Czarny szlak rowerowy nr 376: Gliwice – Rachowice
Czarny szlak rowerowy nr 376 swój początek ma na polnym skrzyżowaniu w Gliwicach w dzielnicy Wójtowa Wieś. Kończy się w Rachowicach przy drewnianym kościele, dokąd prowadzi przez Kozłów. Szlak ma 12 km długości i jest łatwy. Spokojnie poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści, ale należy pamiętać, że jest sporo dróg terenowych, a wśród nich fatalny kamienisty odcinek leśny między Kozłowem a Rachowicami. Szlak zachwyca zwłaszcza w maju, kiedy to kwitnie rzepak. Wówczas malownicze żółte pola wypełniają krajobraz Wójtowej Wsi w Gliwicach.
Długość: 12km
Początek: Wójtowa Wieś, Gliwice
Koniec: Rachowice
Przebieg szlaku:
Gliwice: Wójtowa Wieś – Kozłów (5km) – Rachowice (10km)
Data przejazdu: 05.05.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czarnym. Kierunek jazdy wyznaczają znaki R-1 oraz R-3, które informują dodatkowo o odległościach do kolejnych miejscowości oraz atrakcji turystycznych. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych. Oznakowanie jest bardzo dobre i nie ma problemu z nawigacją.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Asfaltowe drogi publiczne stanowią 38,5% całego szlaku. Panuje na nich mały ruch samochodowy. Pozostała część to teren: słabej jakości szutry oraz kamienie. Właśnie ta wysypana kamieniami droga leśna między Kozłowem a Rachowicami jest najgorszym odcinkiem szlaku. Długi, bo prawie 3km odcinek jest katorgą dla rowerzystów. Na takich nawierzchniach najlepiej sprawdzi się rower górski.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 4,5km (38,5%)
Droga szutrowa: 4,5km (38,5%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 2,7km (23%) – kamienista droga leśna
DOJAZD
Początek szlaku znajduje się ok. 6km od dworca PKP w Gliwicach. Samochód można zostawić przy ogródkach działkowych „Bratek” lub na drugim końcu trasy – przy kościele w Rachowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
POMNIK ROGERA
Juliusz Roger to niemiecki lekarz i przyrodnik, który na Górny Śląsk trafił w 1847 roku. Został sprowadzony jako lekarz księcia raciborskiego Wiktora I. Pracował również jako lekarz w trzech ośrodkach: Pilchowicach, Rudach Raciborskich i Rybniku. W tym ostatnim zainicjował nawet budowę nowego szpitala, który później otrzymał imię „Juliusz”. Oprócz leczenia doktor Roger miał również dwie pasje: był przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych.
Juliusz Roger zmarł nagle w 1865 roku wskutek zawału serca podczas polowania w lesie w Rachowicach. Dziś w tym miejscu stoi pomnik z krzyżem, u którego stóp znajduje się głaz w kształcie serca z napisem poświęconym zmarłemu działaczowi.
GROTA KU CZCI MATKI BOSKIEJ
Około 600 metrów od szlaku, przy małym stawie znajduje się Grota ku czci Matki Boskiej, zwana również Grotą Lourdską. Powstanie groty wiąże się z pobytem w Rachowicach zakonu „Białych Krzyży”, którzy przybyli tu w latach międzywojennych z małej miejscowości koło Augsburga. Oprócz działalności religijnej, głównym celem ich osadnictwa w tym miejscu była rehabilitacja osób uzależnionych od alkoholu. W tym celu założyli ośrodek, w którym chorzy mogli znaleźć pomoc. Zakonnicy szczególnym kultem otaczali Matkę Boską i dlatego w latach międzywojennych powstała grota, w której umieścili figurę Matki Boskiej. Niestety podczas II wojny światowej została ona zniszczona. Rekonstrukcja groty została zapoczątkowana dopiero w latach 1991-1992.
KOŚCIÓŁ W RACHOWICACH
Kościół Świętej Trójcy w Rachowicach położony jest na cmentarzu. Składa się z murowanego prezbiterium z zakrystią, które pochodzą z 1668 roku. Z tego samego okresu pochodzi drewniana nawa, do której dostawiono w latach 1679-88 wieżę – dzwonnicę. Niestety, konstrukcja ta spłonęła w 1705 roku, ale pod koniec wieku XVIII wybudowano nową. W 1945 roku plebania została podpalona przez żołnierzy radzieckich. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
ZABYTKOWY SPICHLERZ W RACHOWICACH
Drewniany spichlerz dworski, wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku na potrzeby pobliskiego folwarku. Budowla parterowa z użytkowym poddaszem, pozbawiona ganku, kryta dwuspadowym dachem i pozbawiona podmurówki. Spichlerz znajduje się ok. 100 metrów od kościoła.
SZWAJCARIA RACHOWICKA
Rachowice to wieś malowniczo położona w otoczeniu kompleksu leśnego. To właśnie w lesie udostępniono zwiedzającym szczególnie atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo fragmenty dolinki potoku Sierakowickiego, tworząc leśną ścieżkę dydaktyczną zwaną „Szwajcarią Rachowicką”. Ścieżka ma 800m długości, a na jej trasie znajdują się tablice edukacyjne oraz drewniane pomosty i schody, dlatego lepiej poprowadzić rower. Uwierzcie mi, że warto! Pofalowany teren, zieleń wysoka i bagniska, wszystko to wpływa na niezwykły klimat tego miejsca. Teren porastają pomnikowe dęby, stare buki, graby i inne drzewa. Średni wiek drzew szacuje się tu na 160 lat, a osobliwością przyrody w tym miejscu są m.in. dwa zrośnięte w uścisku buki oraz połączone gałęzią graby. Nie można nie zwrócić uwagi na bogate w mchy, porosty, grzyby i paprocie runo leśne. Poza tym rosną tutaj maliny i jeżyny, po gałęziach skaczą wiewiórki, spotkać można także ciekawskiego daniela, dostrzec sarnę czy jelenia oraz słuchać śpiewu ptaków. Tu jest niesamowicie!
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku są 2 miejsca odpoczynkowe w formie ławek ze stolikiem. Pierwsze przy kościele w Rachowicach, a drugie w Kozłowie. Jest również jedna wiata przy zbiorniku retencyjnym w lesie między Kozłowem a Rachowicami.
SZLAKI ROWEROWE
Czarny szlak rowerowy nr 376 z Gliwic do Rachowic łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Zielony szlak rowerowy nr 15 z Gliwic do Kotlarni
- Żółty szlak rowerowy nr 373: Paniówki – Łącza