Czarny Szlak Rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie
Czarny szlak rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie to krótki, ale bardzo przyjemny szlak łączący zamek w Będzinie z parkiem Zielona w Dąbrowie Górniczej. Liczy 6km długości i prowadzi głównie nadrzecznymi wałami. Trasa jest bardzo łatwa i świetnie sprawdzi się na wycieczkę rowerową z dziećmi.
Szlak jest często wykorzystywany jako trasa dojazdowa do bardzo popularnej wśród rowerzystów Pogorii III i Pogorii IV, a także jako trasa na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Długość: 6km
Początek: Zamek w Będzinie
Koniec: Park Zielona, Dąbrowa Górnicza
Przebieg szlaku:
Będzin: Śródmieście – Ksawera-Zielona – Dąbrowa Górnicza: Zielona
Data przejazdu: 24.09.2021
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest znakami typu R-1, czyli biała tabliczka z rowerem i czarnym kolorem szlaku. Oznakowanie w Będzinie jest dobre, ale w końcowym fragmencie szlaku w Dąbrowie Górniczej już dużo słabsze. Brakuje na przykład znaku kończącego szlak.
Niestety nie ma znaków typu R-3, które informują o odległościach do kolejnych punktów, a także tablicy z mapą i opisem ciekawych miejsc.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w zdecydowanej większości (75%) prowadzi po drogach wyłączonych z ruchu samochodowego, a pozostała część to drogi o znikomym ruchu, więc szlak jest dobrą opcją na wycieczkę rowerową z dzieckiem.
Jeśli chodzi o nawierzchnię… 65% trasy to droga gruntowa, która po opadach staje się błotnista i grząska, dlatego warto to wziąć pod uwagę podczas planowania przejazdu. Jeśli nie było deszczu – wystarczy rower miejski, jeśli popadało – górski, crossowy lub trekkingowy.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 4km (70%)
– utwardzona: 0,3km
– nieutwardzona: 3,7km
Droga publiczna asfaltowa: 1,4km (25%)
Droga szutrowa: 0km
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,3km (5%) – chodnik
DOJAZD
Do Będzina dojechać można pociągiem. Dworzec PKP jest ok. 1,5km od szlaku. Natomiast parking dla dojeżdżających samochodem znajduje się w Będzinie przy Bulwarach, parku Zielona lub przy Pogorii III.
CIEKAWE MIEJSCA
ZAMEK W BĘDZINIE
Królewski Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Położony jest na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Więcej o zamku przeczytacie tutaj: zamek w Będzinie
WZGÓRZE ZAMKOWE
Pierwsza osada na terenie dzisiejszego Będzina powstała właśnie na Wzgórzu Zamkowym pod koniec epoki brązu. Ze względu na szczególną wartość dla historii i kultury miasta, został tutaj na początku XX wieku utworzony park. Dziś zrewitalizowane kilka lat temu wzgórze jest miejscem, w którym turyści mogą nie tylko odpocząć, podziwiać piękne widoki, ale również poczuć historię tego miejsca. Na terenie Wzgórza Zamkowego znajdują się zrekonstruowane półziemianki, ścieżka dydaktyczna, punkt widokowy na zamek z wieżą i miasto, a także wejście do Będzińskich Podziemi, które są nieukończonym schronem przeciwlotniczym. Podziemia Będzińskie udostępnione są dla zwiedzających.
PAŁAC MIEROSZEWSKICH
Kilkaset metrów od zamku w Będzinie znajduje się Pałac Mieroszewskich. Barokowo-klasycystyczna budowla wzniesiona została w 1702 roku jako symbol pozycji i rangi rodziny Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim. Był to jeden z najpotężniejszych rodów pogranicza małopolsko – śląskiego. W swoich rękach skupili olbrzymie dobra po obu stronach Brynicy. Do dziś zachowały się trzy ich pałace: w Siemianowicach, pałacyk gościnny w Zagórzu i najokazalszy w Będzinie.
Pałac Mieroszewskich w Będzinie to typowa XVII-wieczna siedziba szlachecka wzorowana na pałacach francuskich. Możliwe jest zwiedzanie pałacu.
PARK MAŁPI GAJ
Park niedawno został odnowiony. Powstały ścieżki edukacyjne, alejki, ławki, a także ogrodzony tor agility dla psów i ich właścicieli.
PLAŻA MIEJSKA
Oprócz piaszczystej plaży na tym terenie znajduje się strefa gastronomiczna, w której można skorzystać z leżaków, a także plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych.
PARK ZIELONA
Park Zielona to bardzo ciekawe miejsce na terenie Dąbrowy Górniczej. Park jest po rewitalizacji, która miała na celu w jak największym stopniu zachować oryginalny charakter parku. Odnowiono krąg taneczny oraz fontannę znajdującą się w centralnym punkcie. Poza tym powstał plac zabaw dla dzieci, a oczyszczony staw i odnowione alejki zyskały nowy blask. Warto tutaj zatrzymać się na dłużej, odpocząć z kawą i pysznym lodem lub pokręcić się po alejkach ciesząc się otaczającą zielenią.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Przy czarnym szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych dla rowerzystów. Przerwę można zrobić w parku Małpi Gaj lub na plaży miejskiej w Będzinie.
PRZEBIEG
Czarny szlak swój początek ma na rogu ul. Czeladzkiej i Zawodzie, tuż przy przejściu pod drogą wojewódzką nr 910 (aleja Hugona Kołłątaja). Przejeżdżamy tunelem podziemnym i po drugiej stronie dojeżdżamy do rzeki. Będąc w tym miejscu warto podjechać do znajdującego się na drugim brzegu Czarnej Przemszy zamku w Będzinie.
Wracając na czarny szlak rowerowy kierujemy zgodnie z oznakowaniem wzdłuż Czarnej Przemszy. Po drodze mijamy targowisko miejskie i dojeżdżamy do parku Małpi Gaj, a potem do plaży miejskiej.
Za plażą czarny szlak mostem transportuje nas na drugi brzeg Czarnej Przemszy, a następnie zjeżdża z wałów na asfaltowe drogi będzińskiej dzielnicy Ksawera – Zielona. Ruch samochodowy jest tutaj znikomy, a długość tego odcinka wynosi 1,5km.
Do parku Zielona w Dąbrowie Górniczej czarny szlak wiedzie ponownie nadrzecznym wałem. W sieci znalazłem wiele publikacji mówiących o tym, że szlak prowadzi aż do zbiornika Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV). Jednak w terenie nie znalazłem żadnych znaków, które by to potwierdziły.
SZLAKI ROWEROWE
Czarny szlak rowerowy w Będzinie łączy się z siecią szlaków rowerowych w Dąbrowie Górniczej.
ZOBACZ TAKŻE
Katowice – Zawiercie: rowerem ze Śląska na Jurę
Jura Krakowsko-Częstochowska zawsze jest dobrą opcją na wycieczkę dla śląskich rowerzystów. Jednak chciałbym Wam pokazać, że również dojazd na Jurę może być przyjemny i ciekawy turystycznie!
Śląskie na rowerze z dzieckiem: Pogoria i park Zielona
Pogoria to rowerowy klasyk! Jedno z najpopularniejszych miejsc na rower w śląskim. Krótka i łatwa wycieczka brzegiem Pogorii III i Pogorii IV i parkowymi alejkami.