Pszczyna

Pszczyna

Pszczyna

W dolinie rzeki Pszczynki, pośród lasów i wszechobecnej wody leży jedno z najpiękniejszych miast województwa śląskiego. Pszczyna – miasto o prawie 700-letniej historii od wieków jest stolicą bogatej w tradycje i zabytki Ziemi Pszczyńskiej. Położenie na przecięciu tras Oświęcim-Rybnik i Katowice-Bielsko-Cieszyn czyni z Pszczyny ważny węzeł mkomunikacyjny. Miasto jest także siedzibą gminy i powiatu oraz centrum usługowym i handlowym dla całego regionu.

Dobrze zachowany, średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta, piękny rynek oraz liczne zabytki architektury XVIII i XIX-wiecznej nadają Pszczynie nastrojowy, kameralny charakter. Niezwykłe wrażenie robi zamek książęcy położony w otoczeniu malowniczego 150-hektarowego parku krajobrazowego.

Wszystko to sprawia, ze Pszczyna – nazywana Perła Górnego Śląska – jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla odwiedzających, którzy mogą tu odpocząć wśród bogatej historii i przyrody.

Już w X wieku na miejscu dzisiejszej Pszczyny istniała osada. Od XV do XIX wieku razem z tzw. ziemią pszczyńską cieszyła się sporą autonomią, a później przechodziła z rąk do rąk znamienitych rodów: m.in. Promnitzów oraz najbogatszych po Hohenzollernach rodziny Prus, Hochbergów (tytułujących się von Pless, czyli „z Pszczyny”). Władający miastem przez 200 lat Promnitzowie przebudowali w duchu renesansu wcześniejszy średniowieczny zamek, zacierając stopniowo jego cechy obronne i nadając mu charakter rezydencji. Kolejną przebudowę – w duchu baroku – podjęto w 1738 roku po wielkim pożarze. Dodano wówczas jedno skrzydło i zlikwidowano krużganki. Ostatnia przebudowa dokonała się w latach 1870-1876 za czasów Hochbergów, gdy obiekt powiększono, nadano mu cechy pałaców francuskich, a wnętrza uzyskały jeszcze bogatsze wyposażenie w stylach neobarokowym, neorokokowym oraz neoklasycystycznym. Obiekt cudem przetrwał wojnę i od 1946 roku pełni rolę muzeum. Można w nim podziwiać oryginalne, bogato urządzone wnętrza z epoki. Szczególnie cenne jest to, że autentyczne wyposażenie zachowało się w 80%. Muzeum Zamkowe w Pszczynie jest najwspanialszym w swojej klasie muzeum w Polsce i jednym z lepszych w Europie.

Wokół rozciąga się rozległy (48ha) park Zamkowy, najpiękniej prezentujący się w czerwcu, gdy kwitną rododendrony lub w październiku, kiedy mieni się wszystkimi barwami jesieni. Wśród licznych stawów rozrzucone są „romantyczne” budowle – brama chińska, pawilon herbaciany, kapliczki i łukowe mosty.

Pszczyna słynie również z pięknego Rynku. Duża liczba knajpek i restauracji sprawia, że możemy tutaj wspaniale się zrelaksować.

Zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki można spotkać… żubra. Taką możliwość daje odwiedzenie Pokazowej Zagrody Żubrów, która powstała na terenie zabytkowego parku, w części zwanej „Zwierzyniec”. Na blisko 10 hektarach wybudowano dwie zagrody wraz z infrastrukturą, m.in. paśnikami, zagrodą kwarantannową oraz magazynami karmy. Zwierzęta można oglądać z pomostu widokowego, na który osoby niepełnosprawne mogą wyjechać windą. W Zagrodzie można zapoznać się ze zwyczajami nie tylko żubra,największego ssaka w Europie, ale również poznać inne zwierzęta zamieszkujące tereny południowej Polski tj. muflony, jelenie, sarny, daniele oraz pozostałych mieszkańców obiektu tj: kaczki krzyżówki, kazarki rdzawej, bernikli, gęsi łabędzionosej, łabędzi oraz pawi indyjskich. Na terenie Zagrody znajduje się obiekt muzealno-edukacyjny, w którym istnieje możliwość przeprowadzenia zajęć przyrodniczych. Przez obiekt prowadzi ścieżka edukacyjna, tablice przedstawiające las jako ekosystem oraz ekspozycje prezentujące faunę i florę.

Na terenie Parku Pszczyńskiego znajduje się również Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej, który powstał w 1975 roku i jest wpisany do Szlaku Architektury Drewnianej.

TRASY ROWEROWE

 

PSZCZYNA – GALERIA

Print Friendly, PDF & Email

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com