Katowice – Zamek w Będzinie

trasy rowerowe Katowice - Zamek w Będzinie

Wyjazd z Katowic, Park Powstańców Śląskich
Cel: Zamek w Będzinie
Odległość: 21km

Katowice: Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Janów-Nikiszowiec – Szopienice – Borki – Sosnowiec: Śródmieście – Sielec – Pogoń – Będzin: Śródmieście – Łagisza

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE KATOWICE – ZAMEK W BĘDZINIE

Trasę rowerową zaczynamy w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich przy Pomniku Generała Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w prawo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86 obok przeszklonego budynku Uniwersytetu Śląskiego, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem. Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo i zaraz (wjeżdżamy na ścieżkę rowerową) skręcamy w lewo przejeżdżając pod drogą ekspresową 86. Na końcu mamy przejście dla pieszych/przejazd dla rowerzystów i zaraz na wprost niego ścieżkę rowerową z czerwonej kostki, która prowadzi pod górę w las – w nią wjeżdżamy. Jedziemy lasem wzdłuż rur, na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo (tak jak pokazuje czerwony szlak rowerowy) w ul. Kolonia Amandy, potem na skrzyżowaniu w lewo w ul. Transportowców. Przejeżdżamy obok Stawu Upadowego. Dojeżdżamy do ul. Szopienickiej, przed sobą mamy Galerie Szyb Wilson, i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy nad drogą 79 i potem obok Selgrosa i na skrzyżowaniu w lewo w ul. Lwowską. Przejeżdżamy pod pierwszym wiaduktem, a za drugim skręcamy w lewo w jednokierunkową ul. Wałową. Jedziemy wzdłuż kamienic i nasypu kolejowego. Po lewej stronie pojawia się ścieżka rowerowa, jedziemy nią przejeżdżając prosto przez skrzyżowanie. Dalej do końca ul. Wańkowicza i z nakazem w lewo. Przed przystankiem skręcamy na chodnik w prawo i przejeżdżamy mostem nad Rawą (mapa nie zna tego mostka i pokazuje nieco inaczej). Skręcamy w prawo w ul. Bednarską i jedziemy do końca, a tam w lewo w ul. Brynicy. Przez skrzyżowanie jedziemy prosto i jadąc pod górę drogą z sześciokątnych bloków dojeżdżamy do cmentarza. Przed nim skręcamy w lewo i za gimnazjum z pierwszeństwem w prawo. Jedziemy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo, potem w lewo i dojedziemy do stawu Borki – przed nim w prawo. Jedziemy wzdłuż wody i dojeżdżamy do stawu Morawa, skręcamy w lewo i jedziemy znów wzdłuż wody. Jedziemy do samego końca, do drogi asfaltowej, skręcamy w lewo.

Jesteśmy już w Sosnowcu. Przejeżdżamy mostem przez Brynice. Jedziemy dalej prosto ul. Sobieskiego aż dojedziemy do ronda, przejeżdżamy je prosto w ul. Kilińskiego. Jedziemy prawie 0,5km aż po prawej stronie zobaczymy Dworzec PKP. Przeprowadzamy rower przejściem podziemnym pod ul. 3 Maja. Jest tam zakaz jazdy na rowerze także lepiej prowadzić. Po drugiej stronie wnosimy rower schodami po prawej stronie. Docieramy do Placu Stulecia z Pomnikiem Jana Kiepury. Niestety musimy pojechać bardzo ruchliwą ul. 3 Maja, wjeżdżamy na nią i jedziemy w prawo. Jedziemy nią prawie 1km, dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i przejeżdżamy prosto pod wiaduktem. Za nim skręcamy w prawo do parku Sieleckiego, gdzie znajduje się Zamek Sielecki. Dojeżdżamy do Przemszy i skręcamy w lewo, jadąc wzdłuż niej aż dojedziemy przejścia podziemnego, znosimy rower po schodach, potem go wnosimy i za przejściem skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do drogi, która prowadzi wzdłuż torów, skręcamy w nią w prawo. Przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki skręcamy w prawo i dojeżdżamy do mostu, ale nie przejeżdżamy nim tylko skręcamy w lewo. Przejeżdżamy między budynkami, za nimi w prawo i dojedziemy do kolejnego mostu, którym przejeżdżamy przez Przemsze. Następnie w lewo, ale nie tak jak pokazuje mapa, tylko po kilkudziesięciu metrach jak rury ciepłociągu pójdą w górę. Przejeżdżamy przez tory i w prawo w ul. Chemiczną. Jedziemy ją cały czas wzdłuż torów. Po lewej stronie przejeżdżamy obok Zespołu Parkowo-Pałacowego Schona, gdzie znajduje się Pałac Schoena.

Przejeżdżamy pod wiaduktem i wjeżdżamy do Będzina. Tutaj to już ul. Kościuszki, jedziemy nią cały czas wzdłuż torów przez ok. 2km. Dojeżdżamy do Dworca w Będzinie. Jak wjedziemy na kostkę brukową skręcamy w prawo za postojem dla taksówek. Zaraz znowu w prawo w jednokierunkową ul. Małachowskiego. Jedziemy do końca, czyli do nakazu jazdy prosto lub skrętu w prawo. Skręcamy w prawo w ul. Sączewskiego, po lewej stronie mijamy Plac 3 Maja i jedziemy prosto ulicą jednokierunkową. Dojeżdżamy do skrzyżowania z Aleją Kołłątaja. Przejeżdżamy prosto w ul. Teatralną, po lewej stronie mijamy cmentarz, za nim i przed następnym cmentarzem, skręcamy w lewo w ul. Podzamcze. Jedziemy między murami obu cmentarzy, na końcu ulicy w lewo i dojeżdżamy do Zamku w Będzinie.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

  • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
  • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
  • Uniwersytet Śląski (Katowice)
  • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
  • Galeria Szyb Wilson (Katowice)
  • Pomnik Jana Kiepury (Sosnowiec)
  • Zamek Sielecki (Sosnowiec)
  • Pomnik Tadeusza Kościuszki (Sosnowiec)
  • Pałac Schoena (Sosnowiec)
  • Zamek w Będzinie

Dowiedz się więcej – ZAMEK W BĘDZINIE
Inne TRASY ROWEROWE KATOWICE

Similar Posts