Rowerowe wakacje: Jezioro Chechło-Nakło
Zabrać rowery i jechać z rodziną na kilka dni urlopu. Niekoniecznie daleko, chociaż kilkadziesiąt kilometrów od domu. Tak żeby wypocząć, zresetować się i doładować baterię, a przy okazji lepiej poznać okolicę i jej ciekawe miejsca.
Jak tylko otworzyli po covidowym lockdownie hotele i na mapach pogodowych wreszcie pojawiło się słońce, postanowiliśmy ruszyć w śląskie. Cel: jezioro Chechło-Nakło! Idealne tereny na rower, świetne leśne dukty, a dookoła mnóstwo atrakcji turystycznych wartych zobaczenia.
JEZIORO CHECHŁO-NAKŁO
Jezioro Chechło-Nakło to sztuczny zbiornik wodny położony w powiecie tarnogórskim, na terenie gminy Świerklaniec, na granicy sołectw Świerklaniec i Nakło Śląskie.
Akwen powstał w latach 70. ubiegłego wieku przez zalanie funkcjonującej tu wcześniej kopalni piasku. To właśnie dlatego można cieszyć się piaszczystymi plażami, które w połączeniu z I klasą czystości wody stają się miejscem bardzo popularnym, szczególnie w ciepłe weekendy. Wokół jeziora rozpościerają się sosnowe i mieszane lasy o powierzchni ok. 300 ha.
Jezioro można objechać rowerem tworząc pętlę o długości ok. 7km.
NOCLEG
Na nocleg dla naszej trójki wybraliśmy Ośrodek Wypoczynkowy Żagiel. Bardzo przyjemne miejsce położone tuż przy brzegu jeziora. Ośrodek dysponuje małymi, ale bardzo ładnymi pokojami w morskim klimacie dla jednej lub dwóch osób z możliwością dostawki. W pokoju znajduje się łazienka z prysznicem, ręczniki i zestaw kosmetyków. Do dyspozycji jest także część ogólnodostępna z dużym stołem, lodówką, zestawem do parzenia kawy i herbaty oraz telewizorem i konsolą do gier. Dla dzieci natomiast znajdziecie książki, zabawki, kredki, gry planszowe, a przed budynkiem plac zabaw.
Na terenie ośrodka znajduje się również restauracja czynna w każdy weekend oraz otwarte w sezonie letnim Bistro Żagiel. Można zamówić pysznego bajgla, pizze, smażony ser z frytkami belgijskimi oraz inne przekąski i zimne napoje. Co nam się jeszcze bardzo podobało – ośrodek dysponuje własnym tarasem z widokiem na jezioro. Fajnie można tam pochillować na leżaczku np. po wycieczce rowerowej. Jest także plaża i pomost, a przy nim dostępne do wypożyczenia rowerki wodne i kajaki.
Ośrodek noclegi sprzedaje głównie w pakietach. Pakiet bazowy zawiera 4 noclegi ze śniadaniem i obiadokolacją (poniedziałek – piątek), a także bezpłatny parking, Wi-Fi na terenie całego obiektu, bezpłatna kawa i herbata w części ogólnodostępnej, leżaki na prywatnej plaży i 1h na rowerze wodnym. Cena takiego pakietu to dla jednej osoby 640zł za pokój, a dla dwóch osób 1000zł za pokój. Dzieci do lat trzech mają pobyt gratis, a dzieci do 12 roku życia 50% taniej.
Na terenie OW Żagiel można bezpiecznie przechować rowery w specjalnym pomieszczeniu. Jeśli natomiast chcielibyście wypożyczyć rower to również istnieje taka możliwość. Cena 10zł/h.
Więcej informacji znajdziecie na ich stronie: www.owzagiel.eu
PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH
No to przechodzimy do najważniejszego. Gdzie jeździć? Co wartego odwiedzenia jest w okolicy? W zależności od Waszego stopnia zaawansowania mam 3 propozycje wycieczek rowerowych. Każda przyjemna i pełna atrakcji!
PARK ŚWIERKLANIEC
Krótka trasa idealnie nadająca się dla początkujących rowerzystów, a także dla dzieci. Liczy zaledwie 18,5km w zdecydowanej większości po drogach wyłączonych z ruchu samochodowego. Trasa składa się z trzech etapów. Pierwszy to przejazd leśnym duktem, na który wjedziecie chwilę po rozpoczęciu wycieczki. Leśny odcinek ma ok. 3km w jedną stronę. Drugim etapem wycieczki jest kręcenie po parku Świerklaniec. Parkowe alejki poprowadzą obok pięknych okoliczności przyrody w postaci stawów, strumyków, wodospadów i kolorowych kwietników. Zobaczyć można także takie atrakcje turystyczne jak Pałac Kawalera, rzeźby Fremieta czy kościół pw. Dobrego Pasterza, które przypominają o rodzinie Donnersmarcków, mieszkającej tutaj na przełomie XIX i XX wieku. Warto zatrzymać się przy znajdującej się w centralnym punkcie parku fontannie, odpocząć na ławeczce nad parkowym stawem, zobaczyć ruiny znajdującego się tu niegdyś zamku, a także pobawić z dzieckiem na placu zabaw.
Powrót tą samą trasą przez las doprowadzi Was znów nad jezioro Chechło-Nakło, gdzie rozpoczniecie trzeci etap wycieczki – objazd akwenu. Drogą o asfaltowej nawierzchni i kawałek szutrówką pokonacie ostatnie 6km trasy, co rusz zachwycając się pięknymi widokami jeziora.
TARNOWSKIE GÓRY I PAŁACE DONNERSMARCKÓW
Pętla rowerowa o długości 41km, która przeznaczona jest dla średniozaawansowanych rowerzystów. Trasa z jeziora prowadzi do Tarnowskich Gór, które od wieków były przekopywana w poszukiwaniu rud ołowiu, srebra oraz żelaza. Pamiątką po wydobywczej historii są szyby, kopalnie, kamieniołomy, wyrobiska i hałdy, które będą ważnymi punktami rowerowej wycieczki. W Tarnowskich Górach trasa zahacza o niemal wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne miasta, czyli rynek, Dzwonnice Gwarków, zamek w Starych Tarnowicach, Sztolnie Czarnego Pstrąga w parku Repeckim, hałdę Popłuczkową, kanion tarnogórski oraz zabytkową Kopalnię Srebra.
Druga część wycieczki to odkrywanie spuścizny rodziny Donnersmarcków – magnatów ziemskich i przemysłowych. Zwiedzanie pałacu w Nakle Śląskim, a także parku w Świerklańcu z Pałacem Kawalera, rzeźbami Fremieta i fontanną „Trzy Gracje”.
Trasę można skrócić o 11km. Wystarczy z Nakła Śląskiego pojechać prosto nad jezioro, rezygnując tym samym z odwiedzenia Świerklańca.
LEŚNO RAJZA
Leśno Rajza czyli „długa przejażdżka po lesie”, to niemal 100-kilometrowy szlak rowerowy w powiecie tarnogórskim i lublinieckim stworzony na podstawie porozumienia partnerskiego przez 6 gmin. Szlak poprowadzony jest głównie przez obszary leśne i oznakowany jest kolorem zielonym. Ze względu na swoją długość oraz momentami bardziej wymagające odcinki leśne trasa przeznaczony jest dla bardziej wprawionych rowerzystów.
Szlak pozwala uciec od miejskiego zgiełku w malownicze Lasy Lublinieckie aby cieszyć się spokojem i przyrodą. Jednak na trasie również można zobaczyć kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Przede wszystkim zespół pałacowo-parkowy w Brynku czy znajdujący się 2km od szlaku Pałac w Koszęcinie.
Leśno Rajza z jeziora Chechło-Nakło prowadzi w stronę Świerklańca, a następnie odbija na północ, gdzie przez gminę Miasteczko Śląskie doprowadza do Kalet. Następnie przez Koszęcin, a potem Tworóg oraz ponownie Kalety i Miasteczko Śląskie dociera do zamknięcia pętli nad jeziorem.