Zielony szlak rowerowy nr 134 w Tychach

Zielony szlak rowerowy nr 134 w Tychach

Zielony szlak rowerowy nr 134 w Tychach

Początek: Wilkowyje
Koniec: Cielmice
Odległość: 17,5km

Tychy: Wilkowyje – Osiedle A – Glinka – Suble – Żwaków – Paprocany – Cielmice

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

 

ZIELONY SZLAK ROWEROWY NR 134 W TYCHACH

 

Zielony szlak rowerowy w Tychach (nr 134) zaczyna się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 44 (ul. Mikołowska) i ul. Leśnej. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze Skwerem Kole Magdziorza, przez które przebiegają 4 tyskie szlaki rowerowe. Skręcamy w lewo i jedziemy wraz ze szlakiem żółtym, niebieskim i czerwonym. Przejeżdżamy obok ogródków działkowych, a potem wzdłuż potoku Wilkowyje. Ciągi pieszo-rowerowe doprowadzą nas do tunelu pod wiaduktem kolejowym. Odłączamy się od reszty szlaków i jedziemy w prawo. Po chwili szlak skręca w prawo, ale jedźcie jeszcze kawałek prosto, a zobaczycie Browar Obywatelski. Produkcję piwa rozpoczęto tutaj w 1898 roku, a w 1999 roku browar został zamknięty. Zabytkowe budynki Browaru Obywatelskiego znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki i są dostępne do zwiedzania.   

Drogą żwirową wjeżdżamy na chwilę do lasu, a z niego wyjeżdżamy na drogę asfaltową, którą przetniemy pierwszą nitkę torów. Następnie drogą z sześciokątnych płyt jedziemy wzdłuż kolejnych torów, przez które również przejeżdżamy. Następnie szlak prowadzi mało ruchliwymi drogami między domami jednorodzinnymi w dzielnicy Glinka, a potem Suble i Żwaków.

Wjeżdżamy do Lasów Kobiórskich, a tam leśnymi drogami dojedziemy do ruchliwej ulicy Bielskiej łączącej Kobiór z Tychami. Zgodnie z informacją na tabliczce przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i wjeżdżamy na lewo do lasu. Leśna droga zmienia się w wąską ścieżkę, która doprowadza nas do mostku. Za nim znów dobrą leśną drogą dojedziemy do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym. Zielony szlak prowadzi prosto asfaltową drogą w lesie aż do Jeziora Paprocany, które jednak oddziela od nas rzeka Gostynka. Skręcamy w lewo i dojeżdżamy do zabudowań. Jadąc ul. Nad Jeziorem po prawej stronie znajduje się restauracja, mieszcząca się w budynkach założonej w 1703 roku Huty Paprockiej.

Dojeżdżamy do ul. Sikorskiego i skręcamy w prawo na drogę rowerową. Po chwili po prawej stronie pojawi się obelisk upamiętniający Augusta Kissa – znanego rzeźbiarza urodzonego w Paprocanach.  Po chwili zobaczymy Piramidę, w której mieści się hotel i restauracja, a za nią skręcając w prawo możemy wjechać na teren ośrodka Paprocany leżącego nad Jeziorem Paprocany. Ten sztuczny zbiornik powstał na potrzeby Huty Paprockiej w 1796 roku. Obecnie zbiornik pełni rolę rekreacyjną oraz ochronę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich części miasta. Nad jeziorem znajduje się plaża strzeżona, place zabaw, restauracje oraz obiekty sportowe. Jest tu także wypożyczalnia sprzętu sportowo-rekreacyjnego, przystań wodna, pole campingowe i wypożyczalnia sprzętu do pływania. Więcej o Paprocanach tutaj: Jezioro Paprocany.

Drogą rowerową przejedziemy pod wiaduktem drogi S1, a chwilę później, gdy droga skręca w lewo, szlak prowadzi nas prosto obok płyt betonowych blokujących wjazd samochodom. Wjeżdżamy do dzielnicy Cielmice. Pierwsze ślady osadnictwa na terenie tej dzielnicy sięgają epoki neolitu, a ciekawostką jest, że na terenie Cielmic odkryto wczesnośredniowieczny cmentarz z ok. XI wieku. Wjeżdżamy w ul. Nadrzeczną, która wyprowadzi nas w pole. Drogą polną dojedziemy do lasu i skręcamy w prawo. Oznaczenia tutaj są bardzo słabe, więc trzymamy się czerwonego szlaku pieszego. Dojedziemy do głównej leśnej drogi i skręcamy w lewo. Za lasem nawierzchnia drogi zmienia się na żwirową, która doprowadzi nas do końca zielonego szlaku rowerowego – do granicy z Bieruniem.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Skwer Kole Magdziorza
  • Dworzec PKP
  • Park Suble
  • Jezioro Paprocany
  • Huta Paprocka
  • Obelisk Augusta Kissa
  • Piramida
  • Poprocany

 

GALERIA

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com