Katowice – Pszczyna

trasy rowerowe Katowice - Pszczyna

Wyjazd z Katowic, Park Powstańców Śląskich
Cel: Pszczyna, Park Zamkowy
Odległość: 48km

Katowice: Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Ochojec – Kostuchna – Tychy: Mąkołowiec – ul. Bielska – Paprocany – KobiórPiasekPszczyna

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE KATOWICE – PSZCZYNA

Trasę rowerową zaczynamy w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich przy Pomniku Generała Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w lewo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem.

Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo. Jedziemy ul. Trzech Stawów aż do ul. Francuskiej, skręcamy w lewo i po 300m w prawo – na drzewie jest oznaczenie czarnego szlaku rowerowego – będziemy się go teraz trzymać. Jedziemy tyłami parku, gdy po lewej stronie zobaczymy przejście przez tory – skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez jeden, potem drugi przejazd i chodnikiem w górę. Zjeżdżamy z niego w prawo i dojeżdżamy do ul. 73 Pułku Piechoty. Skręcamy w lewo i przez pasy przejeżdżamy na drugą stronę i wjeżdżamy w las. Przejeżdżamy przez tory i za nimi w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze stolikiem i ławkami – skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez tory i za nimi w lewo. Po chwili na rozdrożu w lewo i dalej długo prosto. Przecinamy drogi asfaltowe: Cegielnia Murcki i Szarych Szeregów. Dojedziemy do leśnego skrzyżowania, tutaj opuszczamy czarny szlak rowerowy, skręcamy w prawo i dojeżdżamy do punktu odpoczynkowego przy ul. Kałuży.

Mapa niestety nie zna tej leśnej dróżki i jest na niej zaznaczone, że jedziemy ul. Kałuży, ale w praktyce nie wjeżdżamy na nią tylko skręcamy w lewo i jedziemy lasem z górki do samego końca, potem w prawo w wąską ścieżkę. Wyjedziemy na drogę z kostki brukowej – ul. Jaronia. Skręcamy w lewo w drogę asfaltową i jedziemy z pierwszeństwem do końca. Skręcamy w lewo w ul. Boya-Żelińskiego, przejeżdżamy przez tory i za światłami z przejściem dla pieszych odbijamy w prawo w ul. Kazimierza Lepszego. Przejeżdżamy obok szkoły a na wysokości boisk skręcamy w lewo w las. Po ok. 400m, na leśnym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo. Jedziemy cały czas główną drogą aż do kolejnego dużego leśnego skrzyżowania. Jedziemy na nim lekko w prawo i po chwili przejeżdżamy przez tory.

Jesteśmy na ul. Saskiej, dojedziemy do skrzyżowania. W prawo jest ul. Podleśna – my skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez mały mostek i dojedziemy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo w ul. Zaopusta. Po chwili droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo, my zjeżdżamy z niej i jedziemy prosto w ślepą uliczkę. Po lewej stronie mijamy ułożone szeregowo domki, za nimi asfalt się kończy i wjeżdżamy do lasu. Przejeżdżamy wiaduktem kolejowym, potem wzdłuż torów i obok budynku PKP. Dalej prosto, droga się poszerza i pojawiają się oznaczenia czerwonego szlaku rowerowego.

Za domami po lewej stronie skręcamy w prawo i wjeżdżamy na ul. Wronia – to już Tychy. Jedziemy krętymi uliczkami i na końcu skręcamy w lewo w ul. Mąkołowską. Jedziemy 800m i skręcamy w prawo w ul. Objazdową. Na końcu, przed torami w lewo w małą ścieżkę. Przejeżdżamy pod wiaduktem i dalej wzdłuż torów do asfaltowej drogi. Nasz czerwony szlak prowadzi w prawo tunelem, my natomiast jedziemy prosto do dworca PKP. Przed nim skręcamy w lewo i wjeżdżamy na nowe ścieżki rowerowe, którymi objeżdżamy dworzec. Dojeżdżamy do ronda i wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy – ul. Asnyka, która potem przechodzi w ul. Budowlanych. Jedziemy nią ok. 2km i skręcamy w prawo na dużym skrzyżowaniu w ul. Bielską. Jedziemy ścieżką rowerową ok. 3km aż ścieżka każe nam przejechać na drugą stronę ul. Bielskiej.

Tu wracają oznakowania czerwonego szlaku rowerowego. Z ul. Bielskiej skręcamy w lewo do lasu i po 200m w prawo. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym, na leśnym skrzyżowaniu dróg rowerowych jedziemy prosto, a potem drogą asfaltową w prawo. Jedziemy do końca i w lewo tj. pokazują znaki na Zameczek w Promnicach. Asfalt się kończy, przejeżdżamy przez mostek i za nim prosto, następnie drugi mostek i za nim w lewo w uliczkę z kostki brukowej. Dojedziemy do ogrodzonych budynków, a po lewej stronie będziemy mieć Jezioro Paprocany. Skręcamy w prawo i za ogrodzeniem obiektów chronionych skręcamy w lewo w wąską ścieżkę. Po chwili dojedziemy do bramy wjazdowej do Zameczku Myśliwskiego w Promnicach. Wracamy 200m do naszej trasy i skręcamy w lewo. Dojedziemy do skrzyżowania z drewnianą rzeźbą halabardników i skręcamy w prawo. Tu znowu opuszczamy nasz czerwony szlak. Jedziemy prosto aleją Książęcą prawie 4km (żółty szlak rowerowy), po drodze przecinamy drogę asfaltową.

Jesteśmy w Kobiórze. Przed dworcem skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż torów. Przejeżdżamy pod drogą 928 i za nią na łuku drogi skręcamy w prawo w las. Po lewej stronie mijamy jeziorko Pilok i skręcamy w prawo przejeżdżając tunelem kładką nad rzeką Korzeniec. Za tunelem w lewo znowu w las. Jedziemy ok. 1km i skręcamy w lewo – tak jak pokazuje czerwony szlak, który znów wrócił. Jedziemy szeroką leśną drogą, która zmieni się w czteropasmówkę (dwie wąskie ścieżki i 2 wąskie pasy z płyt betonowych). Dojedziemy do rozdroża, na którym skręcamy w lewo, opuszczając naszą czteropasmówkę. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo – ul. Leśna.

To już miejscowość Piasek. Droga z leśnej zmienia się w asfaltową, pojawiają się zabudowania. Dojeżdżamy do torów, nazwa ulicy zmienia się na Kolejową, jedziemy wzdłuż nich czerwonym szlakiem rowerowym. Gdy po lewej stronie zobaczymy przejazd kolejowy jedziemy prosto w aleje Dębową, którą jedziemy ok. 1,5km po czym dojedziemy do dziwnego skrzyżowania. Skręcamy w prawo przejeżdżając przez tory. Jesteśmy już w Pszczynie. Jedziemy ul. Myśliwską, potem Łowiecką, przejeżdżamy pod wiaduktem i dojedziemy do skrzyżowania. Jedziemy prosto w zakaz wjazdu (nie dotyczy rowerów). Jadąc prosto do końca dojedziemy do Parku Zamkowego. Zachęcam do objechania parkowych alejek i do pojechania na Rynek, gdzie można miło odpocząć przed drogą powrotną.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Uniwersytet Śląski (Katowice)
 • Aeroklub Śląski (Katowice)
 • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
 • Browar Obywatelski (Tychy)
 • Zameczek Myśliwski w Promnicach
 • Park Zamkowy (Pszczyna)
 • Zamek (Pszczyna)
 • Muzeum Zamkowe (Pszczyna)
 • Rynek (Pszczyna)
 • Zagroda Żubrów (Pszczyna)
 • Zagroda Wsi Pszczyńskiej (Pszczyna)

Dowiedz się więcej – PSZCZYNA
Inne TRASY ROWEROWE KATOWICE

Similar Posts