Niebieska pętla rowerowa powiatu mikołowskiego
Szlak rowerowy wokół powiatu mikołowskiego ma 73km i prowadzi przez wszystkie 5 gmin powiatu: Mikołów, Wyry, Łaziska Górne, Orzesze i Ornontowice. Trasa ułożona jest w formie pętli i nie ma ściśle określonego miejsca początkowego i końcowego. Ze względu na długość szlak przeznaczony jest dla średniozaawansowanych rowerzystów z rowerem crossowym lub gravelem.
Długość: 73km
Przebieg szlaku:
Mikołów – Wyry (4km) – Łaziska Górne (10km) – Gostyń (13km) – Orzesze: Gardawice (20km) – Zazdrość (23km) – Zawada (28km) – Jaśkowice (32km) – Ornontowice (pałac: 38,5km) – Mikołów: Bujaków (51km) – Paniowy (54km) – Śmiłowice (59km) – Jamna (65km) – Kamionka (66km) – Centrum
Data przejazdu: 06.04.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak dookoła powiatu mikołowskiego oznakowany jest kolorem niebieskim. Brakuje znaków malowanych na drzewach i płotach. Rowerzyści zdani są tylko na tabliczki, które przymocowane są głównie do niskich żółtych słupków. Tabliczki te nie są zgodne ze standardami i pojawiają się zbyt rzadko! Często są zamazane, przekręcone lub uszkodzone, dlatego należy stwierdzić, że oznakowanie szlaku jest bardzo słabe.
Dodatkowo na szlaku występują tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych powiatu mikołowskiego. Niestety są one przestarzałe i mało czytelne.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Niebieski szlak powiatu mikołowskiego głównie prowadzi po drogach asfaltowych z małym ruchem samochodowym, ale są również odcinki bardziej ruchliwe. Należy do nich ul. Pszczyńska w centrum Mikołowa oraz droga wojewódzka nr 925 z Bujakowa do Paniowy.
Całkiem sporo jest również odcinków terenowych. Szutry i grunty łącznie stanowią 26% całego szlaku. Głównie są to leśne i polne drogi w północnej części Mikołowa, które między Śmiłowicami a Doliną Jamny są wysypane kamieniami. Dłuższy odcinek leśny znajduje się również w Ornontowicach i jest to jeden z najprzyjemniejszych fragmentów szlaku. Właśnie ze względu na drogi terenowe najbardziej odpowiednim rowerem będzie crossowy lub gravel.
Uwaga! Szlak jest nieprzejezdny w Mikołowie Śmiłowicach! Trasa przebiega tam przez teren prywatny, który właściciel postanowił zamknąć siatką z drutem kolczastym. Pojawił się tam znak, że trasa zamknięta oraz ostrzeżenie o drucie kolczastym, ale nie ma żadnej informacji o objeździe, dlatego rowerzyści zdani są sami na siebie. Jeśli szukacie objazdu to od razu powiem Wam, że ten najbliższy przez pola do sklepu rowerowego, też jest zamknięty przez właściciela, bo to też teren prywatny! Więc jak objechać? Drogą krajową nr 44. Jest ona bardzo ruchliwa, ale jest chodnik.
Innym utrudnieniem są jednokierunkowe drogi w centrum Mikołowa.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,6km (1%)
– utwardzona: 0,6km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 53km (72%)
Droga szutrowa: 17km (23%)
Droga gruntowa: 2km (3%)
Inna: 0,1km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Na szlak można dojechać pociągiem. Na dworcu w Mikołowie, oddalonym o ok. 1km od szlaku, zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich kursujące między Katowicami a Rybnikiem. Wysiąść można również na stacjach Mikołów Jamna, Orzesze lub Orzesze Jaśkowice.
Jeśli chcecie dojechać samochodem to polecam zostawić go na parkingu w Mikołowie Kamionce na ul. Świerkowej tuż przy DK44. Można też zaparkować przy kościele w Orzeszu Jaśkowicach lub w Wyrach przy szkole na ul. Puszkina.
CIEKAWE MIEJSCA
RYNEK W MIKOŁOWIE
Mikołów jest jednym z nielicznych miast na Górnym Śląsku, które zachowało dawną starówkę z rynkiem oraz odchodzącymi od niego ulicami. Odrestaurowany w 2002 roku stanowi centrum życia kulturalnego miasta. Jego ozdobą jest fontanna, a obok niej znajdują się szare, granitowe płyty, które tworzą zarysy murów stojącego tu niegdyś ratusza. W podobny sposób zaznaczono miejsce, gdzie przed wiekami znajdowała się najstarsza studnia miejska. Plac otaczają kamienice z XVIII i XIX wieku, z których wiele zachowało dawne detale architektoniczne. Obecny budynek ratusza, wtopiony w zachodnią pierzeję rynku, wybudowany został w latach 1870-72.
DOLINA JAMNY
Bardzo malowniczy zakątek Mikołowa. Dolina rzeki Jamny to zespół przyrodniczo-krajobrazowy utworzony w celu ochrony wyjątkowych i cennych fragmentów krajobrazu naturalnego. W dolinie, gdzie wije się potok występują dobrze zachowane płaty łęgu olszowo-jesionowego i kilkanaście gatunków roślin chronionych lub rzadkich na terenie województwa. Bezpośrednio przy szlaku znajduje się stajnia, a tuż obok mały sklepik „Pasieka z Doliny Jamny”, w którym zaopatrzyć się można w świeże miody, sery, jajka oraz inne naturalne pyszności.
DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA W MIKOŁOWIE
Pochodzi z 1757 roku, a jego fundatorką była Katarzyna Rozyna Bujakowska. Kościół ma konstrukcję zrębową z dwuspadowym dachem pokrytym gontem. Wieża ma konstrukcję słupową i posiada barokowy, cebulasty hełm i latarnię oraz zawieszony jest na niej dzwon z początku XVI wieku, pochodzący z poprzedniego kościoła. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
PAŁAC HEGENSCHEIDTÓW W ORNONTOWICACH
Pochodzi z końca XIX wieku i został wybudowany dla rodu Hegenscheidtów – ówczesnych właścicieli Ornontowic, którzy mieszkali w nim do 1945 roku. Po wojnie w budynku mieściła się szkoła rolnicza, a pod koniec XX wieku został zakupiony przez Konsorcjum Finansowo-Inwestycyjne „Colloseum”, które chciało stworzyć w nim szkołę biznesu. Ze względu na ich problemy z prawem rezydencję zajął syndyk, a po firmie pozostał jedynie znak na bramie. W 2005 roku pałac kupił Holender, który trzy lata później obiecywał, że dostosuje go do celów turystycznych. Niestety tak się nie stało, pałac jest zamknięty, obowiązuje zakaz robienia zdjęć i zobaczyć go można jedynie zza płotu. Szkoda!
W pobliżu pałacu znajduje się „Aleja Dębowa”, którą tworzy szpaler 72 ponad 100-letnich dębów szypułkowych.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na trasie szlaku jest 7 miejsc z wiatami odpoczynkowymi oraz jedno miejsce niezadaszone z ławkami i stolikiem (Mikołów Śmiłowice). Większość z nich stoją w towarzystwie placów zabaw lub siłowni. Najatrakcyjniejsze znajdują się w Wyrach przy stawie Wicie, a także w Parku Ynzla w Łaziskach Górnych.
SZLAKI ROWEROWE
Na terenie powiatu mikołowskiego znajduje się jeszcze czerwony, zielony i żółty szlak rowerowy oraz czarne szlaki łącznikowe. Wszystkie powstały w ramach tego samego projektu, którego celem było stworzenie sieci tras rowerowych powiatu mikołowskiego.