Niebieski szlak rowerowy nr 136 w Tychach
Niebieski szlak rowerowy w Tychach o numerze 136 ma 17km długości. Rozpoczyna się w dzielnicy Wilkowyje na granicy z Wyrami, a kończy się w dzielnicy Wygorzele na leśnej drodze do Lędzin. Po drodze biegnie przez centrum Tychów, a także tereny przemysłowe oraz Urbanowice i Jaroszowice. Jest to szlak miejski, który przecina miasto w poprzek. W dużej części prowadzi drogami rowerowymi, więc jedzie się bardzo przyjemnie. Nie ma utrudnień, dlatego spokojnie poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści.
Długość: 17km
Początek: Wilkowyje, Tychy
Koniec: Wygorzele, Tychy
Przebieg szlaku:
Tychy: Wilkowyje – dworzec PKP (3,5km) – Śródmieście (Plac Baczyńskiego: 5,5km) – tereny przemysłowe (10km) – Urbanowice (12km) – Jaroszowice (15km) – Wygorzele
Data przejazdu: 04.11.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim, a kierunek jazdy wyznaczają znaki typu R-1. Niestety są duże rozbieżności w jakości znakowania w poszczególnych dzielnicach. W Wilkowyjach i Śródmieściu oznakowanie jest bardzo dobre. W Urbanowicach znaków jest już mniej, a po drugiej stronie DK44 nie ma ich wcale.
Dodatkowo tyskie szlaki rowerowe oznakowane są charakterystycznymi niebieskimi drogowskazami, wskazującymi kierunek oraz odległość do atrakcji turystycznych, dworców czy dzielnic. Występują przy nich mapy szlaków rowerowych w Tychach, dzięki czemu można łatwo się zorientować, w którym miejscu jesteśmy, a także szybko wyznaczyć trasę przejazdu.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na szlaku dominują drogi rowerowe. Ciągną się one wzdłuż potoku Wilkowyjskiego, a także przez centrum miasta. Na początku szlaku w Wilkowyjach, a także w Urbanowicach i Jaroszowicach występują asfaltowe drogi publiczne. Natomiast końcówka trasy w kierunku Lędzin jest szutrowa.
Właśnie ze względu na ten końcowy szutrowy odcinek szlak w całości nie jest przejezdny dla rowerów szosowych. Zalecany jest rower crossowy, trekkingowy, ale i miejski da radę.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 7,7km (45%)
– utwardzona: 7,7km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 7km (40%)
Droga szutrowa: 2,5km (14%)
Droga gruntowa: 0,1km (1%)
Inna: 0km
DOJAZD
Do Tychów można dojechać pociągiem. Dworzec główny w Tychach znajduje się bezpośrednio przy szlaku, podobnie jak dworzec Tychy Lodowisko. Na obu zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich. Samochód można zostawić na parkingu przy dworcu, przy Stadionie Miejskim lub przy kościele w Urbanowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
BROWAR OBYWATELSKI
Jest to młodszy, mniejszy i mniej znany browar w Tychach. Powstał w 1898 roku i szybko stał się konkurencją dla Browaru Książęcego. Rok później została zawarta umowa między oboma tyskimi browarami o jednolitych cenach piwa w handlu detalicznym, a w 1918 roku większy konkurent wykupił 90% akcji Browaru Obywatelskiego. W 1936 roku oba tyskie browary weszły w skład nowo powstałej spółki aukcyjnej „Książęce Browary S.A. w Tychach”. W Browarze Obywatelskim piwo było produkowane do 1999 roku. W 2001 roku, zabudowania, które zachowały swój pierwotny charakter, stały się własnością prywatnej firmy. Dziś funkcjonuje tutaj restauracja, w której napić się można piwa Tichauer przygotowanego według starej receptury. Jest również ścieżka turystyczna, która przybliża historię i opowiada o funkcji poszczególnych budynków, a także prezentuje przemysłowe artefakty, zdjęcia piwowarów, kształty butelek oraz wzory etykiet.
STADION MIEJSKI
Stadion piłkarski klubu GKS Tychy wybudowany w latach 2013-15. Jego pojemność to 15300 widzów. Stadion i spełnia wymogi kategorii 3 UEFA. Tym samym na tyskim stadionie można rozgrywać mecze Ligi Mistrzów bądź też spotkania eliminacyjne do MŚ lub ME. Wcześniej w tym miejscu stał stary stadion, który choć mieścił 12000 widzów to posiadał niecałe 3000 miejsc siedzących. Stary stadion wybudowany w 1967 roku, a w 1970 roku rozegrano na nim pierwszy mecz i było to spotkanie Górnika Wesoła ze Stalą Stalowa Wola. Górnik Wesoła rozgrywał tutaj mecze w sezonie 1970/71, ale od następnego sezonu grał tutaj już nowo utworzony klub GKS Tychy.
POMNIK RYŚKA RIEDLA
Znajduje się przy al. Niepodległości obok Biblioteki Miejskiej. Pomnik wokalisty zespołu „Dżem” powstał w 2011 roku, a jego autorem jest tyski rzeźbiarz – Tomasz Wenklar.
KOŚCIÓŁ ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU I ŚW. KLARY
Kościół wybudowany został na planie krzyża franciszkańskiego. Cały kompleks, charakterem nawiązuje do architektury średniowiecznej, a zwłaszcza do bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Budowany jest z betonu oraz jasnego dolomitu, który sprowadzany jest z Libiąża. Projekt zakłada pięć wież. Cztery są 40-metrowe, a piąta, stalowa, jeszcze nie ukończona, docelowo będzie miała 70 metrów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku jest tylko jedna wiata odpoczynkowa. Znajduje się ona w Wilkowyjach na skwerze Wilczy Kąt. Odpocząć można również w Parku Górniczym, Parku Niedźwiadków lub Parku Miejskim. Niestety brakuje takich miejsc we wschodniej części szlaku.
SZLAKI ROWEROWE
Niebieski szlak rowerowy nr 136 łączy się z kilkoma innymi szlakami w Tychach, dzięki czemu można stworzyć całkiem sporo wariantów wycieczek.
- Zielony nr 134
- Żółty nr 141
- Czerwony nr 142
- Zielony nr 150
- Żółty nr 105
- Czerwony szlak rowerowy nr 1: Katowice – Tychy – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój
Całą sieć tyskich szlaków rowerowych zobaczycie na poniższej mapce.