rowerowej szlakiem Odra-Nysa znajdziecie w tym wpisie: „Rowerem ze Śląska nad morze przez trzy kraje! Szlakiem Odra Nysa… Cz.2”

 

… a dlaczego warto wybrać właśnie ten szlak na kilkudniową wyprawę rowerową? No bo…

 

1. Skorzystacie ze świetnej infrastruktury rowerowej

Nie od dziś wiadomo, że niemieckie szlaki rowerowe są jednymi z najlepszych w Europie. Równe, ciągnące się kilometrami asfaltowe drogi wyłączone z ruchu samochodowego. Do tego infrastruktura towarzysząca w postaci miejsc odpoczynkowych i dętkomatów, a także bardzo dobre oznakowanie, które prowadzi jak po sznurku. To wszystko sprawia, że niemiecki odcinek szlaku Odra-Nysa zadowoli zarówno hardcorowego długodystansowca, weekendowego amatora, jak i rodzica z małym dzieckiem!

 

2. Wyciszycie się

Już sama jazda na rowerze odstresowuje i pozwala zapomnieć o codziennych problemach… Jednak jadąc długie odcinki po wałach wzdłuż Nysy i potem Odry przeniesiecie się w inny świat! Świat, w którym jesteście tylko Wy i dzika przyroda.

 

3. Poobserwujecie ptaki

Szlak rowerowy Oder Neiβe Radweg prowadzi przez Rezerwat Przyrody Anklamer Stadbruch i Park Narodowy Doliny Dolnej Odry, który jest europejską ostoją ptaków. W olbrzymich ilościach występują tutaj ptaki wodno-błotne, a jesienny przelot żurawi, stanowiący niezwykłe widowisko, stał się atrakcją turystyczną zyskującą z roku na rok coraz więcej miłośników. Nad rozlewiskami Odry zobaczycie również polujące duże ptaki drapieżne, a także bociany, czaple czy kormorany.

 

4. Możecie zobaczyć bobra, alpakę i bawoła

Pasące się konie, krowy, owce czy kozy może nie zrobią na Was wrażenia, ale alpaki czy bawoły już bardziej! Gdy będziecie mieć trochę szczęścia możecie spotkać wydrę europejską i bobra! Gdy zobaczyłem przy szlaku tabliczkę z informacją „Uwaga bobry” uśmiechnąłem się z niedowierzaniem. Jednak po kilku kilometrach przed moim przednim kołem spokojnie, bez większego przejęcia przemaszerował… wielki i mokry bóbr! Zatrzymałem się, spojrzeliśmy sobie prosto w oczy… i uciekłem.

 

5. Prześpicie się w domku na drzewie

Szlak prowadzi obok parku rozrywki o nazwie Kulturinsel – Die Geheime Welt von Turisede (Wyspa Kulturalna – Tajny świat Turisede). Miejsce z fascynującą i działającą na wyobraźnie historią. Tematyka parku zbudowana jest wokół cywilizacji tajemniczego ludu Turisede, który zamieszkiwał te tereny tysiące lat temu. Lud ten mieszkał w domkach na drzewie i doskonale opanował sztukę budowy w drewnie. Dlatego to właśnie tutaj wybudowano pierwszy w Niemczech hotel domków na drzewach dla miłośników nocowania z przygodami, a wokół niego eklektyczne połączenie parku tematycznego, skansenu, muzeum i ogrodu zoologicznego. Przeciekawe miejsce nie tylko dla dzieciaków!

 

6. Zjecie pyszny kartoffelsalat

Na szlaku Oder Neiβe Radweg spotkacie sporo klimatycznych restauracji i knajpek, w których dobrze zjecie i spróbujecie regionalnego piwa. Najbardziej urzekła mnie mała knajpka, znajdująca się w Luckow nad Jeziorem Nowowarpieńskim. Na podwórku, w okienku stodoły pokrytej strzechą miła Pani sprzedawała piwo w butelce i kartoffelsalat, a miły Pan rozmawiał z gośćmi siedzącymi przy stolikach z widokiem na jezioro. Co za klimat, co za miejsce, co za sałatka ziemniaczana! 

 

7. Zwiedzicie Gorlitz

Gorlitz to jedno z niewielu miast, które podczas wojny nie zostało zniszczone, dzięki temu posiada niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Oczywiście najbardziej zachwyca rynek otoczony renesansowymi i barokowymi kamienicami z przyciągającym wzrok ratuszem. Innym z symboli miasta jest leżący nad Nysą monumentalny gotycki Kościół św. Piotra i Pawła. Poza tym w Gorlitz warto zobaczyć budynki Teatru Miejskiego i dworca kolejowego, a także secesyjny dom towarowy czy Plac Pocztowy. Oprócz całej masy turystów uroki zabytkowego miasta docenili również filmowcy z Hollywood. Quentin Tarantino kręcił tutaj sceny do filmu „Bękarty wojny”, a George Clooney do „Obrońców skarbów”. Piękne miasto!

 

8. Zobaczycie piękne panoramy czeskich miast

W Czechach szlak nie biegnie przez centra dużych miast i poprowadzony jest przez obrzeża, więc pojedziecie mało ruchliwymi drogami i momentami mocno pod górę, bo to przecież Góry Izerskie! Dzięki temu będziecie mogli podziwiać piękne panoramy dwóch największych miast kraju libereckiego: Jablonca i Liberca! Co za widok!

 

9. Znajdziecie się na granicy trzech państw

Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na szlaku Odra-Nysa jest trójstyk granic. Jest to miejsce, w którym łączą się granice: Polski, Czech i Niemiec. Po każdej stronie powiewają flagi wszystkich trzech państw oraz niebieska flaga Unii Europejskiej. Zatrzymując się tam popatrzycie na trzy kraje jednocześnie!

 

10. Wykąpiecie się w pokopalnianym wyrobisku

Tuż przy czeskim odcinku szlaku w miejscowości Gródek nad Nysą znajduje się Jezioro Kristyna, a w Gorlitz Jezioro Berzdorfer. Oba są sztucznymi zbiornikami powstałymi na skutek celowego zalania kopalni węgla brunatnego. Tereny, w których niegdyś wydobywano węgiel zostały rekultywowane i dziś można wykąpać się w czystych wodach jeziora.

 

11. Pokręcicie po górach i wzdłuż nadmorskich plaż

Szlak zaczyna się w czeskich Górach Izerskich, w których będziecie pokonywać spore przewyższenia, a kończy się tuż przy plaży nad Morzem Bałtyckim w Ahlbeck …więc nie musicie wybierać: morze czy góry? Podróżując szlakiem wzdłuż Nysy i Odry znajdziecie się tu i tu!

 

Szlak rowerowy wzdłuż Odry i Nysy (Oder Neiβe Radweg) zdecydowanie zachwyca. Powodów, żeby się na niego wybrać jest oczywiście więcej, ale te już powinny Was przekonać. Macie możliwość… Jedźcie! Ja zdecydowanie Was do tego namawiam.

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com