Jezioro Chechło-Nakło

Jezioro Chechło-Nakło

Jezioro Chechło-Nakło to sztuczny zbiornik wodny położony w powiecie tarnogórskim, na terenie gminy Świerklaniec, na granicy sołectw Świerklaniec i Nakło Śląskie.Pod koniec lat 60. w tym miejscu wydobywano piasek. W 1968 zakończono kopanie piasku, a po kilku latach zalano wodą. Zalew w 1973 przekształcony został na bezodpływowe jezioro. Jego pojemność to 1,5 mln m³, a powierzchnia 90,3 ha. Pod względem bakteriologicznym wody zalew jest bardzo czysty i odpowiada I klasie czystości.

Jezioro pełni funkcje rekreacyjne. Wokół niego znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe i kempingi, wypożyczalnie kajaków, łodzi, rowerów wodnych oraz trasy spacerowe. Jezioro charakteryzuje się piaszczystymi plażami, bo jego linię brzegową tworzą głównie piaski a także trawy i trzcinowiska. Wokół zalewu rozpościerają się sosnowe i mieszane lasy o powierzchni ok. 300 ha.

Inną atrakcją nad Jeziorem Chechło-Nakło jest obserwacja samolotów pasażerskich, które podchodzą do lądowania lub startują z pobliskiego lotniska w Pyrzowicach.

Przy jeziorze znajduje się sporo punktów gastronomicznych, a wśród nich przyjazny rowerzystom Bar u Adika, gdzie prócz smacznego jedzenia można dostać także gadżety z logo Rowerem Po Śląsku. Jeśli chcielibyście przyjechać tutaj na kilka dni to polecam OW Żagiel.

LEŚNO RAJZA

Leśno Rajza to szlak rowerowy poprowadzony głównie przez tereny leśne w powiecie tarnogórskim i lublinieckim. Szlak biegnie również wokół Jeziora Chechło-Nakło, które jest doskonałą bazą wypadową do przejażdżki po pobliskich lasach. Trasy Leśnej Rajzy idealnie sprawdzają się na wycieczki rowerowe z dziećmi, a odcinek z Jeziora Chechło-Nakło do Parku w Świerklańcu jest tego doskonałych przykładem.

Przeczytaj więcej: Leśno Rajza

Jezioro Chechło-Nakło

PROPOZYCJE WYCIECZEK ROWEROWYCH

Leśno Rajza
Leśno Rajza

Leśno Rajza czyli „długa przejażdżka po lesie”, to 94-kilometrowy szlak rowerowy w powiecie tarnogórskim i lublinieckim poprowadzony głównie przez obszary leśne…

Rowerowe wakacje: Jezioro Chechło-Nakło

Zabrać rowery i jechać z rodziną na kilka dni urlopu. Niekoniecznie daleko, chociaż kilkadziesiąt kilometrów od domu. Tak żeby wypocząć, zresetować się i doładować baterię…

Śląskie na rowerze z dzieckiem: Jezioro Chechło-Nakło - Park Świerklaniec
Śląskie na rowerze z dzieckiem: Jezioro Chechło-Nakło – Park Świerklaniec

Wycieczka rowerowa rozpoczyna i kończy się nad jeziorem Chechło-Nakło, a docelowym punktem jest park w Świerklańcu. Trasa ma 18,5km długości i idealnie nadaje się dla dzieci.

Pokopalniane krajobrazy ziemi tarnogórskiej
Pokopalniane krajobrazy ziemi tarnogórskiej

Pamiątką po kopalnianej historii ziemi tarnogórskiej są szyby, kopalnie, kamieniołomy, wyrobiska i hałdy, które będą ważnymi punktami rowerowej wycieczki.

TRASY ROWEROWE

JEZIORO CHECHŁO-NAKŁO – GALERIA

Similar Posts