Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Królewski Zamek w Będzinie to średniowieczna warownia obronna wybudowana przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Położony jest na Górze Zamkowej nad rzeką Czarna Przemsza. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał również nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych, m. in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa.

Na Górze Zamkowej już w XI wieku wzniesiono gród, który prawdopodobnie należał do plemienia Wiślan. W 2 połowie XIII wieku, prawdopodobnie za panowania Bolesława Wstydliwego, w obrębie grodu wzniesiono kamienną wieżę, istniejącą do dziś. Do niej Kazimierz Wielki w latach 40. XIV stulecia dobudował zamek, który składał się początkowo z zamku górnego (ta część – po przebudowach – istnieje do dziś) otoczonego dwoma pierścieniami murów, oraz dolnego, z bramą wjazdową od strony północnej (do dziś zachowane dolne partie murów).

W 1616 roku wraz z częścią miasta zamek spłonął. Warownię na własny koszt odbudował starosta będziński Andrzej Dębiński. Podczas potopu szwedzkiego w latach 1655–1656 zamek zostaje splądrowany przez wojska Hartfelda, Montecuculliego i Sporka. W 1660 roku zamek ponownie został odbudowany, jednak miasto nie mogło podnieść się po upadku. Jednakże dopiero po powołaniu na starostwo będzińskie przedstawicieli rodziny Mierszewskich (pod koniec XVII w.) budowla popada ostatecznie w ruinę.

Na zamku przebywali królowie: Jan III Sobieski, August II Mocny, Stanisław August Poniatowski. Po rozbiorach Polski zamek trafił w ręce prywatne.

W 1834 roku hrabia Edward Raczyński postanowił odbudować zamek. Wrócił on do świetności według projektu włoskiego architekta i budowniczego Franciszka Marii Lanciego. Do surowej, gotyckiej bryły wprowadzono elementy pseudogotyckiej architektury. Właśnie efekty pracy tego architekta możemy podziwiać dziś.

Zamek w Będzinie miał być siedzibą szkoły górniczej, jednak koncepcja upadła i powstała w nim sala modlitw dla górników. Później zamek służył jako szpital, nie nadający się do tego budynek znów podupadł. Ponownie próby odbudowy podjęto już w okresie międzywojennym. Ostatecznie zamek odbudowano po II wojnie światowej i od 1956 roku przekazano na siedzibę Muzeum Zagłębia w Będzinie. Na parterze można wnikliwie poznać dzieje Będzina; na pierwszym i drugim piętrze wyeksponowano bogate zbiory dawnej broni, od XVI do XX wieku. Zwiedzającym udostępniono też wieżę zamkową, z której roztacza się panorama Zagłębia.

Więcej informacji o godzinach otwarcia i cenach biletu na stronie muzeum.

TRASY ROWEROWE

 

ZAMEK W BĘDZINIE – GALERIA


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com