Najlepsze mniej znane szlaki rowerowe w śląskim
Od pierwszego do ostatniego kilometra przejechałem ponad 100 szlaków rowerowych w województwie śląskim. Część jest bardzo słaba, część jest nijaka, ale jest też grupa szlaków, które zdecydowanie warto przejechać. Stworzyłem już listę moim zdaniem najlepszych z nich. Prezentowałem Wam je wielokrotnie, więc pewnie większość z Was już je przejechała. W tym wpisie chciałbym pokazać te nieco mniej znane, które nie są tak oblegane, popularne. W relacjach w mediach społecznościowych rzadko są prezentowane, ale zapewniam Was – warto je przejechać!
Jeśli doceniasz moją pracę, chcesz więcej takich materiałów i chciałbyś się w jakiś sposób odwdzięczyć, możesz to zrobić stawiając mi kawę.
Oto moja lista najlepszych szlaków rowerowych w śląskim, ale tych mniej znanych.
FOLGA NA ZAKOLU
„Folga na Zakolu” to nowy szlak na rowerowej mapie województwa śląskiego. Składa się z 2 szlaków głównych: czerwonego wschód-zachód i niebieskiego centralnego oraz 5 szlaków łącznikowych oznakowanych kolorem czarnym. Czerwona trasa ze wschodu (Cielętniki) na zachód (Mokra) liczy 87km i przebiega przez północną część powiatu częstochowskiego. Centralny szlak rowerowy „Folga na Zakolu” ma 39km i prowadzi z miejscowości Rudniki przez gminę Mykanów i Kruszyna do Kłomnic.
SZLAK ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO
Szlak rowerowy Zygmunta Krasińskiego oznakowany jest kolorem zielonym i ma 72km długości. Rozpoczyna się na Starym Rynku w Częstochowie skąd przez Mstów, Złoty Potok i Żarki prowadzi do Myszkowa, gdzie kończy się przy dworcu PKP. Jest to jeden z najlepszych szlaków rowerowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
SZLAKI ROWEROWE ZAWIERCIA
Zarówno niebieski jak i zielony szlak rowerowy w Zawierciu zaczyna się przy dworcu PKP i kończy się przed Zamkiem Bąkowiec w Morsku. Jeden i drugi ma 15km, ale niebieski prowadzi przez Blanowice, a zielony przez Kromołów. Łącząc je można stworzyć atrakcyjną pętlę. Szlaki mają charakter rekreacyjny, a ich głównymi zaletami są widoki na malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz świetnie poprowadzone nowe drogi rowerowe.
DOOKOŁA BIELSKA-BIAŁEJ
Szlak rowerowy dookoła Bielska-Białej ma długość 52km i oznakowany jest kolorem niebieskim. Ukształtowanie powierzchni Bielska-Białej jest zróżnicowane. Miasto leży na terenach wyżynnych oraz górskich, dlatego trasa jest mocno pofalowana. Liczne podjazdy sprawiają, że jest ona bardzo widokowa, ale z drugiej strony dość trudna.
ŚLADAMI STROJU CIESZYŃSKIEGO
Szlak rowerowy Śladami Stroju Cieszyńskiego liczy 38km, oznakowany jest kolorem czarnym i przebiega przez gminę Goleszów oraz częściowo gminę Skoczów. Oprócz wartości kulturowych ma charakter widokowy, dlatego to idealna propozycja dla miłośników pięknych panoram. Trasa jest urozmaicona. Prowadzi przez pagórkowate tereny Pogórza Śląskiego z przepięknymi widokami na Beskid Śląski oraz przez stosunkowo płaskie równinne tereny doliny Wisły.
PĘTLA RYBNICKA
Pętla Rybnicka to szlak rowerowy oznaczony kolorem niebieskim, który wytyczony jest w północnej części Rybnika. Ma 36km i biegnie przez rozległe kompleksy leśne, okrąża jezioro Rybnickie oraz prowadzi wzdłuż rzeki Rudy, łącząc najważniejsze ośrodki rekreacyjne miasta. Szlak nie jest trudny, ale dużo ilość dróg leśnych sprawia, że poleciłbym go raczej średniozaawansowanym rowerzystom.
CZARNA PĘTLA ROWEROWA W GMINIE KORNOWAC
Czarna pętla rowerowa przebiega przez małe miejscowości w gminie Kornowac w powiecie raciborskim. Ma 20km długości i prowadzi przez malownicze, pagórkowate tereny zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego. Na trasie najbardziej zachwyca znakomity asfaltowy odcinek wzdłuż zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Bociek”. To zdecydowanie najlepszy odcinek szlaku i jeden z najlepszych rowerowych odcinków w całym województwie śląskim!
Spodobało Ci się to zestawienie? Przydało się w podjęciu decyzji na jaki rowerowy szlak się wybrać? Jeśli tak, możesz za to podziękować stawiając mi kawę i motywując do dalszej pracy :)