Czerwona pętla rowerowa w Pogrzebieniu
Trasa czerwonego szlaku rowerowego ułożona jest w formie pętli i liczy 5 km długości. Jest zatem bardzo krótka, więc bez problemu powinni sobie z nią poradzić nawet początkujący rowerzyści. Planując wycieczkę należy przygotować się na ponad 2 km jazdy terenową nawierzchnią, dlatego zalecany jest rower na nieco szerszych oponach, które zapewnią przyczepność na kamieniach i szutrze. Szlak ma przypisany numer 327.
Długość: 5km
Początek: Pogrzebień
Koniec: Pogrzebień
Przebieg szlaku:
Szlak prowadzi tylko po Pogrzebieniu
Data przejazdu: 23.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym, a kierunek jazdy wyznaczają znaki R-1 oraz znaki R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejsc. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych w gminie Kornowac.
Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie powinniście mieć problemów z nawigacją.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak jest krótki, ale ponad 2km jego trasy stanowią drogi o nawierzchni gruntowej i szutrowej, na których miejscami rozsypane są kamienie. Dobrze mieć zatem rower na nieco szerszych oponach, które zapewnią przyczepność na kamieniach i szutrze.
Szlak jest krótki i ciężko wyróżnić tutaj najlepsze i najgorsze odcinki. Fragment przez zespół przyrodniczo-krajobrazowy Bociek jest trudniejszy technicznie i docenią go przede wszystkim fani przyrody i jazdy w terenie. Rowerzyści lubiący równe nawierzchnie pewnie tam zaklną…
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2,8km (56%)
Droga szutrowa: 1,8km (36%)
Droga gruntowa: 0,4km (8%)
Inna: 0km
DOJAZD
Bezpośrednio przy szlaku nie ma dworców kolejowych, a najbliższy znajduje się w Raciborzu, ok. 8km od Pogrzebienia. Dojeżdżając samochodem można zostawić go na parkingu przy wieży widokowej lub przy skwerze na ul. Brzezka w Pogrzebieniu.
CIEKAWE MIEJSCA
PAŁAC LARISCHÓW W POGRZEBIENIU
Pałac początkowo należał do rodziny Larischów, a w 1882 roku posiadłość została zakupiona przez ród Baildonów. W latach 1885-87 przebudowany we włoskim stylu willowym i wyposażony w cenne białe marmurowe schody. W 1930 roku pałac nabyło Zgromadzenie Salezjanów a 16 lat później przejęły go Siostry Salezjanki. Od tego czasu jest on ośrodkiem wychowawczym, placówką kulturalno-oświatową i centrum pomocy charytatywnej dla dzieci i młodzieży.
WIEŻA WIDOKOWA
Jedna z wież Szlaku Silesianka w Krainie Górnej Odry. Ma niemal 20 metrów wysokości i stoi na wzgórzu na wysokości 291 m n.p.m. Świetnie widać z niej Dolinę Odry, Beskidy, Sudety, a także hałdę Szarlota w Rydułtowach.
ZESPÓŁ PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWY BOCIEK
Niezwykle malowniczy i widokowy, bo nieco pagórkowaty obszar. Ekosystem terenu jest półnaturalny i stanowi miejsce występowania unikatowych siedlisk i ostoi rzadkich i zagrożonych gatunków fauny i flory.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Najlepszym miejscem na odpoczynek będzie platforma widokowa. Tuż przy niej znajdują się ławki oraz stojaki na rowery.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 327 w Pogrzebieniu łączy się z innymi szlakami rowerowymi w gminie Kornowac:
- Zielona szlak rowerowy nr 313
- Czarna pętla rowerowa w Pogrzebieniu – nr 326
- Żółta pętla rowerowa w Pogrzebieniu – nr 328