Czarny Szlak Rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie

Czarny Szlak Rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie

Czarny Szlak Rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie

Czarny szlak rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie to krótki, ale bardzo przyjemny szlak łączący zamek w Będzinie z parkiem Zielona w Dąbrowie Górniczej. Liczy 6km długości i prowadzi głównie nadrzecznymi wałami, ale także na odcinku 1,5km drogami publicznymi o znikomym ruchu samochodowym.

Szlak jest często wykorzystywany jako trasa dojazdowa do bardzo popularnej wśród rowerzystów Pogorii III i Pogorii IV, a także jako trasa na Jurę Krakowsko-Częstochowską.

Nawierzchnia szlaku to głównie droga gruntowa, która po opadach staje się błotnista i grząska, dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas planowania przejazdu.

Start: Zamek w Będzinie
Meta: Park Zielona (Dąbrowa Górnicza)
Dystans: 6km

Nawierzchnia:
Asfalt: 75%
Teren: 25%

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

OZNAKOWANIE

Szlak oznakowany jest znakami typu R1, czyli biała tabliczka z rowerem i czarnym kolorem szlaku. Oznakowanie jest dobre, dlatego nie powinno być problemu z bezbłędnym przejazdem.

PRZEBIEG SZLAKU

Czarny szlak swój początek ma na rogu ul. Czeladzkiej i Zawodzie, tuż przy przejściu pod drogą wojewódzką nr 910 (aleja Hugona Kołłątaja). Przejeżdżamy tunelem podziemnym i po drugiej stronie dojeżdżamy do rzeki. Będąc w tym miejscu warto podjechać do znajdującego się na drugim brzegu Czarnej Przemszy zamku w Będzinie.

Królewski Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Położony jest na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa.

Na zrewitalizowanym kilka lat temu wzgórzu Zamkowym można odpocząć, podziwiać piękne widoki, ale także poczuć historię i kulturę tego miejsca. W pobliżu znajdują się także Będzińskie Podziemia oraz pałac Mieroszewskich.

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna położona na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Ze względu na przebiegający tuż obok czarny szlak rowerowy, zamek jest bardzo popularny wśród rowerzystów.

Wracając na czarny szlak rowerowy kierujemy zgodnie z oznakowaniem wzdłuż Czarnej Przemszy. Po drodze mijamy targowisko miejskie i dojeżdżamy do parku Małpi Gaj. Park niedawno został odnowiony. Powstały ścieżki edukacyjne, alejki, ławki, a także ogrodzony tor agility dla psów i ich właścicieli.

Po 2km od początku szlaku dotrzemy do plaży miejskiej. To również jest stosunkowo świeża atrakcja Będzina. Oprócz piaszczystej plaży na tym terenie znajduje się strefa gastronomiczna, w której można skorzystać z leżaków, a także plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych.

Za plażą czarny szlak mostem transportuje nas na drugi brzeg Czarnej Przemszy, a następnie zjeżdża z wałów na asfaltowe drogi będzińskiej dzielnicy Ksawera – Zielona. Ruch samochodowy jest tutaj znikomy, a długość tego odcinka wynosi 1,5km.

Do parku Zielona w Dąbrowie Górniczej czarny szlak wiedzie ponownie nadrzecznym wałem. W sieci znalazłem wiele publikacji mówiących o tym, że szlak prowadzi aż do zbiornika Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV). Jednak w terenie nie znalazłem żadnych znaków, które by to potwierdziły.

Park Zielona to bardzo ciekawe miejsce na terenie Dąbrowy Górniczej. Park jest po rewitalizacji, która miała na celu w jak największym stopniu zachować oryginalny charakter parku. Odnowiono krąg taneczny oraz fontannę znajdującą się w centralnym punkcie. Poza tym powstał plac zabaw dla dzieci, a oczyszczony staw i odnowione alejki zyskały nowy blask. Warto tutaj zatrzymać się na dłużej, odpocząć z kawą i pysznym lodem lub pokręcić się po alejkach ciesząc się otaczającą zielenią.

Chcesz kontynuować wycieczkę? Jedź dalej na Pogorię albo Jurę Krakowsko-Częstochowską…

ZOBACZ TAKŻE:

Katowice - Zawiercie: rowerem ze Śląska na Jurę

Katowice – Zawiercie: rowerem ze Śląska na Jurę

Jura Krakowsko-Częstochowska zawsze jest dobrą opcją na wycieczkę dla śląskich rowerzystów. Jednak chciałbym Wam pokazać, że również dojazd na Jurę może być przyjemny i ciekawy turystycznie!

Śląskie na rowerze z dzieckiem: Pogoria i park Zielona

Śląskie na rowerze z dzieckiem: Pogoria i park Zielona

Pogoria to rowerowy klasyk! Jedno z najpopularniejszych miejsc na rower w śląskim. Krótka i łatwa wycieczka brzegiem Pogorii III i Pogorii IV i parkowymi alejkami.

 

Co sądzicie o tym szlaku? Jechaliście już?

GALERIA:

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com