Śląskie na rowerze z dzieckiem: Dolina Trzech Stawów i Lasy Murckowskie
Tylko kilka kilometrów od centrum Katowic znajdują się rozległe tereny zielone, które stanowią idealną propozycję na wycieczki rowerowe z dziećmi. Bezpieczne drogi rowerowe i leśne dukty oraz mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. To wszystko sprawia, że rodzice mają świetną opcję na spędzenie dnia ze swoimi pociechami.
Start i meta: Dolina Trzech Stawów, Katowice
Dystans: 21km
Drogi bez ruchu samochodowego: 98%
Drogi publiczne: 2%
Nawierzchnia:
Drogi asfaltowe: 91%
Drogi szutrowe/leśne: 9%
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowySPIS TREŚCI
DOJAZD
Miejsce startu rowerowej pętli zlokalizowane jest tuż przy parkingu przy kąpielisku w Dolinie 3 Stawów, więc jeśli planujecie dojechać samochodem to można tutaj go zostawić. Inny parking znajduje się na ul. Trzech Stawów. Oba są darmowe.
Jeśli do Katowic chcecie dojechać pociągiem to trzeba doliczyć 4km na dojazd do trasy. Z dworca kierujcie się na rondo, przy którym znajduje się park Powstańców Śląskich. Tam swój początek ma czerwony szlak rowerowy nr 1, który bezpiecznie doprowadzi Was na Dolinę 3 Stawów.
PRZEBIEG TRASY
Łatwą i popularną rowerową wycieczkę zaczynamy w Katowicach w Dolinie Trzech Stawów, którą katowiczanie i mieszkańcy sąsiednich miast upodobali sobie do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Spotkać tu można wielu spacerowiczów, biegaczy, rolkarzy i oczywiście rowerzystów, którzy czerwonym szlakiem nr 1 dojeżdżają tutaj z centrum Katowic lub Tychów.
W Dolinie Trzech Stawów są stacje roweru miejskiego, w których bez problemu wypożyczycie rower.
Dolina Trzech Stawów to miejsce szczególne w Katowicach. Kiedyś zwana Sztauwajerami, ale odkąd pamięć sięga można było tutaj zabrać dzieci, spotkać się ze znajomymi, pospacerować, zrelaksować się nad stawem, czyli po prostu uciec od miejskiego zgiełku. Malownicze stawy z rybami, łabędzie, szuwary, kolorowe kwiaty i wielki las.
Z parkingu ruszamy w kierunku stawu Kąpielowego i jego prawą stroną dojeżdżamy do trasy rolkowo-rowerowej. Od tego momentu trzymamy się oznaczeń czerwonego szlaku rowerowego nr 1. Jedziemy świetną drogą rowerową poprowadzoną środkiem wyłączonej z ruchu samochodowego jezdni. Na jej skrajni znajduje się przestrzeń dla rolkarzy, a w jej otoczeniu mnóstwo zieleni. Odcinek ten liczy niecałe 2km, ale jeśli postawilibyśmy na nim licznik, który zliczałby rowerzystów to mógłby to być najpopularniejszy rowerowy odcinek w śląskim!
Po zakończeniu drogi rowerowej czeka nas około pół kilometra jazdy z samochodami, które szukają miejsca parkingowego. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za polaną piknikową, a przed parkiem linowym – w prawo. Za stadniną droga odbija w prawo i wjeżdżamy do lasów Murckowskich! To m.in. dzięki tym terenom leśnym Katowice są jednym z najbardziej, a według niektórych rankingów najbardziej zielonym miastem w Polsce! Jeśli chcecie pojeździć po Lasach Murckowskich to zapraszam: Lasy Murckowskie na rowerze.
Asfaltową alejką, którą dzielą ze sobą rowerzyści, biegacze i spacerowicze, jedziemy ponad kilometr przez las aż do przejazdu przez tory kolejowe. Uważajcie zwłaszcza z przyczepkami. Przejazdy są dość wąskie, a za nimi jest krótki podjazd, ale o bardzo dużym nachyleniu, więc bezpieczniej po prostu wprowadzić rower. Kolejnym miejscem, gdzie musicie zachować szczególną uwagę jest przejazd przez drogę krajową nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty). Kultura kierowców cały czas rośnie i większość z nich zatrzymuje się przed przejazdem rowerowym i przepuszcza rowerzystów, ale zawsze może zdarzyć się ktoś, kto bardzo się spieszy, więc uważajcie tutaj.
Leśna szutrówka jest następnym fragmentem wycieczki. Jest tutaj trochę nierówności, czasami może być trochę mokro, bo w pobliżu znajdują się źródła Kłodnicy, ale spokojnie dacie radę, bo to tylko 1km.
Dotrzecie do leśnego skrzyżowania szlaków. Znajduje się tutaj wiata odpoczynkowa, gdzie można na chwilę przycupnąć i tablica informacyjna. Tutaj opuszczamy nasz czerwony szlak i odbijamy w lewo. Teraz trzymamy się czarnego szlaku rowerowego nr 101. Jeszcze kilkaset metrów drogą szutrową, a potem po asfaltowej nawierzchni kręcimy lasem aż do stawu Janina. Jest to bardzo popularne miejsce, które często wybierają spacerowicze z Giszowca, a także rowerzyści robiący przerwę podczas kręcenia po Lasach Murckowskich. Nad tym malowniczo położonym stawem znajduje się Rybaczówka – punkt gastronomiczny z ogródkiem i placem zabaw.
Z Rybaczówki można wydłużyć trasę o zwiedzanie Giszowca. W pierwotnym założeniu trasa miała tak przebiegać. Jednak przez trwający remont drogi krajowej nr 86 na Giszowcu i brak ukończonych podziemnych przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, postanowiłem że będzie to opcja jedynie dla chętnych. Co warto zobaczyć na Giszowcu? Już sam układ osiedla jest bardzo ciekawy! Poza tym warto zajrzeć do parku, w którego centrum znajduje się najokazalszy budynek osiedla. Niegdyś to była Karczma Śląska, w której relaksowali się górnicy wracający po „szychcie”, a dzisiaj mieści się w nim restauracja „Pod Lipami”. W pobliżu znajduje się także Izba Śląska z galerią obrazów Ewalda Gawlika – górnośląskiego malarza zwanego Van Goghiem z Nikisza. Dzieci pewnie najbardziej zadowoli plac zabaw :)
Z Rybaczówki wracamy tym samym śladem aż do stawu Kąpielowego, przy którym zaczynaliśmy. Jednak będąc przy nim jeszcze nie kończymy pętli. Za wiaduktem skręcamy w lewo, skąd brzegiem stawu Kajakowego, a potem wąskimi alejkami docieramy do kolejnych atrakcji dla dzieci. Pierwszą z nich jest plac zabaw, a drugą prawdziwy hit naszej wycieczki – wodny plac zabaw. Dopiero po wodnym szaleństwie wracamy drogami rowerowymi na parking, gdzie kończymy wycieczkę.
ATRAKCJE DLA DZIECI
Trasa jest bardzo bogata w atrakcje dla dzieci. W Dolinie Trzech Stawów jest ich cała masa! Ze wszystkich podczas jednej wycieczki nie korzystajcie, bo czasu na rowerowanie zabraknie, ale wybierzcie kilka najciekawszych dla Waszych pociech.
ZIELONY LABITYNT
Mały labirynt zrobiony z krzewów. Znajduje się tuż przy siłowni na świeżym powietrzu.
EDUKACYJNA ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA
Poprowadzona jest po drewnianym pomoście wybudowanym na wbitych w podłoże palach. Z tablic informacyjnych można dowiedzieć się o otaczającej roślinności oraz ssakach zamieszkujących lasy. Niestety nie można poruszać się po niej na rowerze.
LOTNISKO MUCHOWIEC
Jedną z atrakcji przejazdu przez Dolinę Trzech Stawów są startujące i lądujące na pobliskim lotnisku samoloty, szybowce czy motolotnie.
PARK LINOWY
Park linowy „Trzy Maupy” to idealne miejsce aby dzieciaki się wyszalały. Na jego terenie znajdują się cztery trasy o różnym stopniu trudności, ale dostępne dla dzieci od 3 lat. Dla tych najmłodszych znajdziecie huśtawki, dużą piaskownicę, trampolinę oraz uśmiechnięte animatorki. Radzice natomiast mogą odpocząć na leżaku z zimnym napojem lub hamburgerem w ręku.
KATOWICKI KLUB JEŹDZIECKI
Warto się tutaj zatrzymać aby pooglądać konie, a może i nawet na nich pojeździć?
RYBACZÓWKA Z PLACEM ZABAW
Rybaczówka nad stawem Janina jest miejscem, gdzie pewnie wielu z Was na dłużej się zatrzyma aby odpocząć i zjeść. Warto wiedzieć, że jest tutaj także plac zabaw. Mały, bo tylko z huśtawkami i piaskownicą, ale jest :)
PLAŻA I KĄPIELISKO
W katowickiej Dolinie Trzech Stawów znajduje się także kąpielisko. Jest ono zlokalizowane nad stawem Kąpielowym i czynne w okresie wakacyjnym.
PLAC ZABAW
Ogrodzony i dobrze wyposażony plac zabaw dla najmłodszych.
WODNY PLAC ZABAW
Znajduje się między stawem Kajakowym a stawem Łąka i składa się ze stref dla młodszych i starszych dzieci. Przygotowano tu kolorowe urządzenia z dyszami, tryskaczami i fontannami. Znajdziecie tu m.in.: armatkę wodną, kwiatki nabierające wodę, wodne owady i gejzer ziemny. Całość jest ogrodzona i wyposażona w ławki dla rodziców.
GALERIA
Tekst jest częścią autorskiego projektu „Śląskie na rowerze z dzieckiem” nad którym patronat objęła Śląska Organizacja Turystyczna: slaskie.travel, metropolia.slaskie.travel/