Niebieski szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński
Szlak liczy 23km i jest subtrasą pętli rowerowej Euroregionu Śląsk Cieszyński. Miejscem startu jest ul. Podwale w Strumieniu, skąd przez Zbytków i Golasowice trasa biegnie do Jastrzębia-Zdroju, gdzie kończy się w dzielnicy Moszczenica. Szlak ma numer 9N, jest łatwy i powinni poradzić sobie z nim nawet początkujący rowerzyści bez dodatkowego przygotowania fizycznego.
Długość: 23km
Początek: ul. Podwale, Strumień
Koniec: Moszczenica, Jastrzębie-Zdrój
Przebieg szlaku:
Strumień – Zbytków (3km) – Golasowice (6km) – Jastrzębie-Zdrój: Bzie (12km) – Centrum (17km) – Zdrój (21km) – Moszczenica
Data przejazdu: 24.09.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Rowerzystów prowadzi niebieskie oznakowanie, które zwłaszcza w Jastrzębiu-Zdroju jest wybrakowane. Znaki pojawiają się zwykle na tabliczkach, ale również jako malunki na drzewach lub słupach. Oprócz znaków typu R-1 wskazujących kierunek jazdy spotkać można także znaki typu R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejscowości.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na szlaku dominują publiczne drogi asfaltowe, które stanowią 83% trasy. W większości są to drogi lokalne z małym ruchem, ale więcej samochodów pojawia się w Strumieniu między torami a DK81 oraz w Jastrzębiu-Zdroju.
Jeśli chodzi o infrastrukturę rowerową to jest ona tylko w Jastrzębiu-Zdroju. Są to drogi rowerowe z dobrą nawierzchnią asfaltową, ale też z kostki brukowej jak ta wzdłuż Alei Józefa Piłsudskiego. Zwolennicy rowerów szosowych będę musieli zmierzyć się z drogami terenowymi (1,2km) oraz nieprzyjemnym brukiem i płytami betonowymi (400m). W sumie drogi te stanowią 7% szlaku.
Najlepszy odcinek ciężko wskazać. Myślę, że mogą to być asfaltowe drogi rowerowe wzdłuż Alei Ludwika Piechoczka i ul. Północnej w Jastrzębiu-Zdroju. Najgorszy fragment to zdecydowanie brukowy podjazd na ul. Korfantego w Jastrzębiu.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,4km (10%)
– utwardzona: 2,4km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 19,2km (83%)
Droga szutrowa: 1km (4%)
Droga gruntowa: 0,2km (1%)
Inna: 0,4km (2%) – bruk, płyty betonowe
DOJAZD
Na szlak można dojechać pociągiem, wybierając dworzec w Strumieniu lub samochodem, zostawiając go na parkingu przy ul. Staromiejskiej w Strumieniu.
CIEKAWE MIEJSCA
STRUMIEŃ
Strumień zwany jest stolicą Żabiego Kraju. To też jedno z najmniejszych miast w województwie, ale jego ratusz, usytuowany na kwadratowym rynku jest najstarszą siedzibą władz miejskich w śląskim! Spokojne miasteczko może pochwalić się również parkiem z fontanną solankową, zasilaną wodami leczniczymi o bardzo wysokiej zawartości jodu, wydobywanymi z głębokości ponad kilometra w sąsiednim Zabłociu.
DWÓR OBRONNY JASTRZĘBIE-ZDRÓJ BZIE
Dwór pochodzi z początku XVII wieku, a jego właścicielami do 1714 roku była rodzina Rostków. Później przechodził z rąk do rąk, a po II wojnie światowej, w której zniszczeniu uległa północna część obiektu, przeszedł na własność państwa polskiego. Dziś mieści się w nim przedszkole i ośrodek zdrowia. Obok rezydencji możemy zobaczyć pozostałości dawnego parku dworskiego, gdzie znajdują się pomnikowe okazy dębów.
PARK ZDROJOWY
Znajduje się w dzielnicy Zdrój, ma powierzchnię 18 hektarów i dzieli się na część górną i dolną. Dolna część, zwana jest Doliną Mikołaja jest spokojniejsza i charakteryzuje się piękną bujną roślinnością oraz siecią alejek. Część górna jest bardziej reprezentacyjna i pełna zabytków. Tam znajduje się wizytówka miasta, czyli Dom Zdrojowy, a także muszka koncertowa, Galeria Historii Miasta, Inhalatorium, kawiarnia, restauracja i plac zabaw.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Jest tylko jedna wiata odpoczynkowa, przy której ustawiona jest tablica informacyjna z mapą szlaków rowerowych . Znajduje się ona w Golasowicach. Dobrym miejscem na odpoczynek będzie oczywiście Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju.
SZLAKI ROWEROWE
Niebieski szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 192: Strumień – Jaworze
- Szlak rowerowy R4: Chałupki – Kraków
- Niebieski szlak rowerowy nr 279: Strumień – Pszczyna
- Trakt Cesarsko-Pruski: Pawłowice – Strumień
- Trakt Reitzensteinów – czerwony nr 190
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń
- Żółty szlak rowerowy nr 271: Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice
- Czerwony szlak rowerowy nr 24, czyli pętla rowerowa Euroregionu Śląsk Cieszyński
Ok. 1km od końca szlaku w Moszczenicy biegnie Żelazny Szlak Rowerowy.