Czarny szlak rowerowy nr 122 w Katowicach
Czarny szlak rowerowy w Katowicach ma 6km długości. Zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Załęska i Szadoka w katowickiej dzielnicy Załęska Hałda-Brynów, a kończy się w Ligocie przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Szlak ten jest łącznikiem między czerwonym szlakiem rowerowym nr 103 i żółtym szlakiem rowerowym nr 2. Trasa jest łatwa i w dużej części prowadzi przez tereny leśne. Spokojnie poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści.
Długość: 6km
Początek: Brynów, Katowice
Koniec: Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice
Przebieg szlaku:
Katowice: Załęska Hałda-Brynów – Lasy Panewnickie (2km) – Kokociniec (4km) – Uniwersytet Medyczny (5,5km)
Data przejazdu: 23.06.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak jest dobrze oznakowany. Prowadzą nas znaki typu R-1, które wskazują kierunek jazdy oraz znaki R-3 z informacją o kilometrażu do kolejnych miejsc. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych Katowic.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w dużej części prowadzi przez tereny leśne, a także obok ogródków działkowych, gdzie dominują nawierzchnie szutrowe. Zaleca się zatem wybrać raczej rower crossowy lub trekkingowy. Miejski również da radę, ale szosa zdecydowanie odpada.
Najlepszy odcinkiem szlaku jest leśny fragment Lasów Panewnickich, a najgorszy ten który zmusza nas do zejścia z roweru, czyli przejście przez tory na ul. Szadoka.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,4km (7%)
– utwardzona: 0,4km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2,5km (44%)
Droga szutrowa: 2,5km (44%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,3km (5%) – bruk, chodnik, płyty betonowe, przejście przez tory
DOJAZD
Dworzec kolejowy Katowice Brynów znajduje się 150 metrów od przebiegu szlaku, więc można dojechać pociągiem. Parking, na którym zostawicie samochód mieści się przy budynkach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
CIEKAWE MIEJSCA
UROCZYSKO BUCZYNA
Uroczysko Buczyna znajduje się w Lasach Panewnickich ok. 600 metrów od szlaku. To zespół przyrodniczo-krajobrazowy o powierzchni ponad 65ha. Najcenniejszą wartością przyrodniczą tego obszaru są starodrzewy bukowe w wieku 140 – 160 lat, o obwodzie przekraczającym 200cm. Takich drzew podobno rośnie tu nawet 300! Poza bukami są też olsza czarna, grab pospolity czy klon jawor, z których niektóre okazy mają ponad 350cm w obwodzie. Niesamowitego klimatu temu miejscu dodają dwa zatopiska powstałe w wyniku szkód górniczych. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez czaple siwe, kaczki, perkozy, a także spacerowiczów i rowerzystów, którzy zachwycają się krajobrazem tego miejsca.
Uroczysko Buczyna jest jedną z atrakcji Szlaku Przyrody Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Przy czarnym katowickim szlaku brakuje niestety zadaszonych wiat turystycznych. Natomiast są dwa miejsca odpoczynkowe w Lasach Panewnickich. Oba wyposażone są w dwie ławki i stolik, więc jest gdzie się zatrzymać, chwilę odpocząć lub zjeść regeneracyjny posiłek.
PRZEBIEG
Czarny szlak rowerowy w Katowicach (nr 122) zaczyna się na skrzyżowaniu ulic Załęska i Szadoka. Szlak ten jest łącznikiem między czerwonym szlakiem rowerowym nr 103 i żółtym szlakiem rowerowym nr 2. Oznakowania przeprowadzają nas przez tory, za którymi skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym. Obok ogródków działkowych jedziemy po szutrach, a potem asfaltem do końca drogi. Wjeżdżamy na nieco bardziej ruchliwą ulicę, ale za torami z niej zjeżdżamy i ładną drogą asfaltową, a potem szutrową wjeżdżamy do Lasów Panewnickich, które swą powierzchnią obejmują Katowice, Mikołów, Rudę Śląską i Chorzów.
Pojawiają się oznakowania czerwonego szlaku rowerowego nr 103, który będzie nam towarzyszył przez kilka kilometrów aż do skrzyżowania leśnych dróg niemal na granicy katowickich dzielnic oraz Chorzowa. Piękny las, fajna droga – super miejsce na rowerową przejażdżkę!
Niewiele ponad 600 metrów od zakończenia czerwonego szlaku rowerowego, na terenie Chorzowa, znajduje się Uroczysko Buczyna. Jest to zespół przyrodniczo-krajobrazowy porośnięty kwaśną buczyną niżową i związanymi z nią gatunkami roślin i zwierząt. Piękne miejsce! Warto nieco zboczyć ze szlaku i pojechać!
Wjeżdżamy do dzielnicy Ligota-Panewniki. Przejeżdżamy przez tory i ulicą Ogrodową jedziemy między zabudowaniami osiedla Kokociniec. Osiedle otoczone jest z trzech stron lasem i znajduje się w pierwszej strefie czystości powietrza. Wjeżdżamy na ul. Kruczą, przejeżdżamy nad rzeką Kłodnica i dojedziemy do ruchliwej ul. Panewnickiej. Skręcamy w prawo, ale po niecałych 200m, przed marketem spożywczym, skręcamy w lewo w mniejszą ul. Ludową. Dojedziemy nią do końca, pojawi się pod kołami droga gruntowa i po chwili wjedziemy na ostatnią prostą. Po prawej stronie mijamy budynki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którego absolwentem jest m.in. Andrzej Bochenek. Czarne oznakowania kończą się przy ul. Medyków, którą biegnie żółty szlak rowerowy nr 2.
SZLAKI ROWEROWE
Czarny szlak rowerowy nr 122 w Katowicach łączy się z innymi szlakami rowerowymi, dzięki którym można znacznie wydłużyć wycieczkę i odwiedzić kolejne ciekawe miejsca:
- Niebieski szlak rowerowy nr 3 w Katowicach
- Czerwony szlak rowerowy nr 103 w Katowicach
- Żółty szlak rowerowy nr 2 w Katowicach
Całą sieć katowickich szlaków rowerowych zobaczycie na poniższej mapce.