Szlak rowerowy Mała Panew
Szlak rowerowy Mała Panew oznakowany jest kolorem czerwonym i ma 47km długości. Rozpoczyna się w Woźnikach, a stamtąd przez Kalety, Brusiek i Potępę prowadzi do Krupskiego Młyna, gdzie kończy się na granicy z województwem opolskim. Trasa biegnie głównie przez tereny leśne, dzięki czemu idealnie sprawdza się na rekreacyjną wycieczkę. Ze względu na długość szlak w całości może być ciężki do przejechania dla początkujących rowerzystów, ale średniozaawansowani powinni sobie z nim spokojnie poradzić. Najlepiej sprawdzi się rower górski, crossowy lub gravel.
Szlak powstał w 2024 roku z inicjatywy LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska” i według mnie jest bardzo przyjemny do jazdy. Spokojnie w TOP 20 szlaków rowerowych województwa śląskiego znalazłoby się dla niego miejsce.
Mała Panew jest rzeką o meandrującym biegu i w większości piaszczystym dnie. Jest dopływem Odry i ma 132km długości. Źródła rzeki znajdują się w pobliżu miasta Koziegłowy. Stamtąd Mała Panew płynie przez Kalety, gminę Tworóg, Lubliniec i Krupski Młyn w województwie śląskim oraz Zawadzkie, Kolonowskie, Ozimek i Turawę w opolskim. W dolnym biegu rzeki, pomiędzy Turawą a Ozimkiem, zbudowano zbiornik retencyjny Jezioro Turawskie. Ujście do Odry znajduje się w północnej części Opola, na obszarze dawnej wsi Czarnowąsy.
Mimo że szlak wytyczono wzdłuż rzeki Mała Panew to podczas jazdy tylko kilkukrotnie można ją zobaczyć. Trasa nie prowadzi tuż przy jej brzegu, a nawet gdy biegnie w pobliżu to Lasy Lublinieckie skutecznie ją skrywają.
Długość: 47km
Początek: Woźniki
Koniec: Krupski Młyn
Przebieg szlaku:
Woźniki – Kalety: Zalew Zielona (13km) – Truszczyca (19km) – Jędrysek (22km) – Brusiek (30km) – Potępa (41km) – Krupski Młyn: Stary Ziętek (43km) – pałac (45km)
Data przejazdu: 01.09.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak wzdłuż Małej Panwi oznakowany jest kolorem czerwonym. Znaki ustawione są wystarczająco często, dlatego nie powinniście mieć problemów z nawigacją. Znaki występują w formie tabliczek oraz malunków na drzewach czy słupach. Dodatkowo pojawiają się znaki typu R-3, czyli z odległościami do kolejnych miejscowości. Niestety na tych znakach zauważyłem kilka błędów w kilometrażu.
W kilku miejscach na trasie postawione są również tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych na terenie LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak jest bardziej terenowy niż szosowy, a potwierdzają to nawierzchnie. Aż 70% to szutrowe lub gruntowe drogi leśne. To bardzo dużo jak na znakowany szlak rowerowy. Co więcej te drogi są zwykle bardzo dobrej jakości! Niestety pojawiają się odcinki słabsze. Według mnie najgorszym odcinkiem szlaku jest leśna droga z dużą ilością piachu i wertepów między DK11 a Potępą. Poza tym piaszczyste krótkie fragmenty pojawiały się jeszcze w lesie za Woźnikami, Kaletami, wsią Brusiek oraz na ostatniej prostej szlaku. Zalecany jest rower górski, crossowy lub gravel.
Pozostała część szlaku to asfaltowe drogi publiczne z małym ruchem samochodowym (27%) oraz słabe drogi rowerowe w Krupskim Młynie (2%).
Ciężko wybrać najlepszy odcinek szlaku, bo leśnych szutrów premium jest całkiem sporo. Wyróżniłbym odcinek Brusiek – DK11 oraz aleję zabytkowych dębów w Kaletach (początkowo szuter, potem malownicza droga publiczna).
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,2km (2%)
– utwardzona: 1,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 12,6km (27%)
Droga szutrowa: 23km (49%)
Droga gruntowa: 10,1km (21%)
Inna: 0,4km (1%) – chodnik, płyty betonowe, tralinka
DOJAZD
Szlak niestety jest oddalony od dworców kolejowych, ale jest tak atrakcyjny, że polecam przejechać go w dwie strony. Samochód można zostawić na dużym parkingu w Woźnikach, bezpośrednio przy początku szlaku.
Parkingi znajdziecie też przy zalewie Zielona, przy kościele w Bruśku, przy ul. Głównej w Krupskim Młynie oraz kilka parkingów leśnych, które zaznaczyłem na mapie.
CIEKAWE MIEJSCA
WOŹNIKI – RYNEK I RATUSZ
Miasto posiada zabytkowy układ urbanistyczny z szachownicą ulic wokół prostokątnego rynku, przy którym znajduje się ratusz miejski z 1862 roku, kościół pw. św. Katarzyny, a także kaplica św. Jana Nepomucena i pomnik Józefa Lompy.
KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W WOŹNIKACH
Dokładne początki woźnickiego kościoła św. Walentego, wzniesionego na tzw. Staromieściu, są trudne do określenia. Najstarsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z 1490 roku. Dzisiejsza świątynia wzniesiona została w roku 1696. Kościół św. Walentego pełni obecnie przede wszystkim funkcję kościoła przycmentarnego.
Na cmentarzu przy kościele znajduje się grób Józefa Lompy oraz groby powstańców śląskich.
ZALEW ZIELONA
Zalew znajduje się w Kaletach, a dokładniej w dzielnicy Zielona. Składa się z dwóch akwenów. Mniejszy o wielkości 20ha powstał w XIV wieku w wyniku zalania wyrobiska po wydobyciu rud żelaza. W latach 60. przekształcono go na zbiornik rekreacyjny. Natomiast w latach 70. wybudowano drugi akwen o wielkości 60ha, który pełni funkcję retencyjną.
Piaszczyste plaże, ośrodki wypoczynkowe, pole kempingowe sprawiają, że jest to bardzo popularne miejsce na letni wypoczynek. Można wypożyczyć sprzęt wodny, wędkować a także spacerować wśród przyrody i malowniczych widoków chociażby na wyspę z drewnianym wiatrakiem. Nad zalewem Zielona znajduje się samoobsługowa stacja naprawy rowerów.
Tuż przy zalewie stoi pałac w Zielonej, który był własnością rodziny Donnersmarcków. Zbudowany został w latach 1860-61. To dawny Pałac Myśliwski, do którego przyjeżdżano na polowania. Pałac jest w trakcie renowacji i nie jest dostępny do zwiedzania.
ALEJA ZABYTKOWYCH DĘBÓW W KALETACH
Truszczyca to malutka dzielnica Kalet, gdzie znajduje się zabytkowa aleja ogromnych i bardzo starych dębów. Ogółem rośnie tutaj około 400 wyjątkowych okazów tych drzew, które mają od 300 do 600 lat. Cała aleja wpisana jest na listę obiektów prawnie chronionych oraz do rejestru pomników przyrody.
Ma ona ok. 3km długości. Rozpoczyna się przy kładce pieszo-rowerowej na Małej Panwi, a kończy się kawałek za stanicą rowerową.
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA W BRUŚKU
Drewniany kościół znajduje się na skraju miejscowości i pochodzi z 1593 roku, kiedy to wzniesiony została na miejscu wcześniejszej świątyni. Obiekt jest orientowany i zbudowany w konstrukcji zrębowej. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
KRUPSKI MŁYN
W tej niewielkiej miejscowości nad rzeką Mała Panew zobaczyć można Pałac Prawdzic wybudowany w 1925 roku. Znajduje się on w centrum miejscowości bezpośrednio przy szlaku. Inną atrakcją jest wiszący Most Przyjaźni nad Małą Panwią powstały w 1930 roku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajdziecie 5 wiat odpoczynkowych: w Woźnikach, przy zalewie Zielona, stanica rowerowa w Kaletach i dwie w Bruśku. Poza tym jest jeszcze niezadaszony stolik z ławkami na leśnym parkingu przy DW 908 w Kaletach.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak rowerowy Mała Panew łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Liswarciański Szlak Rowerowy
- Leśno Rajza
- Szlak rowerowy Czarno-Biały Śląsk
- Szlak rowerowy Północ-Południe
- Zielony szlak rowerowy nr 19 w opolskim